Nie żyje Paul Heller, producent "Wejścia smoka"

Screendaily / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Paul+Heller%2C+producent+%22Wej%C5%9Bcia+smoka%22-140762
Nie żyje Paul Heller, producent "Wejścia smoka"
źródło: Getty Images
autor: Stefanie Keenan
Zmarł Paul Heller, amerykański producent, w którego filmografii znajdziemy takie filmy jak m.in. "Wejście smoka", "Moja lewa stopa" oraz "Withnail i ja". Miał 93 lata.

Paul Heller - kim był?Heller urodził się w Nowym Jorku w 1927 roku, dużą część kariery spędził jednak w Anglii, gdzie wyprodukował swoje najbardziej cenione filmy. Jego pierwszy film, "David i Liza" (1962) w reżyserii Franka Perry'ego, zdobył dwie nominacje do Oscara.

Heller pracował m.in. dla studia Warner Bros., gdzie nadzorował produkcję takich tytułów jak m.in. "Brudny Harry". W 1973 założył współpracującą z Warnerem firmę produkcyjną Sequoia Pictures, która zrealizowała "Wejście smoka" (1973) z Bruce'em Lee.

Jego firma Paul Heller Productions odpowiadała za powstanie takich filmów jak "Pierwszy poniedziałek października" (1981) z Walterem Matthauem oraz ceniony "Withnail i ja" (1987) Bruce'a Robinsona.

Jednym z jego największych sukcesów była "Moja lewa stopa" (1989) Jima Sheridana z Danielem Day-Lewisem, nominowana do pięciu Oscarów i nagrodzona dwoma statuetkami.

Przez lata Heller był członkiem rady BAFTA LA, pełnił też funkcję dyrektora komitetu edukacyjnego tej organizacji. Wspierał studenckie inicjatywy i pomógł zorganizować BAFTA Student Film Awards.