Charlize Theron

biografie

(3)
  • Urodziła się w Afryce i jest jedynym dzieckiem mieszanego niemiecko-francuskiego małżeństwa państwa Gerdy i Charlesa Theron, posiadaczy firmy budującej drogi i farmy. Jako 6-latka zaczęła tańczyć w balecie, m.in. w "Jeziorze łabędzim" i "Dziadku do orzechów". Po kilku latach, gdy tylko zrzucała baletki, spędzała każdą wolną chwilę w kinie samochodowym zlokalizowanym 45 minut dalej od jej domu. Kolejnym krokiem w realizacji jej pasji do amerykańskiego kina było namówienie rodziców do kupienia jej magnetowidu. Jak sama opowiada, w lokalnej wypożyczalni obejrzała cały repertuar (około 30 pozycji) kilkukrotnie, jej szczególnie ulubionym filmem był "Plusk" z Tomem Hanksem. Naukę kontynuowała w Johannesburgu w szkole teatralnej. Tam też, mając 16 lat, wygrała konkurs modelek i niedługo potem pojechała do Europy na kontrakt jako modelka w Mediolanie. Po kilku latach, kiedy kariera modelki średnio ją zadowalała, wykorzystała zorganizowaną przez amerykańskie pismo o modzie sesję zdjęciową w Nowym Jorku i została w USA, gdzie mając 18 lat zarabiała, gdzie się tylko dało jako modelka i fotomodelka.Wtedy też, po dramatycznym zerwaniu z pracą modelki i po wsparciu przez matkę, Charlize pojechała do Hollywood, gdzie przypadkiem poznała agenta Johna Crosby. Agent ten stojąc za nią w banku, widząc jej kłopoty z realizacją czeku z innego stanu, doradził jej, że może to zrobić w każdym urzędzie pocztowym. Potem spytał, czy jest aktorką i wręczył jej swoją wizytówkę. Dzięki niemu rozpoczęła się jej wielka kariera. Warto tu dodać, że agent ten w podobny sposób - przypadkowo na koncercie Rolling Stonesów - odkrył Rene Russo. W 1996 roku Charlize zagrała swoją pierwszą rolę w filmie "Dwa dni z życia doliny", rok wcześniej bezskutecznie starała się o rolę w filmie "Showgirls". Następne lata to kolejne wielkie nazwiska u jej boku. Rok 1998 to sukces w kasowym "Adwokacie diabła" z Keanu Reevesem, a także prestiżowa rola w "Celebrity" Woody Allena. W 2001 roku odmówiła roli w filmie "Pearl Harbour" na rzecz filmu "Sweet November" u boku (ponownie) Keanu Reevesa.
    Mówi biegle językiem afrykanerskim.

  • Chalize Theron urodziła się w RPA, gdzie dorastała ucząc się w szkole baletowej w Benoni. Balet wychodził jej na tyle dobrze, że wkrótce przeniosła się do Johannesburga, by trenować go profesjonalnie. Przez przypadek znalazła się w klasie teatralnej, gdzie po raz pierwszy zaproponowano jej pracę modelki. Jako 16-letnia dziewczyna zwyciężyła jeden z konkursów dla modelek, co otworzyło jej drzwi do kariery międzynarodowej. Wkrótce potem wyjechała najpierw do Włoch, później do USA. Wyjazd na amerykański kontynent spowodował, że znalazła zatrudnienie w Joffrey Ballet w Nowym Jorku, jednak kontuzja kolana zmusiła ją do zrezygnowania z baletu. Gdy miała 18 lat, za namową swojej mamy postanowiła spróbować zostać aktorką. Będąc w Los Angeles, spotkała na ulicy swojego przyszłego menadżera, który wprowadził ją w wielki świat filmu.

  • Urodziła się na farmie na obrzeżach Benoni jako jedyne dziecko Niemki Gerdy i Francuza Charlesa. W Johannesburgu skończyła szkołę baletową i chciała zostać tancerką. Jako mała dziewczynka tańczyła w "Jeziorze łabędzim" i "Dziadku do orzechów". Jednak dla niebieskookiej, naturalnej blondynki Południowa Afryka nie była najlepszym miejscem do robienia kariery, dlatego też mając czternaście lat wyjechała najpierw do Europy, do Włoch, gdzie wzięła udział w pokazach mody i pozowała do zdjęć jako początkująca modelka. Potem wyjechała do USA i dostała angaż w nowojorskim Jeffrey Ballet, ale jej marzeniom o karierze tancerki położyła kres kontuzja kolana. Dlatego zdecydowała się szukać szczęścia w Hollywood. Tam przypadkowo spotkała agenta Johna Crosbiego, który wręczył jej upragnioną wizytówkę mogącą być biletem do raju.

    Po ośmiu miesiącach dostała pierwsza rolę. Zadebiutowała w 1996 roku w "2 Days in the Valley". Jednocześnie uczyła się aktorstwa. Po udziale w filmach "That Thing You Do!" i pilocie serialu telewizyjnego "Hollywood Confidential", wystąpiła obok Ala Pacino w "Adwokacie diabła" (1997). Rok później pojawiła się już jako jedna ze sław Hollywood w "Celebrity" Woodego Allena.
    W maju 1999 roku pozowała do "Playboya", a w 2000 została okrzyknięta przez magazyn "People" jedną z 50 najpiękniejszych ludzi na świecie.

opinie i nagrody