Heath Andrew Ledger

Heath Ledger

biografie

(4)
 • Heath Ledger był młodym, australijskim aktorem. Gwiazdy na czele z Melem Gibsonem przepowiadały mu wielką przyszłość. Dla filmu zrezygnował z obiecującej kariery hokeisty (wspaniałe warunki fizyczne, 188 cm wzrostu). W wieku 16 lat opuścił dom i wyruszył wraz z przyjacielem do Sydney, gdzie zadebiutował w thillerze "Blackrock". Następnie zagrał kolarza w serialu sportowym "Cudowna ósemka", wystąpił także w kostiumowym "Prawo miecza". Jego pierwszą produkcją hollywoodzką była rola w "Zakochanej złośnicy". Gdy przez rok nie oferowano mu żadnej roli i Heath już miał zamiar zrezygnować, nagle pojawiła się szansa zagrania w "Patriocie", u boku samego Mela Gibsona. Wybrano go spośród dwustu kandydatów i w ten sposób wcielił się w Gabriela Martina. To była jego przełomowa rola - od tej pory Heath prawie nie schodzi z planu filmowego. Zagrał w stylizowanej na czasy średniowiecza komedii "Obłędny rycerz" i nagrodzonej Oskarem produkcji "Czekając na wyrok". Jego kolejny film to ekranizacja powieści A. E. Mason, rozgrywający się w 1898 roku "Cena honoru" - Ledger zagrał młodego dezertera Harry'ego, "Zjadacz grzechów", gdzie wcielił się w postać księdza Alexa, i opowieść o legendarnym bohaterze austaralijskim "Ned Kelly".

  Pod koniec października 2002 r. Heath miał rozpocząć zdjęcia do historycznego filmu "Alexander" Olivera Stone'a, gdzie wcieliłby się w postać macedońskiego zdobywcy, Aleksandra Wielkiego - niestety, odrzucił tę rolę, a jego miejsce zajął Colin Farrell ("Telefon").

 • Swoją karierę aktorska rozpoczął w rodzinnym Perth przystępując (już jako dziesięciolatek!) do miejscowego teatru.
  Jego kariera nabrała rozpędu gdy zaczął grać w australijskich serialach telewizyjnych takich jak "Clowning Around", "Bush Patrol", "Wyspa przygód". Równocześnie kontynuował swoją współpracę z teatrem pozostając członkiem dwóch bardzo cenionych zespołów: Globe Theatre Company oraz Midnight Youth Acting Company. W tym czasie wystąpił także w kilku niezależnych produkcjach jak np. "Dwie ręce".
  W 1997 zagrał po raz pierwszy główna rolę w serialu amerykańskim, co było jednym z ważniejszych bodźców które spowodowały wyjazd Ledgera do USA. Sławę w Hollywood przyniósł mu film "Zakochana złośnica", w którym zagrał główna rolę, a partnerowała mu Julia Stiles.
  Wielkim sukcesem był "Patriota" w którym Ledger występował z taką sławą jak Mel Gibson. To utwierdziło jego pozycje jako bardzo obiecującego i utalentowanego młodego aktora.
  Heath Ledger to aktor bardzo wszechstronny, jego role są zróżnicowane i ciekawe: raz widzimy go grającego skomplikowanego homoseksualistę ("Tajemnica Brokeback Mountain"), a nie długo później wielkiego podrywacza - Casanovę (w filmie o takim samym tytule).
  Warte wspomnienia filmy z jego udziałem to także: "Obłędny rycerz", "Czekając na wyrok", "Zjadacz grzechów" i "Nieustraszeni bracia Grimm".

 • Silny charakter i wielki talent. Australijski aktor Heath Ledger w ciągu krótkiego życia zdobył sławę i liczne grono fanów. Nieśmiertelność zapewnia mu jednak ostatnia rola szalonego Jokera w "Mrocznym rycerzu", która przyniosła LedgerowiHeath Ledgernie tylko status legendy, ale i Oscara. Niestety w równym stopniu stała się dla niego ciężarem. Kiedy 22 stycznia  2008 roku policja znalazła ciało 28-letniego aktora, stwierdzono przedawkowanie leków przeciwbólowych i nasennych. - Ta rola wykończyła mnie psychicznie, mentalnie i psychicznie - przyznawał tuż po zdjęciach Ledger. 
  Akademia filmowa, która po raz drugi w historii przyznała pośmiertenie nagrodę, w Jokerze Ledgera dostrzegła jednak wybitną kreację. Talent Australijczyka doceniono już w roku 2005, w "Tajemnicy Brokeback Mountain", kontrowersyjnym filmie Anga Lee o miłości dwóch kowbojów.
  Jak potoczyłyby się dalsze losy Ledgera, gdyby nie tragiczny finał? Można by przypuszczać, że filmy, w których wystąpił to zaledwie początek wielkiej kariery.
  Pomimo zagmatwanego życia prywatnego Heath stronił od skandali, obca mu też była pogoń za pieniędzmi. Potrafił odrzucić propozycję wysokobudżetowe np. w "Spidermanie", żeby zaangażować się w niezależne projekty takie jak Ned Kelly czy "Królowie Dogtown". Jego przedwczesna śmierć sprawiła jednak, że dołączył do tragicznych bohaterów Hollywood, jak James Dean czy Marilyn Monroe.

 • Heath Ledger to jeden z najbardziej cenionych australijskich aktorów. Urodził się 4 kwietnia 1979 roku w Perth w rodzinie o szkockich i irlandzkich korzeniach jako Heathcliff Andrew Ledger. On i jego siostra Kate otrzymali te imiona na cześć bohaterów "Wichrowych wzgórz" Emily Bronte. Początkowo zamierzał zostać hokeistą, lecz zrezygnował z obiecującej kariery sportowej na rzecz filmu.
  Mając 16 lat, zrezygnował ze szkoły i wyjechał do Sydney, by tam kształcić się aktorsko. Jednymi z jego pierwszych obrazów były australijskie seriale "Home and Away" i "Siódme poty". Następnie zaczął grać w amerykańskich produkcjach, które przyczyniły się do tego, że Heath stał się prawdziwą gwiazdą.
  Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: "Zakochana złośnica" (swobodna adaptacja dramatu Williama Szekspira), "Patriota" (zrealizowany z rozmachem dramat kostiumowy z Melem Gibsonem w roli głównej), "Obłędny rycerz" (komedia przygodowa zainspirowana "Opowieściami kanterberyjskimi"), "Czekając na wyrok" (z nagrodzoną Oscarem Halle Berry) i kontrowersyjna "Tajemnica Brokeback Mountain". Rola Ennisa Del Mara przyniosła mu nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Inne ważne role to: Harry Faversham w "Cenie honoru", Skip Engblom w "Królach Dogtown", Casanova w "Casanovie", Jacob Grimm w "Niesutrasoznych braciach Grimm" i Joker w "Mrocznym rycerzu". Miał też zagrać Maxa w "Roswell", Aleksandra Wielkiego w dramacie kostiumowym "Aleksander", Kar w "Kuloodpornym", Lestata de Lioncourta w "Królowej potępionych", Hansona w "Mieście gniewu", ale część ról albo odrzucił, albo otrzymali je inni aktorzy.
  Sława przytłoczyła Ledgera. Zaczął mieć problemy ze zdrowiem, a przede wszystkim ze snem. Praca przy "Mrocznym rycerzu" kompletnie rozstroiła aktora- zdarzało się, że sypiał zaledwie dwie godziny na dobę. To sprawiło, że postanowił przyjmować leki nasenne, które w końcu okazały się zgubne...
  22 stycznia 2008 roku Heatha odnaleziono martwego w jego apartamencie w Los Angeles. Okazało się, że przyjął zabójczą dawkę 6 różnych środków nasennych. Lekarze orzekli, że był to raczej nieszczęśliwy wypadek niż świadome samobójstwo.
  Heath Ledger osierocił kilkuletnią córeczkę Matildę, którą miał z aktorką Michelle Williams. W jego testamencie (spisanym w 2003 roku) nie wspomniał o zpaisaniu majątku córce, gdyż wtedy nie znał jeszcze Michelle. Spadek przypadł rodzicom Heatha i jego rodzeństwu; przyrzekli oni jednak, że zaopiekują się Matildą i jej matką.
  Pogrzeb aktora odbył się 9 lutego 2008 roku w australijskim kościele Penrhos College. Ciało Ledgera zostało skremowane.

opinie i nagrody
multimedia