Najlepsze filmy i seriale dziejące się w Toskanii. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+i+seriale+dziej%C4%85ce+si%C4%99+w+Toskanii.+Top+10+produkcji%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-151108
Najlepsze filmy i seriale dziejące się w Toskanii. Top 10 produkcji, które warto obejrzeć
Włochy od początków kina były nierozerwalnie związane ze srebrnym ekranem. Dziś nowe filmy też powstają wśród najpiękniejszych krajobrazów Półwyspu Apenińskiego. Nie tak dawno Jezioro Garda i Wenecja gościły Jamesa Bonda, a nad jeziorem Como znaleźli się bohaterowie serii "Ocean's". Rzym to z kolei miejsce akcji niezliczonych seriali i filmów, takich jak "Wielkie piękno" czy "Młody papież". Co do zaoferowania mają inne regiony kraju? Dziś skupimy się na produkcjach, których akcja rozgrywa się w Toskanii. Na naszej liście nie zabraknie żelaznej klasyki z okolic Florencji; takich filmów jak "Listy do Julii", "Ukryte pragnienia" czy "Pokój z widokiem". Wrócimy do seriali historycznych, sięgniemy po popularne serie i różne gatunki. Dzięki tym tytułom można choć na chwilę dotknąć życia w jednym z najpiękniejszych regionów Italii.

Sprawdźcie też nasze inne rankingi, m.in. najlepsze seriale o średniowieczu, najlepsze filmy z Rzymem w tle czy najlepsze filmy o starożytności.

Wybieramy najlepsze filmy i seriale dziejące się w Toskanii



Drugi film z wyjątkowo popularnej serii na podstawie powieści Stephanie Meyers przenosi miejsce akcji z amerykańskich miasteczek do Toskanii, gdzie mieści się siedziba wampirów Volturi. Przybity Edward Cullen przybywa tu po domniemanej śmierci Belli, która w rzeczywistości przeżyła. Rozgrywa się tam też jedna z najważniejszych decyzji w sadze - czy kobieta zostanie wampirem, aby przypieczętować miłość do swojego ukochanego? Zdjęcia do filmu kręcono w miasteczku Montepulciano, które zagrało również istniejące Volterra w Toskanii. Historia zakazanej miłości została przełożona na pięć filmów. W rolach głównych wystąpili Kristen Stewart i Robert Pattinson.


Kolejny film dziejący się w Toskanii posiada tytuł, który nie marnuje czasu na wyjaśnienie miejsca akcji. Rzeczywiście, główny bohater filmu to duński kucharz, który zmierza do prowincji, aby sprzedać firmę swojego ojca. W filmie platformy Netflix wymuszone wakacje przemieniają się w prawdziwą podróż postaci, która przewartościowuje swoje życie w obliczu nadchodzącego niechybnie zakończenia relacji z przeszłością. "Toskania" to zdecydowanie film lekki, uderzający w dobrze znane tropy i tematy dotyczące odchodzenia i odzyskiwania władzy nad swoim życiem. Historię przedstawioną w melodramacie rekompensują za to piękne zdjęcia, które w pełni oddają majestat krajobrazu w regionie.


Roberto Benigni za rolę w swoim filmie "Życie jest piękne" otrzymał Oscara. Akcja nagrodzonego jeszcze dwiema statuetkami obrazu rozgrywa się w toskańskim miasteczku Arezzo w trakcie II wojny światowej. Po bohaterów opowieści przychodzi widmo faszyzmu, które przerywa ich plany na przyszłość i każe spojrzeć na rzeczywistość jako znienawidzeni przez system ludzie przeznaczeni do zamordowania. W obozie koncentracyjnym Guido próbuje wmówić swojemu synkowi, że horror, który rozgrywa się wokół nich, jest jedynie starannie zaplanowaną grą. Jako komedia film obraca straszną rzeczywistość z dala od oczu widza, poniekąd nam też wmawiając, że mamy do czynienia jedynie z opowieścią o przerażających kartach historii, a nie o przezwyciężającej wiele, bezinteresownej miłości rodzicielskiej. W pozostałych rolach: Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini i Giustino Durano.

Zobacz zwiastun filmu "Życie jest piękne"




Akcja serialu "Medyceusze: Władcy Florencji" cofa się aż do XV wieku, gdy u progu renesansu słynnym miastem zaczyna rządzić tytułowa rodzina. Mecenasi sztuki i kultury to wciąż przebiegli politycy, którzy dla utrzymania władzy będą w stanie zrobić wszystko, nawet zawalczyć z przedstawicielami własnego rodu. Powrót do przeszłości w formie historycznej fabuły to niekończące się dworskie intrygi, a także suspens czy akcja. Dzieje członków naprzemiennie wyklętego i chwalonego na kartach historii rodu, choć przedstawiają opowieść o rodowitych Włochach, są serialem z Anglii. Na ekranie pojawiają się więc: znany z "Gry o tron" Richard Madden, Annabel Scholey, Guido Caprino, Stuart Martin, Dustin Hoffman czy Brian Cox


Bohaterką filmu "Listy do Julii" jest młoda Amerykanka, która przyjeżdża wraz z narzeczonym na prawdziwie włoskie wakacje. W Weronie pozostawiona sama przez swoją drugą połówkę natrafia na grupę wolontariuszek, które odpisują na listy wysłane na adres Julii, tytułowej bohaterki najbardziej tragicznej miłości w dziejach literatury. Claire dołącza do kobiet, a w jej ręce wpada koperta wysłana jeszcze w latach 50. Kobieta postanawia pomóc pytającej i znaleźć jej dawno utraconą miłość. Na podróż do Toskanii udaje się wraz z wnukiem nowej znajomej. Historia niczym z filmów to czas, w którym przeszłość spotyka teraźniejszość, odkopując zapomniane urazy, zniszczone przez zaniedbania relacje i wciąż tlące się uczucia - po prostu samo życie. W obsadzie Amanda Seyfried, Christopher Egan, Gael García Bernal, Vanessa Redgrave i Franco Nero.


"Pod słońcem Toskanii" to film Audrey Wells, który tylko pozornie przedstawia się jako komedia romantyczna. Akcja rozgrywa się w tytułowym regionie, w którym postanawia zamieszkać amerykańska pisarka. W tym celu kupuje przeznaczony do renowacji dom, który przeistacza się na jej oczach. Odbudowa willi dzieje się równolegle do przemeblowania w życiu bohaterki - tu też zachodzi gruntowna przemiana. Frances poznaje historię Włoch, uczy się zwyczajów i nawiązuje pierwsze relacje z lokalnymi mieszkańcami. Jak to bywa w tego typu filmach, w końcu fabuła prowadzi ją w jedynym słusznym kierunku - ku miłości. Znany film opowiada o wszystkich twarzach trudnej rzeczywistości, dzięki której w jednej chwili można płakać, a za chwilę cieszyć się jako małe dziecko. W "Pod słońcem Toskanii" zagrali Diane Lane, Sandra Oh, Raoul Bova, Lindsay Duncan i Vincent Riotta.



Film "Pokój z widokiem" to produkcja w reżyserii Jamesa Ivory'ego, autora scenariusza późniejszego hitu "Tamte dni, tamte noce". Tytuł z 1985 roku jest adaptacją książki E.M. Forstera z początków XX wieku. Jej bohaterką staje się Lucy Honeychurch, brytyjska arystokratka, która udaje się w podróż po Włoszech wraz ze swoją kuzynką. Kobiety trafiają do Florencji, gdzie wśród hotelowych gości zaczynają poznawać miasto. Ich uwagę przyciąga młody mężczyzna, który nie obawia się konwenansów - jest po prostu wolnym człowiekiem. Dla Lucy, czyli osoby, której życie jest podporządkowane wyłącznie manierom i zasadom, to przyczynek do zauroczenia. W filmie obserwujemy powoli rodzące się uczucie - czy jednak wystarczająco silne, aby przeciwstawić się musztrze edwardiańskiej Anglii? Parę zakochanych zagrali Helena Bonham Carter i Julian Sands. Maggie Smith, Denholm Elliott, Daniel Day-Lewis, Judi Dench i Simon Callow pojawili się na drugim planie.


"Nasze najlepsze lata" to włoska koprodukcja telewizji RAI i studia BiBi Film. Fabuła dramatu rozgrywa się w Italii, gdzie na przestrzeni niemal 35 lat mieszka dwóch braci, Nicola i Matteo Carati. Film opowiada kilka historii z ich życia, z jednej strony pokazujące przemiany we Włoszech po burzliwych latach drugiej wojny światowej. Z drugiej pozornie niepowiązane ze sobą fragmenty bogatych życiorysów przekazują opowieść o przyjaźni i miłości rodzeństwa. Jedną z głównych ról gra tu Florencja, stolica Toskanii. Akcja przenosi się także do Wenecji czy Rzymu. Włoski film otrzymał w swoim kraju statuetkę David di Donatello dla filmu roku, a także nagrodę najlepszej produkcji sekcji Un Certain Regard na festiwalu w Cannes. Emitowany w telewizji czteroodcinkowy serial  "Nasze najlepsze lata" dopiero po czasie został podzielony na dwuczęściowy, ponad sześciogodzinny film.


2

Ukryte pragnienia

Stealing Beauty
1h 53m
Reżyser Bernardo Bertolucci to postać znana nie tylko we Włoszech ze swoich kontrowersyjnych filmów, które ogląda się z nieskrywanym przejęciem i zachwytem. "Ukryte pragnienia" to, w przeciwieństwie do kilku poprzednich produkcji twórcy "Zawodu: Reporter" i "Ostatniego tanga w Paryżu", których akcja dzieje się za granicą, film z jego ojczystego kraju. Tym razem akcja toczy się na włoskiej prowincji. Do małego toskańskiego miasteczka przybywa amerykańska dziewczyna. Niedługo po śmierci swojej matki postanawia odpocząć od Stanów Zjednoczonych i spędzić wakacje w willi dawnych przyjaciół zmarłej. Mimo, że dzieli ich różnica wieku, bohaterka znajduje wspólny język z innym gościem domu, umierającym pisarzem. W spalonej słońcem Toskanii chowa się znacznie więcej niż zaszłości sprzed lat i świeże traumy - w tle przegląda się pełne niepowodzeń i bólu życie każdego z bohaterów. Ozdobą filmu jest piękna sceneria i świetna gra aktorska utalentowanej obsady. "Ukryte pragnienia" to też pierwsza główna rola w karierze Liv Tyler.


Abbas Kiarostami to jeden z najbardziej utalentowanych twórców współczesnego kina. Pochodzący z Iranu reżyser stworzył swój najpopularniejszy film właśnie w południowej Europie. "Zapiski z Toskanii" to opowieść o właścicielce lokalnego antykwariatu (Juliette Binoche), która pewnego razu po wysłuchaniu wykładu słynnego brytyjskiego pisarza (William Shimell) postanawia zabrać prelegenta na wycieczkę po okolicy. Małe miasteczko, w którym ostatecznie lokują się bohaterowie, staje się areną subtelnej gry między dwojgiem. Czy w oparach komedii, a nawet absurdu, jedna z postaci kryje miłość? Film ogląda się jak kryminał z ciągle gubiącym się tropem, enigmatycznymi bohaterami wymagającym rozszyfrowania. To piękna podróż w głąb ludzkiego pojmowania drugiej osoby na tle jak zwykle zjawiskowego krajobrazu Toskanii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones