Harrison J. Ford

Harrison Ford I

biografie

(2)
  • Harrison Ford jest jednym z najpopularniejszych gwiazdorów światowego kina. Dorastał na przedmieściach Chicago. Dla aktorstwa zrezygnował z nauki w Ripon College. Zadebiutował w filmie "Spryciarz Ed". Po pierwszych niepowodzeniach zawodowych zajął się stolarstwem, które do dziś stanowi jego hobby. W latach 70. grywał niewielkie role u takich reżyserów jak Michelangelo Antonioni, George Lucas czy Francis Ford Coppola.

    Rok 1977 oznaczał przełom w jego karierze. Zagrał wtedy u Lucasa w "Gwiezdnych wojnach". Wystąpił też w dalszych częściach futurystycznej epopei - "Imperium kontratakuje" i "Powrót Jedi". Niebywałą popularność przyniosła mu także kreacja Indiany Jonesa w kolejnych odcinkach przygód tytułowego bohatera. W 1984 roku zagrał w kultowym dziś filmie Ridleya Scotta "Łowca androidów". Znacząca była też rola w "Świadku" Petera Weira, za którą otrzymał nominację do Oscara.

    W dorobku artystycznym Forda znajdują się zarówno ambitne kreacje dramatyczne, jak też role amantów i twardych, silnych facetów. Lata dziewięćdziesiąte oznaczały dla niego głównie występy w thrillerach i filmach akcji, jak na przykład "Ścigany" czy "Czas patriotów". W 2000 roku Amerykański Instytut Filmowy nagrodził go za całokształt twórczości.

  • Harrison Ford urodził się 13 lipca 1942 roku. Kształcił się w Wisconsin, po czym przeniósł do Los Angeles, gdzie rozpoczął karierę aktorską. Początkowo był kontraktowym aktorem wytwórni Columbia Pictures i zadebiutował w filmie "Spryciarz Ed".

    Po niewielkiej roli w "Uciekającym punkcie" zdecydował, że sprawy finansowe nie będą miały wpływu na jego karierę aktorską. Zaczął więc zarabiać jako stolarz. Po trzyletniej przerwie przyjął rolę w "Amerykańskim graffiti" w reżyserii George'a Lucasa, który to film odniósł oszałamiający sukces kasowy. Po kolejnej przerwie George Lucas obsadził go jako Hana Solo w epizodach IV, V i VI "Gwiezdnych wojen".

    Po tej roli nastąpił przełom w jego karierze aktorskiej. Wielki sukces kasowy odniosła również seria filmów o przygodach Indiany Jonesa, w której Harrison Ford grał główną rolę. Inne filmy, w których zagrał, to "Świadek","Czas Apokalipsy", "Wybrzeże Moskitów", "E.T.". Od wielu lat uważany jest za jednego z najlepszych aktorów na świecie.

opinie i nagrody
multimedia