Kathrin Romany Beckinsale

Kate Beckinsale

biografie

(2)
 • Obok Kate Winslet oraz Rachel Weisz - Kate Beckinsale uważana jest za jedną z najbardziej obiecujących aktorek brytyjskich. Z powodzeniem występuje po obu stronach oceanu. Rozgłos światowy przyniosła jej rola w superprodukcji Michaela Bay'a - "Pearl Harbor", w którym zagrała amerykańską pielęgniarkę wplątaną w trójkąt miłosny (obok Bena Afflecka oraz Josha Hartnetta). Jednak na ekranie można ją oglądać już od początku lat 90.

  Wychowała się w aktorskiej rodzinie w Londynie. Jej matka, Judy Loe, od lat odnosi sukcesy w produkcjach telewizyjnych. Ojciec, Richard Beckinsale, był w latach 70. jednym z najpopularniejszych komików występujących na małym ekranie (m.in. w przedsięwzięciach takich, jak "Rising Damp" oraz "The Lovers"). Zmarł na zawał serca w 1979 r.

  Jeszcze jako nastolatka i uczennica Godolphin and Latymer School w Londynie, Kate dwukrotnie (raz za opowiadania, raz za wiersze) wygrała konkurs literacki dla młodych twórców, organizowany przez sieć księgarni i sklepów papierniczych - W.H.Smith. Po ukończeniu szkoły dostała się na wydział literatury francuskiej i rosyjskiej w Oxfordzie. Równocześnie stawiała swoje pierwsze kroki przed kamerą.

  Zadebiutowała w telewizyjnym filmie o drugiej wojnie światowej - "One Against the Wind". Rok później wystąpiła w kolejnej produkcji przeznaczonej na mały ekran: "Rachel's Dream". Przełomem w jej karierze okazała się rola w dobrze przyjętej adaptacji komedii Szekspira - "Wiele hałasu o nic" Kennetha Branagha, gdzie zagrała obok Emmy Thompson, Michaela Keatona i Keanu Reevesa. Podczas przerw semestralnych wystąpiła jeszcze w rozgrywającym się w średniowiecznych realiach "Księciu Jutlandii" Gabriela Axela oraz w już jak najbardziej współczesnym filmie "Uncovered" Jima McBride'a.

  Trzeci rok studiów przyniósł wyjazd do Paryża. Szlifując język i z bliska zapoznając się z kulturą francuską, Kate rozmyślała o swojej przyszłości. Musiała wreszcie dokonać wyboru: nauka czy kariera? Zdecydowała się na aktorstwo. Po powrocie do Londynu związała się z grupą teatralną Thelma Holts Theatre Company, z którą objechała całą Anglię, grając w inscenizacji "Mewy" Antoniego Czechowa. Udało się jej przekonać Johna Schlesingera, aby zaangażował ją do telewizyjnej adaptacji jej ulubionej książki autorstwa Stelli Gibbons - "Farma na odludziu". Posypały się pochlebne recenzje, a Kate jeszcze w tym samym roku wystąpiła obok sir Johna Gielguda i Aidana Quinna w horrorze "Nawiedzony" Lewisa Gilberta. Sukcesem okazała się rola w lekkiej komedii Stefana Schwartza - "Polowanie na grube ryby", za którą została nagrodzona na Katalońskim Festiwalu Filmowym w Sitges w Hiszpanii. Po występie w filmie "Emma" według powieści Jane Austen, zadebiutowała wreszcie w USA. Rola Charlotte Pingress w "Rytmy nocy" Whita Stillmana, opowiadającym o dyskotekowym pokoleniu lat 80., przyniosła jej nagrodę Koła Londyńskich Krytyków Filmowych. Ciepło został oceniony jej występ w ekranizacji powieści Henry'ego Jamesa - "Złota", wyreżyserowanej przez Jamesa Ivory'ego. Rolę w "Pearl Harbor" otrzymała po tym, jak odrzuciła ją Charlize Theron.

  W życiu prywatnym Kate związana jest z aktorem, Michaelem Sheenem. Ma z nim córeczkę Lily, która zawsze towarzyszy jej na planie. Aktorka znana jest ze swojego ostrego języka, dużo przeklina i nie może przestać palić.

 • Kate Beckinsale urodziła się 26 lipca 1973 roku w Londynie. Wychowała się w rodzinie o aktorskich tradycjach. Jej matka, Judy Loe, występuje w brytyjskich produkcjach telewizyjnych. Ojciec, Richard Beckinsale, również był aktorem, który swoją popularność w Wielkiej Brytanii zawdzięcza telewizyjnym komediom lat 70. (m.in. "Rising Damp", "Porridge" i "The Lovers"). Zmarł tragicznie w 1979 roku na zawał serca, mając zaledwie 32 lata.

  Po śmierci ojca Kate wychowywała matka. Jej dzieciństwo i okres dojrzewania nie były łatwe, miała problemy między innymi z anoreksją oraz paliła papierosy. Uczęszczała do prywatnej szkoły Godolphin and Latymer w Londynie. Jako uczennica dwukrotnie (raz za opowiadania, raz za wiersze) wygrała konkurs literacki dla młodych twórców, organizowany przez sieć księgarni i sklepów papierniczych - W.H.Smith. Po ukończeniu szkoły dostała się na wydział literatury francuskiej i rosyjskiej w Oxfordzie. Równocześnie stawiała swoje pierwsze kroki przed kamerą. Jej telewizyjnym debiutem była rola w filmie o Drugiej Wojnie Światowej, "One Against the Wind". Film był kręcony w Luksemburgu w 1991 roku. W roku następny wystąpiła w kolejnej produkcji telewizyjnej "Rachel's Dream". Będąc na pierwszym roku studiów w Oxfordzie otrzymała rolę w adaptacji szekspirowskiej komedii "Wiele hałasu o nic". Partnerowała takim gwiazdom jak Emma Thompson, Michael Keaton i Keanu Reeves, a jej rola została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę. W czasie studiów wystąpiła jeszcze w rozgrywającym się w średniowiecznych realiach "Księciu Jutlandii", Gabriela Axela oraz w już jak najbardziej współczesnym filmie "Uncovered", Jima McBride'a.

  Trzeci rok studiów spędziła w Paryżu, gdzie szlifowała język oraz poznawała kulturę francuską. Rok spędzony we Francji na własny rachunek sprawił, że Kate ponownie musiała przemyśleć swoje plany na przyszłość. Stanęła przed wyborem, czy kontynuować naukę, czy skoncentrować się na karierze aktorki. Wybrała to drugie. Wiosną 1994 roku po ukończeniu trzech lat studiów w Oxfordzie, porzuciła szkołę. Jeszcze latem tego roku pojawiła się w kolejnej filmowej produkcji "Farma na odludziu". Brytyjski film dostał świetne recenzje, zarabiając ponad 5 milionów dolarów w Stanach Zjednoczonych. Następnie związała się z grupą teatralną Thelma Holts Theatre Company i pierwszą część 1995 roku spędziła grając na deskach teatrów w całej Anglii. Później przez siedem miesięcy nie mogła się doczekać kolejnej dobrej roli.

  Dopiero końcówka 1995 roku przyniosła jej rolę w horrorze "Nawiedzony". Sukcesem okazała się rola w lekkiej komedii Stefana Schwartza - "Polowanie na grube ryby", za którą została nagrodzona na Katalońskim Festiwalu Filmowym w Sitges w Hiszpanii. W końcu w 1998 roku zadebiutowała w amerykańskiej produkcji "Rytmy nocy", filmie opowiadającym o dyskotekowym pokoleniu lat 80. W 2001 roku zagrała w superprodukcji Michaela Bay'a - "Pearl Harbor", gdzie zagrała obok Bena Afflecka i Josha Hartnetta, amerykańską pielęgniarkę wplątaną w trójkąt miłosny.

  Kolejny, 2003 rok okazał się przełomowy dla Kate zarówno pod względem zawodowym, jak i w życiu prywatnym. Dzięki roli wampirzycy Selene w głośnej produkcji z gatunku horror fantasy "Underworld" nie tylko osiągnęła status prawdziwej gwiazdy i wysokie miejsce w rankingach najseksowniejszych kobiet świata, ale też poznała swojego przyszłego męża, reżysera filmu Lena Wisemana. W 2004 roku zagrała u samego Martina Scorsese w głośnym "Aviatorze" oraz w czesko-amerykańskim horrorze fantasy "Van Helsing" (gdzie, dla odmiany gra łowczynię wampirów), który tylko umocnił jej pozycję jednej z najpopularniejszych aktorek Hollywood. Rok 2006, poza sequelem "Underworld: Evolution" przyniósł też rolę w komedii fantasy "Klik: i robisz co chcesz". W 2007 roku wystąpiła w kolejnym horrorze, tym razem nie fantasy, "Vacancy" oraz w dramacie "Snow Angels".

opinie i nagrody
multimedia