Alan Sidney Patrick Rickman

Alan Rickman

biografie

(3)
 • Alan Rickman karierę swoją rozpoczynał w Anglii. Debiutował na scenie teatralnej, na której też odniósł swoje pierwsze sukcesy. Pod koniec lat 70. przyłączył się do Royal Shakespeare Company, z którą pozostał związany przez prawie 10 lat. Okres ten zaowocował wieloma doskonałymi kreacjami w takich spektaklach jak: "Captain Swing", "Mephisto", czy "Niebezpieczne związki". Przed kamerami Rickman zadebiutował w roku 1978 w teatrze telewizji w sztuce "Romeo i Julia". Jednak popularność jako aktor filmowy zyskał dopiero 10 lat później. W 1988 r. wystąpił w roli Hansa Grubera w kasowym przeboju "Szklana pułapka". Otrzymał za nią doskonałe recenzje i zwrócił na siebie uwagę producentów filmowych. W 1991 r. wystąpił w kosztownej ekranizacji przygód banity z Sherwood "Robin Hood: Książę złodziei" i jako szeryf Nottingham stworzył kreację, która przyćmiła rolę Costnera. W 1997 r. Alan Rickman zadebiutował jako reżyser obrazem "Zimowy gość". Był to bardzo udany start, ponieważ za swoją pracę aktor otrzymał na festiwalu w Wenecji Złotego Lwa.

 • Uznany aktor brytyjski, pamiętny szczególnie w rolach czarnych charakterów i ponuraków. W 1995 roku magazyn "Empire" zamieścił go na liście "100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina" ( miejsce 34), a w 1997 roku także na liście "100 największych gwiazd filmowych wszech czasów" (miejsce 59).

  Alan Rickman ukończył Royal College of Art - zamierzał zostać artystą - grafikiem, ale w wieku 26 lat uzyskał stypendium do Royal Academy of Dramatic Art, gdzie studiował aktorstwo przez 3 lata.
  Zadebiutował w scenicznej wersji "Niebezpiecznych związków". Zaczynał karierę w telewizji: zagrał Tybalta w zrealizowanej przez BBC adaptacji "Romea i Julii" i występował w miniserialach "Ludzie Smiley'a" i "The Barchester Chronicles". Pierwszą większą rolą filmową aktora była postać terrorysty Hansa Grubera w filmie akcji "Szklana pułapka" z Brucem Willisem. Zagrał też bezwzględnego australijskiego właściciela ziemskiego w westernie "Quigley na Antypodach" z Tomem Selleckiem, i odrażającego szeryfa Nottingham w filmie przygodowym "Robin Hood: Książę złodziei". W klaustrofobicznym dramacie "Closet Land" wcielił się w okrutnego śledczego, przesłuchującego i torturującego autorkę książek dla dzieci (Madeleine Stowe), oskarżoną o zamieszczanie podtekstów politycznych i antyrządowych w swojej twórczości.

  Alan Rickman pojawia się jednak także w bardziej sympatycznych rolach. Jako Ed, przyjaciel gliniarza Kevina Kline'a w filmie kryminalnym "Styczniowy człowiek" był całkiem pomocny i zabawny. Aktor zagrał też ducha w romantycznym "Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa" Anthony'ego Minghelli, który po śmierci wraca do żony nie mogącej dojść do siebie po jego stracie i zostaje tak długo, dopóki nie pozna ona kogoś nowego. W satyrze politycznej Tima Robbinsa "Bob Roberts" był wyznającym zasadę "cel uświęca środki" organizatorem kampanii wyborczej tytułowego bohatera. W filmie biograficznym "Mesmer" zagrał pseudonaukowca Franza Antona Mesmera, a za rolę otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym festiwalu filmowym w Montréalu. Następnie aktor wcielił się w jeszcze bardziej kontrowersyjną postać Grigori Rasputina w "Rasputinie", i otrzymał zarówno nagrodę Emmy, jak i Złoty Glob. W opowieści o irlandzkim buntowniku i przywódcy IRA, "Michael Collins" Neila Jordana, z Liamem Neesonem w tytułowej roli, Rickman wystąpił jako Eamon De Valera, irlandzki polityk pośrednio odpowiedzialny za tragiczną śmierć Collinsa.

  W adaptacji powieści Jane Austen "Rozważna i romantyczna" Anga Lee zagrał ponurego pułkownika Brandona, który po wielu cierpieniach w końcu zdobywa "romantyczną" Kate Winslet. W niezależnym filmie akcji "Pocałunek Judasza" Rickman z Emmą Thompson zagrali w duecie parę niekonwencjonalnych detektywów tropiących porywaczy pewnego milionera. Natomiast w uważanej za kontrowersyjną "Dogmie" Kevina Smitha aktor zagrał anioła Metatrona, który wytłumaczył Lindzie Fiorentino, dlaczego musi powstrzymać upadłych aniołów (Ben Affleck i Matt Damon) przed powrotem do nieba. W satyrycznym filmie science-fiction "Kosmiczna załoga", opowiadającym o grupie aktorów serialu science-fiction porwanych przez autentycznych kosmitów, Rickman miał okazję wystąpić w podwójnej roli: aktora serialu Sir Alexandra Dane'a i postaci w nim granej dr Lazarusa, obok Tima Allena i Sigourney Weaver. Aktor zagrał też w adaptacji bestsellera dla dzieci autorstwa J. K. Rowling o przygodach Harry'ego Pottera, gdzie wcielił się w postać profesora Severusa Snape'a.

  W 1997 roku Alan Rickman wyreżyserował swój pierwszy film, według własnego scenariusza, "Zimowy gość". Główne role, matki i córki, próbujących pogodzić się ze śmiercią męża córki, zagrały Phyllida Law i Emma Thompson, które są matką i córką także w rzeczywistości. Film został obsypany nagrodami: na międzynarodowym festiwalu filmowym w Brukseli zdobył nagrodę publiczności, w Chicago otrzymał Złotego Hugo dla najlepszego filmu, w Czechach zdobył nominację do Czeskiego Lwa (odpowiednik Oscara) dla najlepszego filmu zagranicznego i nominację do weneckiego Złotego Lwa.

  W życiu prywatnym partnerką Alana Rickmana jest od 1977 roku Rima Horton.

 • Pochodzi z rodziny o walijsko-irlandzkich korzeniach. Ma dwóch braci - starszego i młodszego oraz młodszą siostrę.
  Alan był zdolnym i pracowitym dzieckiem i dzięki temu zdobył stypendium do Latymer School. To wtedy nauczył się podstaw sztuki aktorskiej, gdyż szkoła organizowała warsztaty teatralne, w których Alan brał udział.
  W Chelsea College Alan poznał o rok od siebie młodszą Rimę Horton, z która jest związany do dziś.
  Po skończeniu Royal College of Art Alan wraz grupą znajomych założył w Soho salon o nazwie "Graphiti", który miał zajmować się projektowaniem okładek do płyt, plakatów itp. Pomysł okazał się klapą, więc Alan Rickman poszedł na przesłuchanie do Royal Academy of Dramatic Art i został przyjęty.
  Grał między innymi w sztukach Ghost i Miarka za miarkę, za role w których zdobył złoty medal Bancrofta.
  Pracował kilkakrotnie dla BBC. W 1978 występował w Romeo i Julii, a w 1979 zagrał Vidala w ekranizacji Thérese Raquin E. Zoli, ale dopiero rola przebiegłego wikarego Obadiaha Slope'a w Brachester Chronicles przyniosła mu większy rozgłos.
  W 1980 wyjechał do USA jako asystent reżysera Desperately Yours (komediowego show) wystawianym na off-Broadway.
  Końcówka lat 80. była przełomowa : Niebezpieczne związki, wyreżyserowane przez Christophera Hamptona, z Rickmanem, Lindsay Duncan i Juliet Stevenson w rolach głównych - zrobiły furorę najpierw na West Endzie, a następnie na Broadwayu.
  Wtedy dostał pierwszą rolę w filmie. Rola Hansa Grubera, przywódcy terrorystów ze Szklanej pułapki dała mu sławę eksperta od grania czarnych charakterów. Od tej etykietki przez długi czas nie udało mu się uwolnić, mimo że zagrał między innymi zmarłego kochanka w komedii romantycznej Prawdziwie, głęboko, do szaleństwa oraz zdradzanego męża w Z zamkniętymi oczami. Dopiero role w Rozważnej i romantycznej oraz To właśnie miłość pokazały światu inne, romantyczne oblicze Rickmana.
  Sławę wśród młodszej widowni przyniosła mu rola Severusa Snape'a, nauczyciela Eliksirów w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart w cyklu superprodukcji o przygodach Harry'ego Pottera.

opinie i nagrody
multimedia