Nie żyje Joss Ackland. Aktor znany z "Zabójczej broni 2" miał 95 lat

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Joss+Ackland.+Aktor+znany+z+%22Zab%C3%B3jczej+broni+2%22+mia%C5%82+95+lat-152933
Nie żyje Joss Ackland. Aktor znany z "Zabójczej broni 2" miał 95 lat
źródło: Getty Images
autor: Ferdaus Shamim
W niedzielny poranek w wieku 95 lat zmarł Joss Ackland – aktor znany z ról w takich filmach jak "Biała gorączka", "Zabójcza broń 2" czy "Polowanie na Czerwony Październik". Smutną informację przekazał mediom Paul Pearson, jego długoletni rzecznik i przyjaciel. 

Za sprawą swojego charakterystycznego głosu i zdolności przywódczych Ackland do każdej swojej kreacji wnosił wyjątkową intensywność i powagę. Zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej utalentowanych i lubianych brytyjskich aktorów – czytamy w oświadczeniu rodziny dla BBC. 

Joss Ackland w filmie "Zabójcza broń 2"

Najważniejsze role Jossa Acklanda


Joss Ackland urodził się 29 lutego 1928 roku. Studiował pod okiem Elsie Fogerty w  Central School of Speech and Drama. Pierwszą, niewielką rolę zagrał w dramacie wojennym "Landfall". 

W bogatej filmografii Jossa Acklanda znajdziemy zarówno artystyczne, jak i komercyjne produkcje: "Zet i dwa zera" Petera Greenawaya, "Zabić księdza" Agnieszki Holland czy "Picasso – twórca i niszczyciel" Jamesa Ivory'ego czy "Szaloną wyprawę Billa i Teda" i "Uciec, ale dokąd?". Największe uznanie widowni przyniosła mu rola Arjena "Aryana" Rudda, południowoafrykańskiego dyplomaty i białego suprematysty, przeciwnika Riggsa i Murtaugha, w "Zabójczej broni 2". Na uwagę zasługują także jego występy w dramacie "Biała gorączka" (przyniósł mu on nominację do nagrody BAFTA), "Polowaniu na Czerwony Październik", a także "Potężnych Kaczorach", "K-19" i "Wiedźmikołaju".

Joss Ackland w filmie "Picasso – twórca i niszczyciel"

Filmografię Jossa Acklanda zamyka dramat historyczny "Katherine of Alexandria", w którym wcielił się w postać Rufusa.