Nie żyje Donald Sutherland. Aktor znany z "MASH" i "Igrzysk śmierci" miał 88 lat

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Donald+Sutherland.+Aktor+znany+z+%22MASH%22+i+%22Igrzysk+%C5%9Bmierci%22+mia%C5%82+88+lat-142073
Nie żyje Donald Sutherland. Aktor znany z "MASH" i "Igrzysk śmierci" miał 88 lat
źródło: Getty Images
autor: Manuel Romano
W czwartek w Miami po długiej chorobie zmarł Donald Sutherland. Aktor znany z takich filmów jak "MASH" Roberta Altmana, "Złoto dla zuchwałych" Briana G. Huttona, "Zwyczajni ludzie" Roberta Redforda czy cyklu "Igrzyska śmierci" miał 88 lat. 

Przypominamy odcinek programu Na skróty poświęcony filmowi "Nie oglądaj się teraz" w reżyserii Nicolasa RoegaKim był Donald Sutherland? Początki kariery


Donald Sutherland urodził się 17 lipca 1935 roku. Ukończył inżynierię i teatrologię na Uniwersytecie w Toronto. Karierę aktorską zaczynał od występów na scenach londyńskich teatrów, pojawiał się też w europejskich produkcjach filmowych, jak włoski horror "Il Castello dei morti vivi" czy realizowany przez BBC "Hamlet" z Christopherem Plummerem w tytułowej roli. 

W latach 60. Sutherland działał jako aktywista zaangażowany w sprzeciwiający się obecności amerykańskich wojsk w Wietnamie ruch antywojenny. W 1970 roku, mimo trwającego małżeństwa ze znaną z "Lolity" Shirley Douglas, aktor związał się z Jane Fondą partnerującą mu na planie thrillera psychologicznego "Klute" w reżyserii Alana J. Pakuli. Para dołączyła do trupy teatralnej wystawiającej skierowany do żołnierzy spektakl "FTA Show". Była to odpowiedź na realizowany przez Boba Hope'a patriotyczny i prowojenny program "USO Tour". Według odtajnionych w 2017 roku dokumentów w latach 1971–1973 Sutherland stał się obiektem zainteresowania Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, która miała się przyglądać jego działaniom na zlecenie CIA. 

Donald Sutherland i Jane Fonda na planie filmu "Klute".

Donald Sutherland – najważniejsze role


Rozpoznawalność i uznanie krytyków przyniosła Donaldowi Sutherlandowi rola kapt. Benjamina Franklina "Sokolego Oka" Pierce'a w głośnym "MASH" Roberta Altmana. Za występ ten został nominowany do Złotego Globu. Chętnie grywał w filmach wojennych. Mogliśmy zobaczyć go w takich produkcjach jak "Parszywa dwunastka" z Lee Marvinem i Charlesem Bronsonem, "Złoto dla zuchwałych", na planie którego spotkał się m.in. z Clintem Eastwoodem i Tellym Savalasem, czy "Johnny poszedł na wojnę" i "Orzeł wylądował". Stworzył zniuansowanych psychologicznie bohaterów we wspomnianym "Klute" Alana J. Pakuli, "Nie oglądaj się teraz" Nicolasa Roega czy oscarowych "Zwyczajnych ludziach" Roberta Redforda. Pojawiał się też w filmach uznanych europejskich twórców, m.in. Bernardo Bertolucciego w "Wieku XX" i Wernera Herzoga w "Krzyku kamienia". 

Inne filmy, z których zapamiętamy Donalda Sutherlanda, to "Włoska robota", czyli remake brytyjskiej komedii kryminalnej Petera Collinsona, nominowane do siedmiu Oscarów "Wzgórze nadziei", "Duma i uprzedzenie" w reżyserii Joego Wrighta, "Koneser" w reżyserii Giuseppe Tornatore, "Obraz pożądania", w którym wcielił się w ekscentrycznego malarza Jerome'a Debneya, czy "Ad Astra" Jamesa Graya. Rozpoznawalność wśród młodszej publiczności przyniósł Sutherlandowi występ w cyklu "Igrzyska śmierci", w którym to wcielił się w prezydenta Coriolanusa Snowa. 

Donald Sutherland jako prezydent Coriolanus Snow w filmie "Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1".

Donald Sutherland nie stronił także od występów telewizyjnych. Grał m.in. w realizowanych dla HBO serialach "Od nowa" i "Trust" czy "Filarach Ziemi" będących adaptacją bestsellerowej sagi historyczno-przygodowej Kena Folletta.

Donald Sutherland – nagrody


W swojej karierze Donald Sutherland zdobył dwa Złote Globy za role drugoplanowe: w 1996 roku nagrodzono jego występ w filmie "Obywatel X" (rok wcześniej za kreację tę został nagrodzony Emmy), a w 2003 roku doceniono jego występ w filmie "Na ścieżce wojennej". W 2014 roku czytelnicy magazynu "Seventeen" / "Teen People" uznali graną przez Sutherlanda w "Igrzyskach śmierci" postać prezydenta Snowa za swój ulubiony czarny charakter, przyznając aktorowi nagrodę Teen Choice. Za tę kreację był nominowany także do przyznawanego przez MTv Złotego Popcornu oraz nagrody Kids Choice. 

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones