Od Schlöndorffa do Jarmana - klasyka kina na 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Od+Schl%C3%B6ndorffa+do+Jarmana+-+klasyka+kina+na+14.+MFF+T-Mobile+Nowe+Horyzonty-105691
W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy mistrzów światowego kina - Alaina Resnaisa, Verę Chytilovą, Miklósa Jancsó i Edwarda Żebrowskiego. Podczas nadchodzącej edycji MFF T-Mobile Nowe Horyzonty przypomnimy ich dzieła.




Alain Resnais to ikona francuskiej nowej fali. Autor "Hiroszima, moja miłość" i "Zeszłego roku w Marienbadzie" jest pionierem kina nowohoryzontowego. Na festiwalu zostanie pokazany jego przedostatni film "Jeszcze nic nie widzieliście" z 2012 roku, w którym flirtuje ze światem teatru. Nieco zapomnianą mistrzynią kina jest Vera Chytilová - najbardziej wywrotowa przedstawicielka czechosłowackiej nowej fali, czego dowodem może być chociażby film "Stokrotki" (1966), który zostanie pokazany we Wrocławiu. To pełen cudownego absurdu, eksperymentalny, anarchizujący film o dwóch młodych dziewczynach o destrukcyjnym podejściu do rzeczywistości. Seans odbędzie się we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie. Węgierski twórca Miklós Jancsó sławę zdobył filmami, w których stworzył oryginalną poetykę długich ujęć, wyrafinowanego ruchu aktorów i ekspresyjnych zdjęć. We Wrocławiu zostanie przypomniane jego arcydzieło "Desperaci" z 1965 roku. Edward Żebrowski to jeden z niedocenianych mistrzów polskiego kina. Był znakomitym scenarzystą (m.in. "Za ścianą" Zanussiego - w tym roku w sekcji "Gdynia na Horyzoncie") oraz reżyserem często poruszającym na ekranie tematy moralne. Jest autorem głośnego "W biały dzień", "Ocalenia" oraz słynnego "Szpitala przemienienia" (w programie festiwalu). Akcja tego ostatniego rozgrywa się na początku hitlerowskiej okupacji w likwidowanym przez Niemców szpitalu psychiatrycznym. Pokazuje różne postawy lekarzy i chorych w sytuacji zagrożenia.

W tym roku mija 20. rocznica śmierci Dereka Jarmana - artysty, filmowca, malarza, pisarza, scenografa (stworzył ją do "Diabłów" i "Dzikiego Mesjasza" Kena Russella), jednej z najważniejszych postaci brytyjskiego kina niezależnego. Na festiwalu zostaną przypomniane trzy filmy reżysera - kultowy film muzyczny "Jubileusz" z muzyką Briana Eno i gwiazdami punk rocka w obsadzie, "Caravaggio" - spojrzenie na życie i twórczość barokowego mistrza, a także "Blue" - niezwykły, eksperymentalny autoportret, dziennik ślepnącego, umierającego na AIDS reżysera, opierający się na grze koloru, słów i muzyki. Filmy Jarmana zostaną pokazane z odnowionych cyfrowo kopii.

W programie festiwalu znalazły się również pokazy specjalne innych arcydzieł światowego kina - także z nowych, cyfrowych kopii. Z okazji 30-lecia premiery "Paryż, Teksas" Wima Wendersa przypomnimy nagrodzony Złotą Palmą w Cannes kultowy film drogi o odradzaniu się relacji ojca i syna. Gratką dla widzów festiwalu będzie pokaz legendarnego dzieła Volkera Schlöndorffa "Baal" z 1970 roku, na podstawie sztuki Bertolda Brechta, z udziałem samego Rainera Wernera Fassbindera w roli artysty wyklętego. Film w odnowionej wersji miał premierę światową na tegorocznym festiwalu w Berlinie, premiera polska odbędzie się we Wrocławiu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones