Madonna Louise Ciccone

Madonna I

biografie

(2)
  • Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się 16 sierpnia 1958 r. w Rochester w amerykańskim stanie Michigan jako najstarsza córka średnio zamożnej pary o włoskich korzeniach. Gdy miała 6 lat zmarła jej matka. Wychowana w Detroit, Madonna od wczesnych lat pozostawała pod silnym wpływem wykonawców związanych z Motown, takich jak The Supremes czy Martha and the Vandellas. Były to dziewczęce zespoły wokalne, których repertuar składał się przede wszystkim z piosenek o miłości, urozmaicanych podczas występów prostymi układami tanecznymi. Pierwsze utwory Madonny bez wątpienia miały wiele z niewinnej zmysłowości piosenek wspomnianych wykonawców. Madonna wykazywała nieprzeciętne zdolności artystyczne już w latach szkolnych, nic dziwnego więc, że zdobyła stypendium na kierunek taneczny uniwersytetu w Michigan. Wkrótce jednak, w wieku 20 lat, przyszła gwiazda porzuciła studia i wyjechała do Nowego Jorku, gdzie została zaangażowana przez dwa znane zespoły taneczne. Podczas występów w Paryżu zdała sobie jednak sprawę, że jej prawdziwym powołaniem jest piosenkarstwo i po powrocie do USA jako wokalistka rozpoczęła współpracę z dwoma zespołami - Emmys i Breakfast Club. W 1982 r. zdecydowała się na samodzielną karierę piosenkarską. Jej pierwsze single nagrane dla wytwórni Sire odniosły ogromny sukces, przede wszystkim w amerykańskich dyskotekach. Prosty, beztroski tekst oraz rytmiczna muzyka grana na syntezatorach sprawiły, że piosenki stały się wzorem muzyki dyskotekowej promującej wśród dziewcząt hedonizm i styl życia oparty przede wszystkim na zabawie. Po trudnym okresie, naznaczonym kłopotami w życiu osobistym i emocjonalnym oraz po rozstaniu z aktorem Seanem Pennem - jej mężem od 1985 r. Madonna wydała refleksyjny w charakterze album pod tytułem "Like a Prayer", powszechnie uważany za najlepszy w jej dotychczasowej karierze. W 1998 r. ukazała się dojrzała w charakterze płyta zatytułowana "Ray of Light", której sukces pozwolił odzyskać dawną pozycję na rynku. Na płycie da się również zauważyć znaczący postęp techniki wokalnej Madonny, jaki nastąpił w trakcie przygotowań do ekranizacji musicalu Evita, gdzie zagrała główna rolę. Ray of Light zdobyła aż cztery nagrody Grammy, co jest dowodem na to, ze pod koniec lat 90. Madonna wciąż należy do czołówki gwiazd muzyki pop.

    Łączna ilość nagrań Madonny, sprzedanych na całym świecie, wynosi osiem milionów. Artystka była wielokrotnie wyróżniana muzycznym Oscarem - nagrodą Grammy.
    Madonna wystąpiła w kilku filmach: "Rozpaczliwie poszukując Susan", "Dick Tracy", "Kim jest ta dziewczyna", "Cienie we mgle", "Ich własna liga", "Evita". Za ten ostatni otrzymała Złotego Globa.

  • Madonna Louise Veronica Ciccone urodziła się 16 sierpnia 1958 w Bay City w stanie Michigan. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia baletowe w Michigan State University, lecz po paru miesiącach zrezygnowała z nich i poświęciła się muzyce pop. Odniosła sukces już po wydaniu swojej pierwszej płyty zatytułowanej "Madonna" w 1983. Jej kolejne albumy cieszyły się nie mniejszym powodzeniem. Łączna ilość sprzedanych na całym świecie nagrań artystki wynosi osiem milionów. Madonna była wielokrotnie wyróżniana muzyczną nagrodą Grammy.

    Poza muzyką Madonna zajmuje się również aktorstwem. Między innymi wystąpiła w takich filmach jak: "Rozpaczliwie poszukując Susan", "Kim jest ta dziewczyna?" , "Dick Tracy" , "W łóżku z Madonną", "Cienie we mgle", "Ich własna liga" czy "Evita". Za ten ostatni nagrodzono ją Złotym Globem.

opinie i nagrody