Ioan Gruffudd

biografie

(2)
 • Ioan Gruffudd urodził się 6 października 1973 roku w Cardiff, w Walii, jako syn nauczyciela i nauczycielki - Petera i Gillian Gruffudd. Ma dwoje młodszego rodzeństwa - brata Aluna i siostrę Siwan. Mówi po walijsku, angielsku, a dla potrzeb filmu "Solomon i Gaenor" uczył się języka jidysz.

  Jego filmowa kariera zaczęła się z chwilą, kiedy stał się dziecięcą gwiazdą walijskiej opery mydlanej Pobol Y Cwm (1989-1994). Wkrótce potem został uczniem prestiżowej Royal Academy of the Dramatic Arts w Londynie, którą ukończył w 1995. Już niebawem, bo w 1996 dostał rolę w filmie "A Relative Stranger", zagrał również kilka ról teatralnych. W 1996 w remaku filmu Poldark Saga wcielił się w głównego bohatera, Jeremiego Poldarka. W 1997 można było go zobaczyć na ekranie w filmie Wilde (jako John Grey) i Titanic (piąty oficer Lowe), ale gwiazdą uczyniła go tytułowa rola w miniserialu "Hornblower". To z kolei pomogło mu w zdobyciu roli w filmie "Solomon i Gaenor" Paula Morrisona. Dzieci polubiły jego bohatera w "102 dalmatyńczykach" w reżyserii Kevina Limy. W ciągu ostatnich 3 lat pojawił się na naszych ekranach m.in. w filmach "Helikopter w ogniu", "Duża mała Ania", "Zgromadzenie", a najnowszym filmem z jego udziałem jest superprodukcja Antoine Fuqui "Król Artur", gdzie Ioan wcielił się w postać Lancelota. Jednak sam Gruffudd przyznaje, że najchętniej zagrałby... w westernie.

  Do swoich idoli i największych autorytetów zalicza Paula Newmana i Roberta Redforda. Jego najlepszym przyjacielem od lat jest Mathew Rhys, również aktor, z którym wystąpił w filmie "Duża mała Ania" i "Shooters".

 • Ioan Gruffudd urodził się w 6 października 1973 roku w Cardiff, Walia, jako pierworodny syn nauczycieli, Petera i Gillian Gruffudd. Ma dwoje rodzeństwa: Alun, brat Ioana, jest 2 lata młodszy, a Siwan, siostra, 7 lat młodsza.
  Jego językiem ojczystym jest walijski, ale jak wszyscy Walijczycy, Ioan doskonale włada angielskim. Na potrzeby roli w "Solomon and Gaenor" uczył się także języka Yiddish.
  Ioan Gruffudd był uczniem Ysgol Melin Gruffydd junior school, potem Ysgol Gyfun Gymraeg Glantaf - tam też rozwijał swój talent muzyczny grając kilka lat na oboju w South Glamorgan Youth Orchestra. Ioan jest także posiadaczem pięknego głosu; fani szaleli za jego walijską wersją "The Pancake Song" dla brytyjskiego telewizyjnego show.
  Kariera Ioana rozpoczęła się wraz z dziecięcą rolą w walijskim serialu "Pobol Y Cwm", w którym grał w latach 1989-1994. W roku 1992 wstąpił do Royal Academy of the Dramatic Arts w Londynie. Dyplom uzyskał w czerwcu 1995 i prawie natychmiast zaczął grać. Jego wczesne projekty obejmują: rola w filmie A Relative Stranger w 1996 oraz The Decameron, rola sceniczna w Gate Theater, jak i rola Karla Strangera w epizodzie dramatu tv A Mind To Kill zatytułowanym "Strange Teritory". Rolą Jeremy'ego Poldraka w remeaku słynnej sagi "Poldrak" mógł zyskać sobie szerszą sławę, jednak film nie odniósł takiego sukcesu, jak oryginalna saga. Rok 1997 rozpoczął grając jednocześnie Johna Grey w "Wilde" oraz rolę Piątego Oficera Lowe, która przyniosła mu uznanie, w hollywoodzkim przeboju "Titanic".
  Uwielbiona przez krytyków i fanów tytułowa rola w nienagannie zrealizowanym miniserialu "Horatio Hornblower" wyniosła go na wyżyny sławy. Posypały się propozycje: główna rola w "Salomon and Gaenor", filmu nominowanego do Oscara 2000 w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. W 1999 grał Pip'a w "Great Expectations" w Masterpiece Theater. Podczas kolejnych lat zagrał wiele mnie lub bardziej uznanych ról.
  Po przybyciue do USA w 2002 roku, Ioan z godnym podziwu zapałem zaczął zdobywać sławę gwiazdy Hollywoodu. Zagrał Lucasa Gold w mającym krtki żywot serialu CBS "Century City". W roku 2004 wystąpił jako Lancelot w głośnej produkcji "King Arthur", a rok później grał główną rolę Reeda Richardsa w "Fantastic Four" - jego Pana Fantastic, paradującego w obcisłym granatowym kostiumie, uwielbiają fanki na całym świecie.

opinie i nagrody