Angelina Jolie Voight

Angelina Jolie

biografie

(2)
  • Angelina Jolie pochodzi z aktorskiej rodziny. Jej ojcem jest laureat Oscara Jon Voight, a matką aktorka Marcheline Bertrand. Przed kamerami Angelina zadebiutowała w wieku 5 lat u boku swojego ojca w filmie "Szukając wyjścia". Kiedy skończyła 11 lat, rozpoczęła naukę w elitarnej szkole Lee Strasberg Theater Institute, gdzie uczyła się podstaw pracy aktora. W wieku 16 lat Jolie została zatrudniona jako modelka i w krótkim czasie jej twarz zaczęła być znana. Dzięki swojej urodzie często była angażowana do występów w wideoklipach, m.in. takich sław jak Meatloaf, Lenny Kravitz czy The Rolling Stones. Z czasem jednak okazało się, że aktorstwo to jedyna dziedzina sztuki, która naprawdę pasjonuje Angelinę. Wstąpiła do trupy aktorskiej Met Theatre Group, gdzie u boku Eda Harrisa i Holly Hunter doskonaliła swój warsztat aktorski. Swoją pierwszą poważną rolę Jolie zagrała w roku 1993 w obrazie "Cyborg 2". Niestety przeszła ona bez echa. Pierwsze dobre recenzje Angelina dostała dopiero w roku 1995 po premierze filmu "Hackerzy". Obraz okazał się niewypałem, ale krytycy zgodnie stwierdzili, że kreacja, którą Jolie stworzyła w tym filmie, zasługuje na uznanie. Niestety, mimo pochlebnych opinii na swoją wielką szansę aktorka musiała poczekać jeszcze dwa lata. W 1997 r. wystąpiła u boku Gary'ego Sinise w telewizyjnym obrazie "George Wallace". Za rolę w tym filmie Angelina otrzymała Złoty Glob, a jej nazwisko stało się znane w filmowym światku. Dwa lata później Jolie otrzymała kolejny Złoty Glob, tym razem już dla najlepszej aktorki, za kreację, którą stworzyła w obrazie "Gia". Swoją pozycję gwiazdy Jolie ugruntowała ostatecznie, zdobywając Oscara za rolę w filmie "Przerwana lekcja muzyki".

  • Angelina Jolie urodziła się 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles. Jest córką laureata Oscara - Jona Voighta i Marcheline Bertrand. Jolie to jej drugie imię. Ukończyła wydział filmowy Uniwersytetu Nowojorskiego. Na początku swojej kariery występowała w słynnym Instytucie Teatralnym Lee Strasberga. Później zaczęła pracować jako modelka. Po występach w teledyskach Meat Loafa, Lenny'ego Kravitza i The Lemonheads pojawiła się w pięciu studenckich filmach nakręconych na wydziale filmowym Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Reżyserował jej brat James Haven. W roku 1993 zaangażowano ją do poważniejszej produkcji , którą był "Cyborg 2: Glass Shadow". Aktorskie szlify zdobywała w takich filmach jak "Hakerzy", "Tylko miłość", "Wtajemniczenie" oraz "Udając Boga".
    Hollywood zainteresowało się Angeliną po jej znakomitych występach w dwóch filmach telewizyjnych. Rola Cornelii Wallace w obrazie "George Wallace" oraz chorej na AIDS modelki w filmie "Gia" wzbudziły powszechny podziw, który zaowocował dwoma Złotymi Globami i nominacją do nagrody Emmy.
    Od tej pory kariera Angeliny nabrała przyśpieszenia. Aktorka pojawiła się w filmach "Gra w serca", "Zmęczenie materiału", "Kolekcjoner Kości", "60 sekund" i "Grzeszna miłość".
    Za kreację psychicznie chorej Lisy Rowe w filmie "Przerwana lekcja muzyki" otrzymała Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Magazyn People umieścił ją wówczas w gronie pięćdziesięciu najpiękniejszych ludzi świata.

opinie i nagrody