Alec Guinness 

Alec Guinness de Cuffe

8,5
9 487 ocen gry aktorskiej
Alec Guinness
Był nieślubnym dzieckiem i nigdy nie dowiedział się, kto był jego ojcem, tylko przypuszczał. Za młodu większość swoich pieniędzy wydawał na teatr. Gdy zebrał pieniądze zaczął studiować na Fay Compton School of Acting. Po szkole zaczął grać w teatrze, a wkrótce związał się z grupą teatralną Johna Geilguda. Po wojnie (był w Królewskiej Marynarce) zaczął podbijać teatry amerykańskie. Potem zaś zaczęła się jego przygoda z filmem. Został nagrodzony Oskarem za rolę w filmie "Most na rzece Kwai". Tworzył kreacje wybitne, często historyczne od Adolfa Hitlera do papieża Innocentego III ("Brat Słońce, Siostra Księżyc"). Swoim aktorstwem popisał się w filmie "Kind Hearts and Coronets", gdzie zagrał kilka głównych ról. Napisał także własną biografię oraz scenariusz do filmu "Usta Konia". Przełomem w jego karierze były "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa. Początkowo zgodził się zagrać, dla mało znanego jeszcze reżysera i jedyne, co mu przeszkadzało to, to że tak wcześnie ginie. "Gwiezdne wojny" zabezpieczyły mu resztę życia, przyniosły Oscara (honorowego), ale i jak sam twierdzi stały się jego przekleństwem. Oto bowiem aktor o wielu twarzach, którego trudno było zaszufladkować do jednej roli, pod koniec życia stał się kojarzony prawie wyłącznie z Obi-wan Kenobim. Zmarł 5 sierpnia 2000 roku na raka wątroby.
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 2 kwietnia 1914

data śmierci: 5 sierpnia 2000

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 178 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 12 innych nagród oraz 12 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Merula Salaman (od 20.06.1938 do jego śmierci), syn Matthew (ur. 06.06.1940)
W 1959 roku został uhonorowany przez Królową Elżbietę II tytułem szlacheckim.
W 2004 r. magazyn "The Sunday Telegraph" uznał go za aktora, który miał najznamienitszy wpływ na rozwój światowego kina.
W 1955r. Królowa Elżbieta II nadała mu Order Imperium Brytyjskiego.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Zwłaszcza, że idealnie ją zagrał i idealnie do niej pasował, ale tak w ogóle to był znakomity aktor, bo jego role choćby w "Most na rzece Kwai", "Jak zabić starsza panią", "Szlachectwo zobowiązuje" czy inne są równie doskonałe

Dla mnie Alec Guinness najlepsze kreacje filmowe stworzył w filmach:"Most na rzece Kwai","Jak zabić starszą panią","Szajka z Lawendowego Wzgórza" oraz "Nasz człowiek w Hawanie"

Jestem pod olbrzymim wrażeniem jego barwy głosu,najbardziej magiczny chyba głos w dziejach filmu!

Ciekawa historia. Podobno, gdy w trakcie jednego spotkania Dean chwalił się Guinnessowi nowym samochodem, ten wyraźnie zaniepokojony prędkością jaką on osiąga ostrzegał młodszego kolegę, by nie wsiadał nawet do tego samochodu. Miał mu powiedzieć nawet, że "w następny czwartek będzie już martwy". Wszyscy wiemy jak to...

więcej

Widać w jego grze warsztat teatralny. Nie można zapomnieć wielu jego kreacji. „Most na rzece Kwai”, „Garść prochu”, „Oliver Twist”, „Cromwell”, „Doktor Żywago”... Dziś niewielu mu dorównuje klasą, która z niego emanuje w każdej roli. Mało kogo można z nim w ogóle porównać. Dla mnie numer jeden.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones