Złote Globy: Stowarzyszenie nie jest już organizacją białych

The Hollywood Reporter / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Z%C5%82ote+Globy%3A+Stowarzyszenie+nie+jest+ju%C5%BC+organizacj%C4%85+bia%C5%82ych-144061
Złote Globy: Stowarzyszenie nie jest już organizacją białych
źródło: Getty Images
autor: Frazer Harrison
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyjęło 21 nowych członków. W grupie tej jest 29% osób afrykańskiego pochodzenia, 24% azjatyckiego i 19% arabskiego.

Przypomnijmy, Stowarzyszenie odpowiedzialne za Złote Globy znalazło się na początku roku w poważnym kryzysie. Zarzucono jej systemowy rasizm, kiedy ujawniono, że jej członkami są wyłącznie biali dziennikarze. Potem doszły kolejne zarzuty (korupcja, brak transparentności).

Stowarzyszenie szybko zaczęło deklarować chęć podjęcia reform, ale w kolejnych miesiącach słyszeliśmy więcej o oporach wewnątrz grupy do przeprowadzenia radykalnych zmian. Sytuacja zaogniła się wiosną, kiedy to kilka wytwórni i platform ogłosiło, że ich tytuły nie będą zgłoszono do kolejnej edycji Złotych Globów. W maju NBC poinformowało, że najbliższa ceremonia wręczenia nagród nie będzie transmitowana.

Przyjęcie nowych członków oznacza powiększenia grona Stowarzyszenia o 20%. Wszyscy nowo przyjęci dziennikarze będą posiadali pełne prawa, wezmą więc udział w procesie selekcji nominacji i laureatów najbliższych Złotych Globów.