Nie żyje Carlos Saura. Twórca filmów "Mrożony peppermint" i "Nakarmić kruki” miał 91 lat

autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Carlos+Saura.+Tw%C3%B3rca+film%C3%B3w+%22Mro%C5%BCony+peppermint%22%2C+%22Nakarmi%C4%87+kruki%22+i+%22Carmen%22+mia%C5%82+91+lat-148682
Nie żyje Carlos Saura. Twórca filmów "Mrożony peppermint" i "Nakarmić kruki” miał 91 lat
źródło: Getty Images
autor: Carlos Alvarez
W wieku 91 lat zmarł Carlos Saura, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców kina hiszpańskiego. Jego filmy – m.in. "Mrożony peppermint", "Kuzynka Angelica", "Nakarmić kruki" czy "Carmen" – zdobywały nagrody na najważniejszych festiwalach, m.in. w Berlinie i Cannes.  

Przypominamy odcinek programu Na skróty poświęcony jego filmowi "Anna i wilki": 



Kim był Carlos Saura?


Carlos Saura urodził się 4 stycznia 1932 roku. Od wczesnej młodości interesował się fotografią. Karierę filmową rozpoczął w połowie lat 50. od dokumentalnych krótkometrażówek. Jego "Cuenca", opowiadająca o położonym w górach środkowo-wschodniej Hiszpanii miasteczku, została nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián w 1958 roku. Dwa lata później pełnometrażowy debiut Saury, dramat "Ulicznicy", był prezentowany w konkursie głównym festiwalu w Cannes. 

Najważniejsze filmy Carlosa Saury


Choć jego pierwsze filmy były utrzymane w stylu neorealistycznym, Carlos Saura porzucił go na rzecz metafor i symboli pozwalających mu uniknąć ingerencji hiszpańskich cenzorów. Wkrótce zasłynął dramatami psychologicznymi, w których przenikają się różne porządki temporalne, a rzeczywistość bohaterów miesza się z ich marzeniami i fantazjami. Międzynarodowy rozgłos zyskał za sprawą "Polowania", które na festiwalu w Berlinie w 1966 roku zostało nagrodzone Srebrnym Niedźwiedziem.

GettyImages-478401180.jpg Getty Images © INA

Cannes, rok 1977. Carlos Saura i Geraldine Chaplin rozmawiają o filmie "Elizo, życie moje" w programie "Today Magazine" 

W 1967 roku Saura zawodowo i prywatnie związał się z aktorką Geraldine Chaplin. Razem stworzyli takie filmy jak "Mrożony peppermint", w którym Chaplin brawurowo zagrała podwójną rolę Eleny i Any, przejmujący dramat o próbującej sobie poradzić ze śmiercią mamy dziewczynce "Nakarmić kruki", prezentowaną w Cannes "Annę i wilki" czy nominowaną do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny komedię z elementami fantasy "Mama ma sto lat". 

Innym tematem chętnie eksplorowanym przez Carlosa Saurę był taniec. W 1981 roku dramatem "Krwawe gody" zainaugurował tzw. trylogię flamenco. W jej skład weszły też filmy "Carmen" i "Czarodziejska miłość". O tańcu opowiadał również w takich dziełach jak "Tango", "Salomé", "Flamenco, flamenco", "Argentyna, Argentyna" czy "Jota de Saura".

GettyImages-106958156.jpg Getty Images © Pablo Blazquez Dominguez
Carlos Saura na uroczystej premierze filmu "Flamenco, flamenco"

Na uwagę zasługują również takie filmy hiszpańskiego mistrza jak nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale kryminał "Szybciej, szybciej", opowiadająca o św. Janie od Krzyża "Ciemna noc", komediodramat "Aj, Carmela", który w 1991 roku rozbił bank podczas rozdania naród Goya, czy "Buñuel i stół króla Salomóna" będący hołdem dla twórcy "Dyskretnego uroku burżuazji", który zresztą zagrał w jednym z wcześniejszych filmów Saury – dramcie historycznym "Lament dla bandyty".

Carlos Saura – nagrody


Filmy Carlosa Saury były prezentowane i doceniane na najważniejszych festiwalach, przede wszystkim w Cannes i Berlinie. Przyniosły mu one m.in. dwa Srebrne Niedźwiedzie (za "Polowanie" i "Mrożony peppermint"), Złotego Niedźwiedzia (za "Szybciej, szybciej") oraz wyróżnienia w Cannes (m.in. Nagrodę Jury za "Kuzynkę Angelicę" oraz dwie Technical Grand Prize za "Nakarmić kruki" i "Carmen"). W swoim dorobku miał także dwie nagrody Goya za reżyserię i scenariusz filmu "Aj, Carmela" oraz nagrody specjalne na festiwalach w San Sebastián (za "Mama ma sto lat") i Karlowych Warach (za "Krwawe gody"). W 2016 roku Carlos Saura gościł we Wrocławiu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Przypominamy wywiad, którego nam wówczas udzielił: 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones