Sterling Hayden Christensen

Hayden Christensen

biografie

(3)
 • Kanadyjski aktor młodego pokolenia. Zadebiutował w wieku 13 lat w serialu telewizyjnym. Potem z różnym powodzeniem grywał w innych serialach i filmach telewizyjnych. Na swym koncie ma także epizodyczne role w filmach kinowych, takich jak chociażby "W paszczy szaleństwa".
  Swoją popularność zawdzięczał przede wszystkim roli w serialu "Higher Ground", gdzie jego postać była najbardziej lubianą przez publiczność, oraz filmowi telewizyjnemu "Trapped in a Purple Haze", w którym zagrał ze swym przyjacielem Joshuą Jaksonem.
  W 2000 pojawiły się problemy z kontynouwaniem serialu "Higher Ground". Jednakże w tym czasie Hayden zgłosił się do castingu do "Ataku Klonów". Zakwalifikował się do ściłego finału i okazało się, że świetnie wygląda razem z Natalie Potrman. Pokonał przy tym ponad 400 innych rywali, w tym swego przyjaciela Joshuę Jacksona. Podczas kręcenia "Ataku klonów" narodziło się także prawdziwe uczucie między nim a Natalie Portman. Po wejściu na ekrany filmu Lucasa otrzymał szereg następnych propozycji. Kolejne filmy w których zagrał to: dramat Billy Raya "Shattered Glass" [03] i komedia Griffina Dunne'a "Nailed Right In" (03]

 • Hayden Christensen przyszedł na świat 19 kwietnia 1981 roku w kanadyjskim Vancouver (Kolumbia Brytyjska). Później wraz z rodzicami(Alie i David) i rodzeństwem zamieszkał w Toronto, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej.

  Hayden do świata aktorów dostał się właściwie przez przypadek. Jego siostra Hajsa kręciła reklamę dla „Pringles”. Zajęta rozmową z agentem nie zauważyła, że brat gdzieś zniknął. Podczas przechadzki po studiu, ktoś spytał się go czy nie zechciałby wystąpić w kilku reklamówkach, rezolutny chłopiec odpowiedział: „Pewnie”.
  Tak, więc w wieku siedmiu lat trafił do telewizji, niedługo później do teatru. Jednakże dopiero rolą w pierwszej rodzimej operze mydlanej „Family Passions" (’93) zaistniał dla szerszej publiczności. Później pojawił się w niewielkich rolach w "Love and Betrayal: The Mia Farrow Story" (‘95), "Law of the Jungle (‘95), a także w filmowej adaptacji powieść Kurta Vonnenuta Jr. "Harrison Bergeron" (‘95). Następnie w horrorze science-fiction samego Johna Carpentera "W paszczy szaleństwa". Które podobnie jak jego późniejsze projekty nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Dopiero rola w "Przekleństwach niewinności" Sophii Coppoli sprawiła, że krytycy go zauważyli.
  Punktem zwrotnym w jego karierze okazał się serial ”Szkoła przetrwania” (’00), gdzie wcielił się w rolę Scotta Barringera - molestowanego przez macochę nastolatka, który z desperacji zostaje narkomanem. Ta kreacja sprawiła, że George Lucas zdecydował się właśnie jemu powierzyć rolę Anakina Skywalkera w najsłynniejszej sadze w historii kina ”Gwiezdnych wojnach: Ataku klonów” (’02) (pokonując m.in. Leonarda DiCaprio).
  Jego wielkim artystycznym sukcesem jest niewątpliwie rola w „ Life as a House”, za, którą otrzymał nominację do Złotego Globu, nagrodę National Board of Review udowadniając wszystkim, że jest świetnym aktorem, który może grać różne role, nie tylko te kipiące efektami specjalnymi.
  W 1999 roku stał się absolwentem Unionville High School, a w 2002 magazyn ”People” umieścił jego nazwisko na liście 50 najprzystojniejszych mężczyzn świata.

 • Hayden Christensen znalazł się na liście 50 najpiękniejszych mężczyzn świata magazynu "People". Udało mu się to osiągnąć za sprawą roli w "Gwiezdnych wojnach" George'a Lucasa. Wcześniej jego doświadczenie związane było głównie z telewizją.
  Zadebiutował w wieku 13 lat w serialu "Family Passions". Hayden ma za sobą również małe role w filmach fabularnych. Jego początki kinowe nie przyniosły mu większego rozgłosu. Przełomem w tej sytuacji stała się rola Christensena w "Szkole przetrwania" ("Higher Ground"), serialu telewizyjnym. Potem nie dało się nie zauwżyć Anakina w "Gwiezdnych wojnach", którego zagrał właśnie Hayden.

opinie i nagrody
multimedia