Edward Harrison Norton

Edward Norton I

biografie

(3)
 • Wychowany w rodzinie prawników, już od piątego roku życia zaczął interesować się sceną, obserwując publiczne wystąpienia swoich rodziców. W wieku 8 lat działał w szkolnym kółku dramatycznym, by potem uczyć się aktorstwa na różnych kursach i warsztatach. Po raz pierwszy na scenie pojawił się w Nowym Jorku, gdzie z przyjaciółmi wystawiał sztuki Edwarda Albee. Kiedy aktorzy występowali z jednym z przedstawień w Hollywood, trwały poszukiwania młodego człowieka, który mógłby zagrać u boku Richarda Gere'a w thrillerze sądowym pt.: "Lęk pierwotny". Rolę zaproponowano Leonardowi DiCaprio, ten jednak ją odrzucił. Gere także planował zrezygnować z projektu, zmęczony bezowocnymi poszukiwaniami nowej gwiazdy. Wówczas pojawił się Norton, pokonując ponad 2000 rywali. Zanim film miał swoją premierę w kinach, wieść o niebywale zdolnym aktorze rozniosła się na tyle, że zaoferowano mu kolejne role: we "Wszyscy mówią: kocham cię" Allena oraz w "Skandaliście Larrym Flyncie" Formana. Potem nastąpiło nieskończone pasmo sukcesów...

 • Edward James Norton Jr. urodził się 18 sierpnia 1969 roku w Bostonie, w stanie Massachusetts, jako najstarsze dziecko Edwarda Jamesa Nortona Sr., prawnika oraz Robin Norton, nauczycielki.
                                                                                                                       
  Jego zainteresowanie grą aktorską pojawiło się już w wieku pięciu lat, gdy zobaczył przedstawienie "If I Were a Princess", w którym brała udział jego niania, Betsy True. Od tej pory swoją pasję rozwijał na wszelkie możliwe sposoby, począwszy od szkolnych kółek teatralnych, a kończąc na nowojorskiej scenie, gdzie w towarzystwie przyjaciół wystawiał sztuki Edwarda Albee.
                                                                                                                       
  Pomimo zamiłowania do aktorstwa, Edward miał również inne zainteresowania - ukończył historię na Uniwersytecie Yale, studiował astronomię i filologię japońską oraz uczył się języków obcych - japońskiego i hiszpańskiego.                                                                                                                                
  Norton zadebiutował rolą Aarona Stamplera w "Lęku pierwotnym", grając u boku takich gwiazd, jak Richarda Gere, czy Laury Linney. Od tej pory role w swoich filmach proponowali mu wielcy reżyserzy, tacy jak Woody Allen i Milos Forman.
                                                                                                                       
  W wielu wywiadach Edward Norton mówi, że chociaż kocha grę aktorską, to zawsze pasjonowała go druga strona sztuki filmowej, czyli reżyseria. Jego pierwszym dziełem, była komedia romantyczna "Zakazany owoc", którą zadedykował zmarłej matce. Kolejnym filmem Nortona jest "Motherless Brooklyn", którego premiera zapowiadana jest na 2013 rok.

 • Edward James Norton urodził się 18 sierpnia 1969 roku w Bostonie w stanie Massachusetts. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa - siostrę Molly i brata Jamesa. Ojciec, Edward Norton Senior, prawnik, był prokuratorem generalnym w czasie prezydentury Jimmy'ego Cartera. Matka, Robin, wykładała literaturę angielską. Edward Norton studiował astronomię i filologię japońską. W 1991 roku ukończył Uniwersytet Yale z dyplomem historii. Rozpoczął pracę w firmie The Enterprise Foundation, którą założył jego dziadek, architekt James Rouse. Norton pracował w filii w Osace, ponieważ płynnie mówi po japońsku. Po powrocie do Nowego Jorku zaczął grywać w teatrach off-broadwayowskich. Na scenie debiutował wystawiając z przyjaciółmi sztuki Edwarda Albee. Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie u boku Richarda Gere'a w filmie "Lęk pierwotny". Aktor został uhonorowany Złotym Globem oraz nominacją do Oscara w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" i nominacją do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeszcze przed premierą "Lęku pierwotnego" Nortonowi zaoferowano kolejne role we: "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody'ego Allena oraz w obrazie Milosa Formana "Skandalista Larry Flynt". W 1997 roku aktor odrzucił tytułową rolę w słynnym filmie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan". Zamiast zagrać u boku Toma Hanksa wybrał występ w "Więźniu nienawiści" i otrzymał kolejną nominacje do Oscara, tym razem w kategorii "najlepszy aktor". W 1999 roku Edward Norton zagrał schizofrenika w obrazie Davida Finchera "Podziemny krąg". Debiut reżyserski Nortona nosił tytuł "Zakazany owoc". W tej znakomitej komedii aktor zagrał katolickiego księdza Briana Finna. Edwarda Nortona mogliśmy oglądać u boku najlepszych aktorów, takich jak Robert De Niro ("Rozgrywka") czy Anthony Hopkins ("Czerwony smok"). Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej utalentowanych aktorów młodego pokolenia.

opinie i nagrody