Studio im. Andrzeja Munka zrealizowało pierwszy film fabularny

Informacja nadesłana przez producenta /
https://www.filmweb.pl/news/Studio+im.+Andrzeja+Munka+zrealizowa%C5%82o+pierwszy+film+fabularny-44588
Zakończyły się zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem "Moje miasto" w reż. Marcina Sautera. Film jest pierwszą pełnometrażową produkcją powołanego w marcu br. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich Studia "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka, do którego w kwietniu przystąpiła również Telewizja Polska S.A. Koproducentem i producentem wykonawczym filmu Marcina Sautera jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Katarzyna Ślesicka i Anna Wydra. Opiekunem artystycznym projektu jest Wojciech Marczewski.
Reżyser tak mówi o swoim filmie: "… chcemy pokazać, jak niewiele trzeba, aby zwykłe miasteczko zamieniło się w najszczęśliwsze miejsce na ziemi. Każdy z nas szuka dla siebie najlepszego miejsca do życia. Miejsca, gdzie jest bezpiecznie i spokojnie, gdzie ludzie są przyjaźni i potrafią ze sobą rozmawiać. Realizując film chcemy razem z ekipą, aktorami i mieszkańcami miasta pokazać jak może wyglądać miejsce, gdzie ludzie się dogadują i zdolni są do wspólnego działania. Mieszkańcy naszego filmowego, idealnego miasta wspólnie przez miesiąc przygotowują wielki festyn, który będzie finałem filmu“.
W filmie obok siebie występują postaci prawdziwe – mieszkańcy Chełmska Śląskiego – oraz bohaterowie wprowadzeni do miasteczka przez reżysera. Wszystkie wątki znajdują swój finał w czasie festynu, w którym udział wzięli zarówno mieszkańcy, jak i zaproszeni goście (wśród nich: Hanna Kochańska, Marcin Janos Krawczyk, Rafał Sawicki, Edyta Duda - Olechowska, Thierry Paladino). Czy zorganizowana przez nich uroczystość zmieni życie miasta? Czy zostawi jakiś ślad na jego mieszkańcach? Czy zrozumieją, że to oni sami tworzą swoją rzeczywistość?
Film był rozwijany w Mistrzowskiej Szkole reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przez ponad pół roku - do 20 czerwca, kiedy rozpoczęto zdjęcia.
Jedną z najważniejszych decyzji było wybranie odpowiedniego miejsca, w którym toczyć się ma akcja filmu. Wybór padł na Chełmsko Śląskie, co okazało się świetną decyzją. Założenia reżysera udało się w pełni zrealizować dzięki otwartości i gościnności mieszkańców oraz przychylności miejscowych władz i wytrwałości ekipy (operatorów zdjęć Radosława Ładczuka i Łukasza Gutta, operatorów dźwięku Zofii Gołębiewskiej i Dariusza Wancerza,  kierownika produkcji Marty Golby, II reżysera Macieja Cuske oraz wielu innych).
Marcin Sauter pochodzi z Bydgoszczy. Studiował na Wydziale Fotografii PWSFTviT w Łodzi. Przez cztery lata pracował jako fotoreporter w Gazecie Wyborczej. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2005 r. ukończył Kurs Dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest członkiem Zespołu Filmowego Paladino. Marcin Sauter jest stypendystą Prezydenta Miasta Bydgoszczy z roku 2005, laureatem plebiscytu Artysta Roku 2005 w kategorii Film, organizowanego przez Gazetę Wyborczą, laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego w 2006 r. oraz zdobywcą kilkudziesięciu nagród za filmy dokumentalne na międzynarodowych festiwalach filmowych. Został zgłoszony do konkursu "Paszport Polityki" w kategorii Film za rok 2006.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones