Daniel Wroughton Craig

Daniel Craig I

biografie

(2)
 • Daniel Craig urodził się 2 marca 1968 roku w Chester (Anglia, Wielka Brytania). Jego matka pracowała jako nauczycielka plastyki, a ojciec był specjalistą zajmującym się stalą. Daniel dorastał w West Kirby w pobliżu Liverpoolu i Prescot koło Chester. Grał w rugby w Hoylake Rugby Club. 
  Ze znakomitym wynikiem ukończył Calday Grange Grammar School w West Kirby (Anglia, Wielka Brytania). W wieku 16 lat przeniósł się do Londynu, by tam przyłączyć się do National Youth Theatre. Później zaś uczył się 
  w londyńskiej Guildhall School of Music and Drama. Jego kariera filmowa zaczęła się w 1992 roku, ale uwagę szerszej publiczności przykuł w 1996 roku rolą w serialu "Our Friends in the North" wyprodukowanym przez stację BBC2. 
  W 1998 roku wystąpił w "Szkicu do portretu Francisa Bacona" jako George Dyer, a jego rola miała ewidentnie gejowski wydźwięk. W kolejnych latach partnerował m.in. Angelinie Jolie w "Tomb raiderze" oraz Tomowi Hanksowi 
  w "Drodze do zatracenia", a także Gwyneth Paltrow w "Sylvii". W 2005 roku zagrał agenta Mosadu w thrillerze politycznym Stevena Spielberga "Monachium". Szóstego kwietnia 2005 roku podpisał kontrakt na rolę w filmie o przygodach agenta 007. Decyzja ta wzbudziła wielkie kontrowersje. Powstała nawet strona jej przeciwników (już nieistniejąca) - www.craignotbond.com. Mimo tych protestów producenci serii zdecydowali i "Casino royale" nie stał się ostatnim filmem z Danielem jako Bondem.

 • Daniel Craig urodził się w 1968 roku w Chester, w Wielkiej Brytanii. Jego ojciec - Tim Craig jest marynarzem i właścicielem pubu "Ring O'Bells", natomiast matka - Carol Olivia Craig to nauczycielka plastyki.
  Po rozwodzie rodziców w 1972 roku zamieszkał z matką i siostrą Leą w Liverpoolu. Po wizycie w Liverpool Everyman Theatre zainteresował się aktorstwem, a już w wieku 6 lat wystąpił w przedstawieniu pt. "Oliver!" w Frodsham Primary School . Był świetnym graczem w rugby, uczęszczał do klubu Hoylake Rugby Club. W wieku 14 lat zagrał w przedstawieniu szkolnym "Romeo i Julia" i "Kopciuszek".
  Następnie w 1984 roku przerwał szkołę,  po czym dołączył do grupy teatralnej National Youth Theatre w Manchesterze. Później przeprowadził się do Londynu, gdzie wraz z grupą NYT zagrał w sztuce "Troilus i Kresyda". Dorabiał jako kelner. Mimo to, nadal występował z NYT. Grał sztuki w takich państwach jak: Hiszpania, Rosja.
  W 1988 roku, za trzecim podejściem, dostał się do szkoły Guildhall School of Music and Drama. Po obronie dyplomu w 1991 roku, przyłączył się do zespołu Royale Shaekspear Company. Na dużym ekranie, po raz pierwszy wystąpił w południowoamerykańskim dramacie "Zew wolności". Następnie grał w serialu BBC2 "Nasi przyjaciele w Północy". Otrzymał nagrodę Najlepszego wykonawcy Brytyjskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu za rolę George'a Dyera. Natomiast nagrodę British Independet Film Award (BIFA) otrzymał za wykreowanie postaci Ray'a w dramacie komediowym "Głosy". W roku 2000 otrzymał prestiżową, międzynarodową nagrodę Shooting Star.
  Popularność zyskał, gdy zagrał Alexa Westa w filmie "Lara Croft: Tomb Raider". Jednakże, krytyce londyńskiej przypadła bardziej do gustu jego rola w dramacie "Przetrzymać tę miłość", za którą został nagrodzony ALFS Award. Wziął udział w filmie dokumentalnym "Through Their Eyes", gdzie dołączył do zespołu lekarzy fundacji ORBIS i OMEGA, z którymi wyruszył do Mongolii, aby zobaczyć w jaki sposób ratowany jest ludzki wzrok na pokładzie nowoczesnego samolotu "Flying Eye Hospital".
  Kontrowersje sprawił wybór Daniela do roli legendarnego agenta 007 - Jamesa Bonda, pierwszego blondyna wcielającego się w tę postać. W roli Bonda wystąpił już 3 razy, a podpisał kontrakt na 2 kolejne filmy.  

opinie i nagrody