Lily Tomlin 

Mary Jean Tomlin

8,6
2 917 ocen gry aktorskiej
Lily Tomlin
Mary Jean "Lily'' Tomlin urodziła się 1 września 1939 roku w Michigan (Detroit, USA). Jej rodzicami są pielęgniarka, Lilie Mae i pracownik fabryki, Guy Tomlin. Należeli oni do grupy Południowych Baptystów, którzy w czasie tzw. Wielkiego Kryzysu przenieśli się do Detroit z Paducah (Kentucky, USA). W 1957 roku dziewczyna ukończyła Cass Technical High School. Następnie uczęszczała na Wayne State University, gdzie zainteresowała się teatrem. Po college'u zaczęła robić komediowe stand-upy w klubach w Detroit, a następnie w Nowym Jorku. Po raz pierwszy wystąpiła w telewizji, biorąc udział w "The Merv Griffin Show" w 1965 roku. W 1969 dołączyła do obsady produkcji "Rowan & Martin's Laugh-In" (nominacja do Złotego Globu w 1972). 

W 1976 roku Tomlin otrzymała nominację do Oscara i Złotego Globu za najlepszą rolę drugoplanową w "Nashville". Później zagrała m.in. w komedii "Od dziewiątej do piątej", dramacie "Ostatni seans" (Srebrny Niedźwiedź na festiwalu Berlinale), produkcji Joela Schumachera "O kobiecie, co malała" (nominacja do Saturna), romansie "Dwoje we mnie" (nominacja do Złotego Globu). W 1993 roku otrzymała rolę w dramacie Roberta Altmana "Na skróty", za co została uhonorowana Złotym Globem i Pucharem Volpi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Kilka lat później Tomlin dołączyła do obsady serialu "Prezydencki poker" (nakręcono siedem sezonów). Postać Debory Fiderer przyniosła jej trzy nominacje do nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. 

W kolejnych latach wystąpiła m.in. w "Dzieciaku", "Różowej Panterze 2" czy "Babce". W 2013 roku Lily otrzymała Emmy za narrację filmu dokumentalnego "W obronie słoni". W 2015 wraz z Jane Fondą stworzyła duet w komediowym serialu "Grace i Frankie", kręconym do 2021 (nominacje do Złotego Globu i Emmy). Prywatnie od 1971 roku jest partnerką życiową scenarzystki i producentki filmowej, Jane Wagner (w 2013 wstąpiły w związek małżeński). 
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 1 września 1939

miejsce urodzenia: Detroit, Michigan, USA

wzrost: 173 cm

Srebrny Niedźwiedź
Zdobyła Srebrny Niedźwiedź, 7 innych nagród oraz 32 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
w związku małżeńskim z Jane Wagner (od 31.12.2013)
W latach 80-tych przymierzano się do nakręcenia filmu pt. "Illegitimate" w którym miała wystąpić Lily.
Odrzuciła rolę panny Adrian w filmie "I kowbojki mogą marzyć". Angaż otrzymała Angie Dickinson.
Ubiegała się o rolę Siostry Mildred Ratched w filmie "Lot nad kukułczym gniazdem", którą ostatecznie  otrzymała Louise Fletcher.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

48 lat w związku. Niewiele par w show-biznesie potrafi tyle ze sobą wytrzymać

Grała tam siostrę Pani McClusky- Robertę

że urodziła się dokładnie w dniu wybuchu IIWŚ

Świetna kobieta, doskonała aktorka z dużym poczuciem humoru! Naprawdę spoko babeczka, polecam wam filmy z nią! :)

Znakomita w filmach Altmana , zabawna na tegorocznym rozdaniu Oscarów , dziwne że aktorka z nominacją Oscara nie ma nawet jednego wpisu...