Hilary Ann Swank

Hilary Swank

biografie

(2)
  • W dzieciństwie Swank nie marzyła o karierze artystycznej, ale sportowej. Jej pasją było pływanie i gimnastyka artystyczna, w których to dziedzinach sportu przyszła gwiazda filmowa odnosiła znaczące sukcesy. Wszystko się zmieniło, kiedy Hilary została zaangażowana do szkolnego teatru i po raz pierwszy wystąpiła na deskach scenicznych. Wtedy zrozumiała, że aktorstwo jest celem jej życia. Przed kamerami zadebiutowała w produkcjach telewizyjnych. Przez kilka lat występowała w serialach komediowych w tym w tak znanych jak "Harry i Hendersonowie", czy "Evening Shade". W 1992 r. Swank po raz pierwszy pojawiła się na dużym ekranie w filmie "Buffy - postrach wampirów". Dwa lata później Hilary zagrała główną rolę w obrazie "Karate Kid IV: Mistrz i uczennica", ale niestety i ten film nie został przychylnie oceniony przez krytyków. Przełom w karierze Hilary Swank nastąpił dopiero w roku 1999. Wtedy to zagrała główną rolę w obrazie "Nie czas na łzy", która przyniosła jej nominację do Złotego Globu oraz statuetkę Oscara. Oprócz tego kreacja, którą tam stworzyła została przyjęta owacyjnie przez krytyków na całym świecie, a Hilary Swank niemalże w ciągu jednego dnia stała się gwiazdą.

  • Hilary Ann Swank urodziła się  30 lipca 1974 roku w Bellingham w stanie Waszyngton w USA. Jako dziecko została odkryta przez producentkę Suzy Sachs, która uczyła ją aktorstwa. W wieku dziewięciu lat Hilary zagrała w Mowgliego w sztuce "Księga Dżungli" i od tego czasu regularnie pojawiała się w lokalnych teatrach i przedstawieniach szkolnych.
    Uczęszczała do szkoły w  Bellingham, gdzie mieszkała wraz z rodziną do 16 roku życia. Jej jedynym zajęciem nie było jednak tylko aktorstwo - trenowała i odnosiła sukcesy w pływaniu i gimnastyce. Z pierwszą z tych dziedzin związane były konkurs Junior Olympics i zawody Washington State, w których brała udział. Uplasowała się także na piątym miejscu w stanie na zawodach z gimnastyki, co okazało się pomocne w pokonaniu setek innych aktorów i zdobyciu roli w filmie "The Next Karate Kid" wiele lat później.
    W 1990 roku  Hilary razem z matką przeniosły się do Los Angeles, gdzie zapisała się do South Pasadena High School i profesjonalnie zajęła się aktorstwem.and started acting professionally. Pojawiła się w serialu "Buffy the Vampire Slayer", by potem zająć się tylko i wyłącznie produkcjami filmowymi. Najpoważniejszym sukcesem były dwie nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, które zakończyły się wygraną. Pierwszą statuetkę otrzymała za "Boys Don't Cry", gdzie wcieliła się w postać transseksualisty Brandona. Druga przyszła po pięciu latach i była to nagroda za rolę bokserki w filmie "Million Dollar Baby" Clinta Eastwooda, za którą otrzymała także Złoty Glob.
    W 1997 roku poślubiła Chada Lowe'a, ale ich małżeństwo przetrwało tylko 10 lat. W wolnym czasie Hilary jeździ na nartach, skacze na spadochronie i bierze udział w spływach rzecznych.

opinie i nagrody
multimedia