Juliette Lewis I

biografie

(2)
  • Pochodzi z artystycznej rodziny. Jej ojciec Geoffrey Lewis jest aktorem natomiast matka Glenis Beatley projektantem grafiki. Od najmłodszych lat Juliette była zafascynowana aktorstwem. Po raz pierwszy przed kamerami wystąpiła w wieku 12. lat w filmie "Home Fires" i serialu "I Married Dora". Dwa lata później wystąpiła do sądu z prośbą o uznanie jej za pełnoletnią. Umożliwiło jej to ucieczkę od ograniczeń nałożonych na dziecięcych aktorów. Mogła pracować dłużej niż 5 godzin dziennie i nie musiała przebywać na planie filmowym pod opieką strażnika. W 1990 r. zagrała swoją pierwszą wielką rolę. W opartym na prawdziwych wydarzeniach obrazie "Too young to die" wcieliła się w postać nastoletniej morderczyni, która zostaje skazana na karę śmierci i oczekuje na wyrok. Rok później zagrała w "Przylądku strachu" wyreżyserowanym przez Martina Scorsese. Rola, którą tam zagrała przyniosła jej nominację do Oscara i popularność na całym świecie. Od tamtego czasu wystąpiła w wielu bardzo znanych obrazach: "Mężowie i żony", "Kalifornia", "Co gryzie Gilberta Grape'a" czy "Urodzeni mordercy". Lewis jest członkinią Kościoła Scjentologicznego, a jej hobby to polowanie z walkmanem na różne ciekawe zdarzenia, które potem mogłaby wykorzystać w swojej pracy.

  • Juliette Lewis urodziła się 21 czerwca 1973 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia (USA). Jest córką aktora Geoffreya Lewisa i graficzki Glenis Duggan Batley. Juliette zdała sobie sprawę, że chce zostać aktorką, kiedy miała siedem lat. Spełniła to marzenia jako dwunastolatka, jednak napotkała pewne przeszkody, chcąc całkowicie oddać się swojej pasji: rodziców i szkołę. 
    W wielu 14 lat za sprawą swojej prośby skierowanej do sądu, została legalnie wyzwolona spod opieki rodziców oraz zwolniona z ograniczenia dla dziecięcych aktorów, które nie pozwala im na pracę więcej niż pięć godzin dziennie. Rok później z pomocą indywidualnego nauczyciela zdała egzamin odpowiadający końcowemu w szkole średniej. W tym samym czasie zdarzyło jej się zostać aresztowaną za przebywanie w dyskotece dla dorosłych. Po skończeniu szkoły Juliette przeniosła się do Hollywood i mieszkała przez krótki czas z aktorką Karen Black, jednocześnie szukając pracy. Następnie znalazła sobie nowe mieszkanie wraz z przyjaciółmi, zdobywając dzięki temu niezależność, do której dążyła. Wkrótce wytrwałość Lewis została nagrodzona - dostała rolę w "Home Fires". Sprawdzając się w kolejnych lekkich komediach m.in. "Moja macocha jest kosmitką" oraz "W krzywym zwierciadle: Witaj św. Mikołaju", Juliette osiągnęła upragniony status gwiazdy. Mogła też pozwolić sobie na wybór bardziej ambitnych ról. Zaczęła od filmu "Za młoda by umrzeć ?" jako Amanda Sue Bradley, nastolatka skazana na karę śmierci. Przełomem w karierze Lewis była rola w "Przylądku strachu" obok Roberta De Niro, która przyniosła jej nominację do Oscara. Następnie aktorka zagrała w kolejnych "dojrzałych" filmach m.in. w: "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Urodzeni mordercy", "Gorsza siostra", "Od zmierzchu do świtu". Pojawiła się też w "Histerycznej ślepocie", "Nigdy więcej" oraz "Starskym i Hutchu".
    W 1999 roku wyszła za mąż za skate'a, Steve'a Berrę, z którym się rozwiodła sześć lat później. W 2003 r. założyła własny zespół rockowy Juliette and the Licks, który rozwiązała w 2009 r. na rzecz nowego - Juliette and the New Romantiques.

opinie i nagrody
multimedia