James Garner I

James Scott Baumgarner

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4121,"rate":8.22179082746906,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":61,"rate":7.80327868852459,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":3,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":9,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":1,"rate":9,"desc":"ocena","profession":"występów osoby"}}]
8,2
4 121 ocen gry aktorskiej
James Garner I
W wieku 16 lat Garner rzucił szkołę średnią i zaciągnął się do marynarki. Brał udział w wojnie w Korei. Po raz pierwszy zetknął się z aktorstwem w 1954 roku, kiedy zagrał małą rólkę w broadwayowskiej sztuce "The Caine Mutiny Court Martial". Praca nad tą sztuką doprowadziła do tego, że zaczął otrzymywać role w telewizji. Jego pierwszą wytwórnią filmową, z którą podpisał kontrakt, była Warner Brothers.

Po raz pierwszy pojawił się na kinowym ekranie w 1956 roku w filmie pod tytułem "The Girl He Left Behind". W 1957 roku otrzymał jedną z głównych ról w telewizyjnym serialu pod tytułem "Maverick". Rola w tym serialu przyniosła mu sławę i spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyki, umożliwiła mu również wystąpienie w takich filmach jak: "The Thrill of It All", "Move Over, Darling", "Wielka ucieczka", "The Americanization of Emily".

Jedną z najbardziej uznanych przez krytykę i publiczność jest postać zagrana w filmie "Support Your Local Sheriff!". W kilka lat po realizacji tego filmu próbował powtórzyć jego sukces grając w filmie "Support Your Local Gunfighter", jednak ten film nie był już tak śmieszny jak poprzedni. Za role w zrealizowanym w 1985 roku filmie pod tytułem "Romans Murphy'ego", aktor otrzymał między innymi jedyną w jego karierze nominację do Oscara i kolejną do Złotego Globu.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 7 kwietnia 1928

data śmierci: 19 lipca 2014

miejsce urodzenia: Norman, Oklahoma, USA

wzrost: 191 cm

Złoty Glob
Zdobył 4 nagrody Złoty Glob, 4 inne nagrody i 25 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Lois Clarke (od 17.08.1956 - 19.07.2014, jego śmierć), córka Gigi (ur. 04.01.1958)
Wystąpił w następujących reklamach:
- 1960 r. - obuwie marki Golden Angus;
- 1978 r. - Polaroid.
Ma dwóch starszych braci: Jacka Garnera i Charlesa Bumgarnera.
Adoptował córkę Kimberly gdy miała 9 lat. Kimberly jest córką jego żony z poprzedniego małżeństwa.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych