Norma Jeane Mortenson

Marilyn Monroe

biografie

(5)
 • W latach 50. uchodziła za symbol urody i seksu, czarowała wyglądem, tańcem, śpiewem i temperamentem. Dzieciństwo upłynęło jej w trudnych warunkach (sierociniec, przybrani rodzice). Pracowała także jako modelka pozując do zdjęć (1944).

  Na ekranie pojawiła się w 1947 w epizodycznych rolach. Zwróciła na siebie uwagę w filmach "Asfaltowa dżungla" i "Wszystko o Ewie". Twórcy eksponowali przede wszystkim jej urodę, Monroe natomiast marzyła o docenieniu jej talentu (uczęszczała na kursy do Actors Studio L. Strassberga i E. Kazana).

  Zagrała w kilku dramatach: "Niagara", "Skłóceni z życiem" oraz wystąpiła u boku L. Oliviera w komedii "Książę i aktoreczka". Nie ukończyła filmu "Something's Got to Give". Zmarła 5 sierpnia 1962 r. w niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Oficjalnie poinformowano, że przedawkowała środki nasenne.

 • Norma Jean Mortenson, bo tak nazywała się naprawdę, przyszła na świat 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. Jej matka cierpiała na chorobę psychiczną. Utrzymywała kontakty intymne z wieloma mężczyznami, dlatego Marilyn nie wiedziała nigdy, kto naprawdę był jej ojcem. Wędrowała z jednego domu rodziny zastępczej do kolejnego, po drodze mijając sierocińce. Mając zaledwie 16 lat poślubiła Jamesa Dougherty. Zaczęła pracę modelki. 4 lata później rozwiedli się. Marliyn wpadła w oko filmowcom i tak podpisano z nią kontrakt. Uczęszczała do szkoły aktorskiej. W 1948 Columbia zerwała z nią kontrakt. Pozowała dla "Playboya", a w 1950 zagrała niewielką rolę w "Wszystko o Ewie" Mankiewicza. Przełom nadszedł z kolejnymi latami, po filmie "Pamiętniki Don Giovanniego", kiedy to Marilyn wpadła w oko publice. Wraz z filmem "Małpia kuracja" pojawił się wizerunek platynowej blondynki. który pozostał z Monroe do końca. Wraz z filmem "Mężczyźni wolą blondynki" przyszła miłość, w postaci Joe DiMaggio. Kolejny obraz z Marilyn to "Jak poślubić milionera". W 1954 poślubiła Joe, a 8 miesięcy później rozwiodła się z nim. W 1956 pojawiła się u boku Laurence'a Oliviera w reżyserowanym przez niego obrazie "Książę i aktoreczka" na podstawie sztuki "The Sleeping Prince". Ta rola przyniosła jej m.in. nominację do nagrody BAFTA i nagrodę David di Donatello. W tym samym roku poślubiła Arthura Millera, znanego scenarzystę. Ich małżeństwo okazało się jednak pomyłką. W 1960 Marilyn pojawiła się swoim ostatnim filmie, "Skłóceni z życiem", u boku legendarnego Clarka Gable'a. Zaczęła ponownie spotykać się z Joe DiMaggio. 5 sierpnia 1962 roku, w wieku 36 lat niespodziewanie przedawkowała narkotyki.

 • Jedna z największych gwiazd w dziejach kina, symbol seksu i zmysłowości, a zarazem niewinności - Norma Jeane Mortensen urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA). Wychowywała się w domach dziecka i rodzinach zastępczych. Już jako dwutygodniowe dziecko została oddana do jednej z takich rodzin. Matka odwiedzała ją rzadko. Dziewczynka czuła się niepotrzebna i niechciana, jak się później okazało była wykorzystywana seksualnie.

  W 1942 roku 16-letnia Norma Jeane rzuciła szkołę i wyszła za mąż za Jamesa Dougherty'ego. W czasie gdy Jim był na wojnie, Norma Jeane szukała pracy i znalazła ją w fabryce Radioplane Company. Została tam odkryta przez Davida Conovera, który zrobił jej pierwszą sesję zdjęciową i stwierdził, że powinna zostać modelką. W 1945 roku została przyjęta do agencji modelek Blue Book, ale Norma Jeane chciała być aktorką. Kiedy dowiedziała się, że producenci filmowi zatrudniają tylko niezamężne dziewczyny rozwiodła się z Jimem i zmieniła nazwisko na Marilyn Monroe.

  Zadebiutowała w 1947 roku, w filmie "Dangerous Years", gdzie zagrała Evie. Jej następną rolą był epizod w "Scudda-Hoo! Scudda-Hay!''. Żaden z tych filmów nie pomógł jej w karierze, więc młoda aktorka przeniosła się do Studio Club. Otrzymała tam główną rolę w musicalu "Dziewczęta z chóru''. W czasie przyjęcia sylwestrowego poznała agenta Johna Hyde'a, który załatwił jej rolę w produkcji "Szczęśliwa miłość''. Następnie zagrała w westernie "Podróż do Tomahawk'' oraz dramacie "Asfaltowa dżungla''. W tym samym roku zagrała w filmie "Wszystko o Ewie'', lecz jej rola przeszła bez echa, więc pojawiła się w telewizyjnej reklamie. 

  Na planie filmu "As Young as You Feel" poznała dramatopisarza, Arthura Millera. W 1952 roku wytwórnia FOX powierzyła jej główną rolę w dramacie "Proszę nie pukać''. Potem zagrała dwie drugoplanowe role w "Małpiej kuracji'' oraz w "Uprzejmie informujemy, że nie są państwo małżeństwem''. W lutym poznała baseballistę Joe DiMaggio. W marcu 1952 roku wybuchł skandal, związany z rozbieraną sesją zdjęciową, do której Marilyn pozowała w 1949 roku. Rok później zagrała w dreszczowcu "Niagara'', komedii "Mężczyźni wolą blondynki'', gdzie zaśpiewała słynną piosenkę "Diamonds Are a Girl's Best Friend" oraz w "Jak poślubić milionera''.

  W 1954 roku Monroe wyszła za mąż za Joe DiMaggio i zagrała w filmach "Rzeka bez powrotu'' oraz "Nie ma jak show''. Z kolei w 1955 roku pracowała przy komedii "Słomiany wdowiec'', w której zagrała w słynnej scenie z unoszącą się sukienką. Po jej obejrzeniu DiMaggio rozpętał kłótnię i pobił Monroe. Aktorka dwa tygodnie później złożyła pozew o rozwód. Na początku 1956 partnerowała Lawrence'owi Olivierowi w komedii "Książę i aktoreczka'', następnie zagrała w dramacie "Przystanek autobusowy''. W 1956 roku Marilyn wyszła za mąż za Arthura Millera i zaprzestała występów na ekranie, dopóki jej i mężowi nie zaczęło brakować pieniędzy. Wtedy Billy Wilder przysłał aktorce scenariusz komedii "Pół żartem, pół serio'', za rolę w której otrzymała jedyny w swej karierze Złoty Glob. Latem 1960 zagrała w filmie "Pokochajmy się''. 

  W 1961 roku Monroe rozwiodła się z Millerem. Aktorka od dawna żyła w ciągłym stresie, co spowodowało że stała się roztrzęsiona i nie mogła spać. W 1962 miała zagrać w filmie "Something's Got to Give", ale rzadko docierała na plan i ostatecznie studio zerwało z nią umowę i zażądało 750 tysięcy dolarów odszkodowania, jednak do rozprawy nie doszło. 5 sierpnia 1962 roku Marilyn Monroe zmarła w Los Angeles (Kalifornia, USA), w niewyjaśnionych okolicznościach.

 • Norma Jean Mortenson, córka chorej psychicznie Gladys Baker urodziła się w szpitalu Charity Ward of Los Angeles w 1926 roku. W dzieciństwie mieszkała u wielu rodzin, gdyż matka nie była w stanie zapewnić jej opieki. Aby wyrwać się z domu Norma po skończeniu University High School w Los Angeles 19 czerwca poślubiła Jamesa Dougherty'ego. Następnie prze dwa lata pracowała w fabryce, aż do czasu gdy dostrzegł ją tam fotograf proponując sesję zdjęciową do znanego magazynu.
  Tak zaczęła się kariera największej amerykańskiej gwiazdy filmowej wszech czasów. Marilyn stała się ikoną urody, stylu ikoną Hollywood. Jej życie było pełne wzlotów i upadków. W pewnym momencie Monroe jak to powiedział jej mąż Arthur Miller zaczęła "zataczać krąg autodestrukcji" biorąc ogromne ilości środków nasennych popijanych szampanem. W latach 50 wplątała się w niebezpieczny romans z ówczesnym prezydentem USA Johnem Kennedy'm i jego bratem, prokuratorem generalnym Robertem. Zginęła w tajemniczych okolicznościach w swojej rezydencji.
  Na zawsze pozostanie legendą kina.

 • Marilyn Monroe urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles (Kalifornia, USA) jako Norma Jeane Mortenson. Jest córką Norwega Martina Edwarda Mortensona i Amerykanki Gladys Baker. Jej dzieciństwo było pasmem cierpień i udręki. Gdy miała dwa tygodnie, matka oddała ją do przytułku. Adoptowała ją rodzina Boldenerów, by po siedmiu latach oddać ją pod ponowną opiekę biologicznej matki, Gladys. Norma mieszkała z nią przez dwa lata i w tym czasie często bywała w kinie. Jej idolką została Jean Harlow, aktorka znana z takich filmów jak "Kolacja o ósmej" czy "Aniołowie piekła". Norma, będąc już Marilyn Monroe, wzorowała się na tej słynnej, platynowej blondynce, niestety, podzieliła także jej tragiczny los.

  Szczęśliwe chwile Normy z matką skończyły się, gdy u Gladys wykryto chorobę psychiczną i zamknięto ją w szpitalu psychiatrycznym. Dzieckiem zaopiekowała się przyjaciółka jej matki, Grace. Kobieta pragnęła, by dziewczynka znalazła zatrudnienie w branży filmowej i uczyła ją sztuki makijażu. Grace została prawną opiekunką Normy, lecz gdy wyszła za mąż, odesłała ją do domu dziecka. Wkrótce dziewczynką zaopiekowali się jej krewni.

  Z pewnością przeżycia z dzieciństwa sprawiły, że Norma posunęła się do tak nierozważnego kroku, jakim było małżeństwo zawarte w wieku zaledwie 16 lat. Chciała mieć pewność, że nigdy nie wróci do sierocińca i dlatego poślubiła lotnika Jamesa Dougherty'ego. Przez kilka lat pracowała w fabryce samolotów, gdy odkryli ją tzw. łowcy talentów, którzy widzieli w niej materiał na przyszłą gwiazdę. Za ich radą Norma przefarbowała swoje brązowe włosy na blond i lekko je rozprostowała. Małżeństwo z Jamesem rozpadło się po trzech latach, w 1946 roku. Niebawem podpisała kontrakt z wytwórnią 20th Century Fox i początkowo grywała w filmach małe, epizodyczne rólki. Nie przeszkadzało jej to, gdyż pragnęła się uczyć.

  W dążeniu do popularności Marilyn niewątpliwie pomagały jej znajomości z wieloma reżyserami, agentami czy innymi osobistościami, ważnymi w branży filmowej, z którymi często pozostawała w bardzo zażyłych stosunkach. Nie uznawała tego za coś negatywnego, gdyż uważała, że umysł ma przewagę nad ciałem. Wkrótce jej kariera nabrała rozpędu, gdy w 1950 roku zagrała Angelę Phinlay w "Asfaltowej dżungli". W tym samym roku pojawiła się u boku Bette Davis i nagrodzonego Oscarem George'a Sandersa w filmie "Wszystko o Ewie", który zdobył pięć Oscarów i trzynaście nominacji do tej nagrody. Marilyn spodobała się publiczności i pojawiła się w kolejnych filmach: "Na krawędzi", "Proszę nie pukać" oraz "Małpiej kuracji", którą wyreżyserował Howard Hawks.

  Po sukcesie tych obrazów, Marilyn zagrała m.in. w dramacie "Niagara", komediach "Mężczyźni wolą blondynki" i "Jak poślubić milionera", gdzie przyćmiła takie gwiazdy jak  Betty Grable i Lauren Bacall. W westernie Roberta Mitchuma "Rzeka bez powrotu" wcieliła się w postać właścicielki saloonu, Kay. Scena ze "Słomianego wdowca", w której biała sukienka Marilyn unosi się do góry, przeszła już do historii kina. W 1959 roku otrzymała rolę Sugar Kane w kultowej komedii "Pół żartem, pół serio", za którą otrzymała nagrodę Złotego Globu.

  W 1954 roku poślubiła baseballistę Joego DiMaggio. Ich małżeństwo okazało się pomyłką i rozpadło się po 9 miesiącach. Ostatnim mężem Marilyn był dramaturg Arthur Miller. Zaszła z nim w ciążę, jednak nie mogła urodzić dziecka i z tego powodu ich małżeństwo przeżyło kryzys, którego nie przetrwali. Później Monroe wdała się w romans z prezydentem USA, Johnem F. Kennedym. Życie Marilyn stało się bardzo ciężkie. Jej słabe zdrowie było podkopywane przez lekarzy, którzy aplikowali jej narkotyki, mające rzekomo jej pomóc. Aktorka w dodatku nie miała żadnej bliskiej osoby, która by ją wspierała, a media nieustannie zabiegały o wywiady i spotkania z nią.

  Marilyn zmarła 5 sierpnia 1962 roku w Los Angeles w wieku zaledwie 36 lat. Do dziś nie są znane przyczyny jej śmierci. Jedną z tez jest samobójstwo aktorki, która miałaby zażyć śmiertelną dawkę barbituranów. Jednak badania krwi wykazały, że w jej organizmie znalazły się inne szkodliwe substancje chemiczne, co wzbudziło spekulacje o morderstwie. Podejrzewano o zabójstwo rodzinę Kennedych, dla której romans Marilyn z Johnem stał się niewygodny. Winy jednak nie udowodniono.

opinie i nagrody
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię