Filmweb sp. z o.o.
https://www.filmweb.pl/news/Adwokaci+Pola%C5%84skiego+przyr%C3%B3wnuj%C4%85+s%C4%85d+USA+do+nazist%C3%B3w-122677

Adwokaci Polańskiego przyrównują sąd USA do nazistów

  • The Wrap
  • autor: jp
  • Inne
Kolejny rozdział pojedynku Romana Polańskiego z amerykańskim systemem sądowniczym. Tym razem sprawa się zaogniła, a w ruch poszły porównania do nazistów.

GettyImages-494968106.jpg
Getty Images © Adam Nurkiewicz

Sędzia Scott Gordon z Sądu Najwyższego oddalił ostatnio prośbę Polańskiego o gwarancję "nietykalności" na amerykańskiej ziemi w trakcie zbliżających się przesłuchań w sprawie procesu z 1977 roku. Prośba dotyczyła zapewnienia, iż twórca nie zostanie aresztowany i osadzony w więzieniu, kiedy postawi stopę w amerykańskim sądzie. Uciekając z naszego kraju, stracił prawo do takich próśb, zdecydował sędzia.

Prawnicy Polańskiego wystosowali 13-stronicowy dokument z kolejną prośbą do sędziów - o ponowne rozważenie swojego stanowiska. Z ich tekstu wyłania się krytyka amerykańskiego systemu prawnego, którego przedstawiciele zamierzali oszukać i uwięzić twórcę na cztery dekady. Nie obyło się bez porównań do nazistów.

Pan Polański był tak samo usprawiedliwiony do ucieczki przed nielegalnym postanowieniem sądu, jak kiedy ukrywał się przed Niemcami, którzy napadli Polskę, czytamy w podaniu.

Adwokat reżysera planuje udowodnić, że utajnione zapisy zeznań prokuratora zawierają warunki pierwszej ugody, zawartej w 1977 roku pomiędzy prokuraturą a reżyserem. I że Polański nie ponosi winy za ich złamanie. Według słów Brauna Polański spędził 42 (z orzeczonych 90) dni w zakładzie karnym - tak jak stanowiła ugoda. Otrzymał jednak informację, że sędzia nie dotrzyma warunków porozumienia i planuje dla niego 50-letni pobyt w więzieniu. Stąd wzięła się decyzja o ucieczce.

zobacz też: