Mary Louise Streep

Meryl Streep

biografie

(2)
  • Kiedy miała 12 lat rozpoczęła naukę śpiewu, ponieważ jej marzeniem było zostać gwiazdą opery. Kiedy jednak wzięła udział w szkolnym przedstawieniu zmieniła zdanie. Od tej pory widziała siebie w roli aktorki. Edukację w tym kierunku rozpoczęła bardzo wcześnie. Już w college'u studiowała dramat a po wstąpieniu na uniwersytet Yale kontynuowała naukę w School of Drama. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła pracę na Broadwayu. Bardzo szybko została zauważona i doceniona. Za rolę w sztuce Tennessee Williamsa "27 Wagons Full of Cotton" otrzymała nominację do nagrody Tomy. Na dużym ekranie debiutowała w roku 1977 w filmie pt. "Julia". Zaledwie rok później została nominowana do Oscara za rolę w "Łowcy Jeleni". Kolejne filmy to pasmo sukcesów i nagród. Każdy miłośnik kina na pewno pamięta jej fenomenalne role w takich filmach jak: "Sprawa Kramerów", "Kochanica Francuza", czy "Wybór Zofii". W sumie aktorka była nominowana aż 18 razy do Oscara, jest też laureatką festiwalu w Cannes i Złotego Globu. Sukcesy odnosi również na małym ekranie. Za rolę w serialu "Holocaust" otrzymała nagrodę Emmy.
    Meryl Streep prowadzi bardzo spokojne życie a w każdym wywiadzie podkreśla, że rodzina jest dla niej najważniejsza. Jest również, podobnie jak Robert Redford, zaangażowana w działalność ruchów ekologicznych.


  • W swojej bogatej karierze była aż osiemnastokrotnie nominowana do Oscara, zdobywając 3 statuetki, dlatego przez wielu krytyków uważana jest za największą żyjącą aktorkę. Do Złotego Globu nominowana była 28 razy, 8 razy zwyciężyła. Przez ponad trzydzieści lat kariery zagrała w kilkudziesięciu filmach, w których wcielała się w role zarówno współczesne, jak i kostiumowe, dramatyczne i komediowe. Na swoim koncie ma wiele różnych kreacji (robotnica, arystokratka, zmęczona życiem matka...). Występowała także w filmach przygodowych.

    Urodziła się w Summit w stanie New Jersey w 1949 roku. Będąc dzieckiem uczęszczała na lekcje śpiewu, bowiem jej marzeniem było zostanie śpiewaczką operową. Aktorstwem zainteresowała się będąc w collegu w Vassar. Po jego ukończeniu zapisała się na wydział dramaturgiczny uniwersytetu Yale. Kiedy zakończyła naukę, zaczęła występować na Broadwayu, gdzie została szybko zauważona i doceniona. Zaproponowano jej rolę w filmie "Julia", gdzie pokazała nieprzeciętne umiejętności aktorskie. Rok później została po raz pierwszy nominowana do Oscara za film "Łowca jeleni". Pierwszą nagrodę Akademii otrzymała za rolę w filmie "Sprawa kramerów". Kolejną statuetkę otrzymała trzy lata później za film "Wybór Zofii".

    W latach 80. odnosiła same sukcesy, bowiem filmy "Silkwood", "Pożegnanie z Afryką", "Chwasty" czy "Krzyk w ciemności" zapisały się do historii kina. Pod koniec lat 80. Streep wystąpiła w kilku komediach (m.in. "Ze śmiercią jej do twarzy"). Lata 90. były także bardzo udane dla aktorki. Wystąpiła m.in w thrillerze "Dzika rzeka", "Co się wydarzyło w Medison County", "Koncercie na 50 serc".

opinie i nagrody