Nie żyje Ryszard Kotys. Serialowy Paździoch zmarł w wieku 88 lat

Onet.pl / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Nie+%C5%BCyje+Ryszard+Kotys.+Serialowy+Pa%C5%BAdzioch+zmar%C5%82+w+wieku+88+lat-141088
Nie żyje Ryszard Kotys. Serialowy Paździoch zmarł w wieku 88 lat
Dotarła do nas smutna wiadomość. W nocy po długiej chorobie zmarł Ryszard Kotys. Aktor filmowy i teatralny zadebiutował w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy. Grał m.in. w filmach Agnieszki Holland ("Aktorzy prowincjonalni", "Kobieta samotna"), Juliusza Machulskiego ("Vabank", "Vabank II, czyli riposta", "Kingsajz"), Piotra Szulkina ("Golem", "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji") czy Wojciecha Jerzego Hasa ("Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka"). Widzowie zapamiętają go przede wszystkim z roli Mariana Paździocha w popularnym serialu "Świat według Kiepskich". W sąsiada Ferdynanda Kiepskiego aktor wcielał się od 1999 roku. 

Ryszard Kotys jako Marian Paździoch. To właśnie rola w "Świecie według Kiepskich" przyniosła aktorowi największą popularność.

Ryszard Kotys – kim był?Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku. W 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Rok później zadebiutował na wielkim ekranie w legendarnym "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy, gdzie spotkał się m.in. z Tadeuszem Łomnickim, Tadeuszem Janczarem, Zbigniewem Cybulskim i Romanem Polańskim. Grę w filmach łączył z występami na deskach teatrów, m.in. gdańskim Teatrze Wybrzeże, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Ludowym w Nowej Hucie czy Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. 

Ryszard Kotys – najważniejsze roleChoć za sprawą "Świata według Kiepskich" Ryszard Kotys kojarzony był przede wszystkim jako aktor komediowy, wcielał się w różnorodne role. Swój talent dramatyczny miał okazję pokazać m.in. w "Erratum" Marka Lechkiego

Ryszard Kotys jako ojciec Michała w "Erratum".

W ciągu trwającej blisko 70 lat kariery grał w filmach wielu wybitnych reżyserów, m.in. Agnieszki Holland ("Aktorzy prowincjonalni", "Kobieta samotna"), Wojciecha Jerzego Hasa ("Rękopis znaleziony w Saragossie", "Lalka") czy Juliusza Machulskiego ("Vabank", "Vabank II, czyli riposta", "Kingsajz"). Kilkakrotnie współpracował z Sylwestrem Chęcińskim, m.in. przy kultowej komedii "Sami swoi", w której wcielił się w sprzedawcę kota, w "Wielkim Szu", gdzie zagrał wrocławskiego kanciarza, czy w "Rozmowach kontrolowanych", gdzie wcielił się w zomowca zabierającego Jarząbkowi słuchawkę, aby mówić "rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana".

Ryszard Kotys gościnnie pojawiał się także w wielu popularnych serialach, m.in. "Czterej pancerni i pies", "Stawka większa niż życie", "Dom", "Ekipa", "Niania" czy "Hela w opałach". Największą popularność przyniosły mu występy w popularnym serialu "Świat według Kiepskich", gdzie wcielał się w Mariana Paździocha – znanego ze słabej głowy do alkoholu sąsiada Ferdynanda Kiepskiego i Arnolda Boczka. 
Udostępnij: