Kate Elizabeth Winslet

Kate Winslet

biografie

(2)
  • Aktorstwa zaczęła uczyć się już w wieku 11 lat. Swoją karierę rozpoczęła od wzięcia udziału w reklamówce płatków śniadaniowych zrealizowanej dla brytyjskiej telewizji. Została dostrzeżona przez producentów teatralnych i wystąpiła na scenie w takich sztukach jak: "Adrian Mole" i "Piotruś Pan". 

    W filmie zadebiutowała w 1991 roku w serialu "Dark Season". Na dużym ekranie po raz pierwszy wystąpiła w 1994 roku w obrazie "Heavenly Creatures". Grała tam nastolatkę, która pomaga swojej najlepszej przyjaciółce zabić matkę. Popularność przyniosła jej rola w filmie "Rozważna i romantyczna", za którą otrzymała nominację do Oscara. Jednak gwiazdą pierwszej wielkości stała się dopiero po "Titanicu". Ten najdroższy i najbardziej reklamowany film w historii kina uczynił z niej osobę znaną na całym świecie. 

    Kate Winslet mimo młodego wieku jest aktorką, która potrafi wcielić się w różne role. Dobrze radzi sobie w komediach "Chłopak na dworze króla Artura", jak i dramatach "Jude". W 1996 roku partnerowała Kennethowi Branaghowi jako Ofelia w filmowej wersji "Hamleta".

  • Kate Elizabeth Winslet urodziła się 5 października 1975 roku w Reading, w Anglii. Od małego miała bliski kontakt z aktorstwem. Jej rodzice, Roger Winslet i Sally Bridges, również są aktorami. Ma dwie siostry, Annę i Beth, oraz brata, Jossa.

    Już w wieku 11 lat po raz pierwszy stanęła przed kamerą - wzięła wtedy udział w reklamie płatków śniadaniowych. W filmie zadebiutowała jednak nieco później, w 1994 roku w "Niebiańskich stworzeniach". Po latach aktorka wspominała, że było to dla niej dziwne doświadczenie, ponieważ nie spodziewała się, że na samym początku swojej kariery będzie odgrywać lesbijkę i żartowała, że na planie filmowym po raz pierwszy całowała się właśnie z kobietą. W 1995 roku za rolę w "Rozważnej i romantycznej" otrzymała swoją pierwszą nagrodę BAFTA i nominację do Oscara. Już dwa lata później została ponownie nominowana do tej prestiżowej nagrody za swój występ w filmie Jamesa Camerona pt. "Titanic". Produkcja okazała się niesamowity hitem kasowym, a z Winslet i jej partnera filmowego, Leonarda DiCaprio, uczyniła prawdziwe gwiazdy. W 2001 roku za odegranie młodszej wersji tytułowej bohaterki w filmie "Iris" otrzymała kolejną szansę od Amerykańskiej Akademii na zdobycie statuetki. Mimo przegranej, Kate na planie tego filmu mogła pracować z tak wybitnymi aktorami jak Judi Dench czy Jim Broadbent. W 2005 roku została ponownie nominowana do Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie "Marzyciel", w którym zagrała u boku samego Dustina Hoffmana. Piątą nominację do tej prestiżowej nagrody otrzymała w roku 2007. Ostatecznie upragnioną statuetkę otrzymała w 2009 roku za fenomenalną rolę w "Lektorze", gdzie zagrała u boku Ralpha Fiennesa. Odbierając swojego Oscara Winslet żartując, że przygotowywała się do tej chwili od czasów swojej pierwszej nominacji, dziękowała szczególnie swoim rodzicom i dzieciom. Jak sama później przyznała, jej pociechy były pierwszymi osobami, które zobaczyły jej nagrodę po zakończeniu gali oscarowej.
    W 1998 roku Kate wyszła za mąż za Jamesa Threapletona, a w 2000 urodziła się ich jedyna córka Mia Honey. Para rozwiodła się jednak pod koniec 2001 roku. Winslet stwierdziła, że na ten krok zdecydowali się poniekąd ze względu na ich dziecko. Aktorka wiedziała, że często kłótnie między rodzicami nigdy pozytywnie nie wpływają na małego człowieka. Dwa lata później Kate wzięła ślub z cenionym reżyserem, Samem Mendesem. Para doczekała się synka Joe'ego, który urodził się w 2003 roku. W 2010 roku Winslet wniosła o rozwód z powodu romansu męża i prawnie zakończyli swoje małżeństwo. W grudniu 2012 roku Kate po raz 3 wyszła za mąż, a jej wybrankiem okazał się Ned Rocknroll. Na uroczystości pojawiło się tylko kilka najbliższych osób, a do ołtarza prowadził ją jej bliski przyjaciel, Leonardo DiCaprio.

opinie i nagrody