Janusz Kłosiński I

7,7
17 503 oceny gry aktorskiej
Janusz Kłosiński I
Janusz Kłosiński urodził się 19 listopada 1920 roku w Łodzi. W czasie drugiej wojny światowej rozwoził węgiel. Podczas gdy jego szwagier został aresztowany przez gestapo zajął się siostrą i jej małym dzieckiem. W 1943 roku ożenił się z Wiesławą, poznaną w Radomiu. Jego pierwsza córka Grażyna urodziła się w 1945 roku, druga Joanna 8 lat później. Po wojnie zaczął pracować w składnicy złomu. W tramwaju przeczytał informację o egzaminach do szkoły aktorskiej. Przystąpił do testów i został przyjęty. Ukończył szkołę w 1948 roku. Od 1947 roku występował w łódzkich teatrach. W latach 1964-1970 był dyrektorem Teatru Nowego. W 1970 roku przeniósł się do Warszawy.

W swojej długiej karierze zagrał w wielu filmach i serialach. Widzowie zapamiętali go przede wszystkim z roli Stanisława Włodka w "Niespotykanie spokojnym człowieku". Na aktorską karierę Janusza Kłosińskiego cieniem położyła się przynależność partyjna. Jako członek PZPR i sekretarz Komitetu Zakładowego w Teatrze Narodowym poparł tę decyzję władz o wprowadzeniu stanu wojennego. Z tego powodu został zbojkotowany przez publiczność. Mimo, że w 2010 roku ukończył 90 lat, nadal jest czynny zawodowo. Od 50 lat kreuje postać Józefa Jabłońskiego w powieści radiowej "W Jezioranach".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 19 listopada 1920

data śmierci: 8 listopada 2017

miejsce urodzenia: Łódź, Polska

Otrzymał następujące odznaczenia:
- 1955 r. - Złoty Krzyż Zasługi, Medal 10-lecia;
- 1963 r. - Odznaka Honorowa miasta Łodzi;
- 1975 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1977 r. - Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury;
- 1984 r. - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski;
- 1985 r. - Medal 40-lecia.
W 1948 roku ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (PWST) w Warszawie z siedzibą w Łodzi (Polska).
Jego kariera załamała się po 1989 roku gdyż był jednym z nielicznych, którzy poparli stan wojenny. Przez to został uznany za zdrajcę, wyklęty przez środowisko aktorskie i skazany na zapomnienie.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Drogi Panie Januszu. NA LITOŚĆ... Co się stało, że przez ostatnie dwadzieścia lat nie można było Pana zobaczyć w żadnej polskiej produkcji filmowej. O teatralnych sukcesach nie będę mówić, bo pochodzę z prowincji i rzadko mam czas odwiedzać większe miasta, a w nich m.in. teatry. Z tego co mi pozostało, czyli z kina i...

więcej

Stara polska gwardia aktorska najlepsza! I tyle w temacie

Charakterystyczny głos, naturalny w grze, przekonujący w swoich kreacjach... tylko zdrowia życzyć!

Odszedł wielki aktor, ogromna strata, kilka dni przed swoimi 97 urodzinami, dożył wspaniałego i pięknego wieku.Zapamiętam go jako Kuśmidra z Janosika i jako Stanisława Włodka-najbardziej niespotykanie spokojnego człowieka.Dołączył do filmowego syna,Tadka, którego grał i zmarł w tym tygodniu w poniedziałek -do Marka...

Stanisław Mikulski był większym partyjniakiem i komunistą, a jednak był hołubiony aż do śmierci. Jeżeli oceniać, to wszystkich równo.