Znamy program 6. American Film Festival

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Znamy+program+6.+American+Film+Festival-113873
6. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-25 października 2015. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 88 filmów: 52 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, jeden z nich ma światową, a cztery - europejską premierę.


AFF przedstawia wszystkie oblicza amerykańskiego kina: zarówno dzieła uznanych mistrzów, jak i twórców niezależnych, dokumenty, fabuły i filmy eksperymentalne, podzielone na 11 sekcji. Festiwal pokazuje amerykańską klasykę oraz filmy młodych, nieznanych jeszcze reżyserów zza oceanu opowiadających o Ameryce dalekiej od potocznych schematów. Kulturotwórczy potencjał wrocławskiego festiwalu docenił m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej nominując go w tym roku do swoich nagród w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe oraz amerykański magazyn MovieMaker, który umieścił AFF na liście "25 Coolest Film Festivals 2015".

Festiwal otworzy w dniu 20 października (wtorek) polska premiera filmu "Carol" Todda Haynesa, o romansie zamożnej mieszkanki Nowego Jorku (Cate Blanchett) i młodej pracownicy domu handlowego (Rooney Mara - nagroda aktorska w Cannes). Jest to opowiedziane w konwencji melodramatu studium relacji płciowych i klasowych w Ameryce lat 50. W dniu 25 października (niedziela), na zakończenie festiwalu zostanie pokazany film "Steve Jobs" – portret wizjonera epoki cyfrowej w reżyserii Danny'ego Boyle'a. W tytułowej roli będzie można zobaczyć Michaela Fassbendera, a na ekranie towarzyszą mu m.in. Kate Winslet i Jeff Daniels.

Sercem festiwalu są dwie premierowe sekcje konkursowe: Spectrum, prezentująca panoramę współczesnego kina amerykańskiego (14 filmów) oraz American Docs z  najgłośniejszymi amerykańskimi dokumentami sezonu (13 filmów). Oceniane przez widzów filmy  będą ubiegać się o Nagrody Publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. Nagrody w obu konkursach, w wysokości 10 i 5 tysięcy dolarów ufundowała firma BNY Mellon.

Jak co roku AFF przyzna swoją nagrodę Indie Star Award dedykowaną wybitnym twórcom niezależnego kina amerykańskiego, która w tym roku wyjątkowo trafi do dwóch reżyserów: nowojorskiego mistrza Hala Hartleya nazywanego "Godardem z Long Island" i związanego z Austin wybitnego filmowca średniego pokolenia Davida Gordona Greena. Obaj twórcy będą gośćmi festiwalu, odbędzie się też krótki przegląd ich filmów. Swoją europejską premierę będzie miał "Our Brand is Crisis" najnowszy film Davida Gordona Greena, satyra polityczna z Sandrą Bullock jako neurotyczną szefową kampanii prezydenckiej w Boliwii. Pokazany zostanie również najnowszy film Hartleya "Ned Rifle", domykający trylogię o ekscentrycznej rodzinie Grimów.

W ramach 6. AFF odbędą się także retrospektywy: kina niezależnych czarnoskórych reżyserek oraz reżyserskiego dorobku giganta kina amerykańskiego - Clinta Eastwooda, który obchodzi właśnie 85. urodziny.

W programie również inne głośne produkcje, pokazywane w sekcjach Highlights, Festival Favorites, czy Special Docs, m.in.: nagrodzony na festiwalu w Cannes za scenariusz "Opiekun" Michela Franco z Timem Rothem w tytułowej roli; bezapelacyjny zwycięzca tegorocznego festiwalu Sundance (Grand Jury Prize i Nagroda Publiczności) "Earl i ja, i umierająca dziewczyna" Alfonso Gomez-Rejona o trudnej konfrontacji młodych ludzi ze śmiercią rówieśniczki; laureat Teddy Award na tegorocznym Berlinale - "Bachor" Sebastiána Silvy o potrójnym rodzicielstwie pary gejów i ich przyjaciółki, przewrotny portret liberalnego pokolenia, które porzuca ideały, gdy tylko poczuje zagrożenie swojej pozycji społecznej; czy dokument laureatki Oscara Amy Berg "Ofiary proroka" o wielbionym przez tłumy przywódcy mormońskiej sekty, skazanym na wieloletnie więzienie za pedofilię i udział w gwałcie.

Pełny program festiwalu wraz z kalendarium seansów i opisami filmów  na stronie www.americanfilmfestival.pl. Sprzedaż karnetów na www.americanfilmfestival.pl trwa do 11 października. Internetowa sprzedaż biletów oraz przedsprzedaż biletów w kasach Kina Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a - 21) rozpocznie się 13 października o godz. 9.00.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones