Joyce Penelope Wilhelmina Frankenberg

Jane Seymour I

biografie

(1)
  • Jane Seymour urodziła się w Anglii, jako najstarsza córka Johna i Mieke Frankenberg. Ma dwie młodsze siostry, Sally i Anne. Już jako trzylatka pilnie uczyła się sztuki baletowej, jako trzynastolatka zadebiutawała na London Festival Ballet - to był jej pierwszy, profesjonalny debiut przed liczną publicznością. Postanowiła poświęcić się baletowi, dlatego też rodzice zapisali ją do Arts Educational Schools London, gdzie miała uczyć się również aktrostwa. Niestety, kontuzja kolana spowodowana występem ze znanym rosyjskim baletem zamknęła jej drogę do kariery primabaleriny.
    Kolejnym etapem w jej życiu był wyjazd do USA, gdzie postawiła na aktorstwo. Zmieniła swoje prawdziwe imię i nazwisko, ponieważ uznała, że w wymowie bardzo przypomina "Frankenstein", choć jednym z jej pierwszych filmów był właśnie obraz pt. "Frankenstein". Potem był James Bond - "Żyj i pozwól umrzeć", "Battlestar Galactica", "Gdzieś w czasie", "Kobieta, którą kochał", "Onassis - Najbogatszy człowiek świata", "Gry małżeńskie", "Polowanie na druhny" i ostatecznie 2 Złote Globy ("Na wschód od Edenu", "Doktor Ouinn") oraz liczne nominacje do prestiżowych nagród.
    Jane jest zaangażowana w działalność charytatywną m.in. dla UNICEF-u oraz amerykańskiej fundacji "Miasto Serc". Napisała książkę, zajmuje się także projektowaniem ubrań. Jest matką czwórki dzieci.

opinie i nagrody
multimedia