Już dziś na ekranach kin możecie zobaczyć odświeżoną wersję klasyki – nową adaptację "Hrabiego Monte Christo". Reżyserzy filmu, znani z dyptyku "Trzej muszkieterowie: D'Artagnan" i "Milady" Alexandre de La Patellière i Matthieu Delaporte opowiadają nam o pracy nad filmem. Rozmawia Daria Sienkiewicz. Alexandre de La Patellière, Matthieu Delaporte o pracy nad "Hrabią Monte Christo"
Alexandre de La Patellière i
Matthieu Delaporte opowiadają Darii Sienkiewicz m.in. o swoim podejściu do adaptacji klasyki frncuskiej literatury. Czy znają już dzieła
Alexandre'a Dumasa na pamięć? Na jakie ustępstwa należy się zgodzić, aby zachować ducha oryginału? Jakie wyzwania niesie ze sobą praca nad wysokobudżetowym filmem kostiumowym? Krótki wywiad znajdziecie poniżej:
O czym opowiada "Hrabia Monte Christo"?
Marsylia, rok 1815. Awansowany do rangi kapitana statku Edmond Dantès może w końcu poślubić miłość swojego życia, piękną Mercedes. Niestety sukces młodego marynarza budzi zazdrość wielu osób. Zdradzony przez rywali i potępiony jako członek spisku popierającego Napoleona, Dantès zostaje uwięziony i bez procesu osadzony w ponurym zamczysku If. Po czternastu latach, dzięki pomocy i tajnym instrukcjom współwięźnia – księdza Farii, udaje mu się zbiec i zdobyć legendarny skarb ukryty na wyspie Monte Christo. Wchodząc w posiadanie ogromnej fortuny, Dantès wciela w życie przebiegły plan eliminacji swych wrogów – dziś wysoko postawionych dygnitarzy. Jednak cena wyrafinowanej zemsty stanie się piętnem dla jego duszy.
"Hrabia Monte Christo" na wielkim ekranie
"Hrabia Monste Christo"
Alexandre'a Dumasa to powieść, która stała się kanwą wielu filmowych adaptacji. Pierwsze z nich powstawały jeszcze w okresie kina niemego. W postać tę wcielali się m.in.
Richard Chamberlain (wersja
Davida Greene'a z 1975 roku),
Gérard Depardieu (miniserial z 1998 roku, w którym młodszą wersję bohatera zagrał jego syn
Guillaume) oraz
Jim Caviezel (wersja
Kevina Reynoldsa z 2002 roku).