Edward Harrison Norton

Edward Norton I

biografie

(3)
 • Wychowany w rodzinie prawników, już od piątego roku życia zaczął interesować się sceną, obserwując publiczne wystąpienia swoich rodziców. W wieku 8 lat działał w szkolnym kółku dramatycznym, by potem uczyć się aktorstwa na różnych kursach i warsztatach. Po raz pierwszy na scenie pojawił się w Nowym Jorku, gdzie z przyjaciółmi wystawiał sztuki Edwarda Albee. Kiedy aktorzy występowali w jednym z przedstawień w Hollywood, trwały poszukiwania młodego człowieka, który mógłby zagrać u boku Richarda Gere'a w thrillerze sądowym pt.: "Lęk pierwotny". Rolę zaproponowano Leonardowi DiCaprio, ten jednak ją odrzucił. Gere także planował zrezygnować z projektu, zmęczony bezowocnymi poszukiwaniami nowej gwiazdy. Wówczas pojawił się Norton, pokonując ponad 2000 rywali. Zanim film miał swoją premierę w kinach, wieść o niebywale zdolnym aktorze rozniosła się na tyle, że zaoferowano mu kolejne role: we "Wszyscy mówią: kocham cię" Allena oraz w "Skandaliście Larrym Flyncie" Formana. Potem nastąpiło niekończące się pasmo sukcesów.

 • Edward Harrison Norton urodził się 18 sierpnia 1969 roku w Bostonie w stanie Massachusetts jako najstarsze dziecko prawnika Edwarda Mowera Nortona Jr. oraz nauczycielki Lydii Robinson. Jego zainteresowanie grą aktorską pojawiło się już w wieku pięciu lat, gdy zobaczył przedstawienie "If I Were a Princess", w którym brała udział jego niania, Betsy True. Od tej pory swoją pasję rozwijał na wszelkie możliwe sposoby, począwszy od szkolnych kółek teatralnych, a kończąc na nowojorskiej scenie, gdzie w towarzystwie przyjaciół wystawiał sztuki Edwarda Albee.
                                                                                                                       
  Poza zamiłowaniem do aktorstwa miał również inne zainteresowania - ukończył historię na Uniwersytecie Yale, studiował astronomię i filologię japońską oraz uczył się języka hiszpańskiego. Zadebiutował rolą Aarona Stamplera w "Lęku pierwotnym", grając u boku takich gwiazd jak Richard Gere czy Laura Linney. Od tej pory role w swoich filmach proponowali mu wielcy reżyserzy, tacy jak Woody Allen i Milos Forman.
                                                                                                                       
  W wielu wywiadach Edward Norton mówi, że chociaż kocha grę aktorską, to zawsze pasjonowała go druga strona sztuki filmowej, czyli reżyseria. Jego pierwszym dziełem była komedia romantyczna "Zakazany owoc", którą zadedykował zmarłej matce. Kolejnym filmem Nortona będzie "Osierocony Brooklyn", którego premiera zapowiadana jest na 2019 rok.

 • Edward Harrison Norton urodził się 18 sierpnia 1969 roku w Bostonie w stanie Massachusetts. Ma dwójkę młodszego rodzeństwa - siostrę Molly i brata Jamesa. Jego ojciec, Edward Mower Norton Jr., był prawnikiem zajmującym się ochroną środowiska oraz prokuratorem generalnym w czasie prezydentury Jimmy'ego Cartera, a matka, Lydia Robinson, uczyła języka angielskiego. Studiował astronomię i filologię japońską. W 1991 roku ukończył Uniwersytet Yale z dyplomem z historii. Rozpoczął pracę w firmie The Enterprise Foundation (obecnie Enterprise Community Partners), którą założył jego dziadek, deweloper budowlany James Rouse. Norton pracował w filii w Osace ze względu na swoją znajomość języka japońskiego. Po powrocie do Nowego Jorku zaczął grywać w teatrach off-broadwayowskich. Na scenie debiutował wystawiając z przyjaciółmi sztuki Edwarda Albee. Po raz pierwszy pojawił się na dużym ekranie u boku Richarda Gere'a w filmie "Lęk pierwotny". Został uhonorowany Złotym Globem oraz nominacją do Oscara w kategorii "najlepszy aktor drugoplanowy" i nominacją do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeszcze przed premierą "Lęku pierwotnego" Nortonowi zaoferowano kolejne role we "Wszyscy mówią: kocham cię" Woody'ego Allena oraz w obrazie Milosa Formana "Skandalista Larry Flynt". W 1997 roku aktor odrzucił tytułową rolę w słynnym filmie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan". Zamiast zagrać u boku Toma Hanksa, wybrał występ we "Więźniu nienawiści" i otrzymał kolejną nominację do Oscara, tym razem w kategorii "najlepszy aktor". W 1999 roku zagrał w obrazie Davida Finchera "Podziemny krąg". Debiut reżyserski Nortona nosił tytuł "Zakazany owoc". W tej znakomitej komedii aktor zagrał katolickiego księdza Briana Finna. Mogliśmy go również oglądać u boku najlepszych aktorów, takich jak Robert De Niro ("Rozgrywka") czy Anthony Hopkins ("Czerwony smok"). Jest to jeden z najciekawszych i najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia.

opinie i nagrody