Michelle Marie Pfeiffer

Michelle Pfeiffer

biografie

(2)
 • Aktorka filmowa, u której uroda i talent idą w parze, czyniąc z niej jedną z największych gwiazd kina. Trafiła do filmu w 1980 roku. W 1982 r. zwróciła na siebie uwagę rolą głównej bohaterki w "Grease 2". Film nie zyskał uznania krytyki, wysoko oceniono jednak poziom gry Pfeiffer. Do grona najpopularniejszych aktorek amerykańskich dołączyła dzięki udziałowi w "Czarownicach z Eastwick", gdzie partnerowała Cher, Susan Sarandon oraz Jackowi Nicholsonowi. Rola Madame De Tourvel w "Niebezpiecznych związkach" przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara. Występ we "Wspaniałych Baker Boys" umocnił pozycję Pfeiffer w Hollywood oraz zaowocował nagrodą Złotego Globu. W 1990 r. zagrała u boku Seana Connery w "Wydziale Rosja", za co otrzymała nominację do Złotego Globu. Dwa lata później wcieliła się w postać kobiety - kota w "Powrocie Batmana", który okazał się wielkim hitem kinowym.
  Przychylność krytyki zyskała sobie rolą hrabiny Oleńskiej w dramacie kostiumowym Martina Scorsese, "Wiek niewinności". Dużym powodzeniem u publiczności cieszyła się jej rola nauczycielki w "Młodych gniewnych". Stworzyła tam wyrazistą i sugestywną kreację, dzięki czemu ta nieskomplikowana historia o problemach z tzw. trudną młodzieżą, stała się przebojem roku 1995.
  Pfeiffer jest też producentką filmową - w jej firmie, Via Rose, powstały m.in. "Szczęśliwy dzień", "Love Field", "Tysiąc akrów" oraz "Głębia oceanu".

 • Michelle Pfeiffer urodziła się 29 kwietnia 1958 roku, w Santa Ana (Kalifornia, USA). Rodzice Dick i Donna przenieśli się całą rodziną do Midway City, ostatecznie osiedlili się w Fountain Valley.

  Ma starszego brata Rickiego i dwie młodsze siostry, Dedee i Lori. Michelle w dziecięcych latach, była postrzegana jako dziecko trudne w wychowaniu, a nawet miała miano szkolnego rozrabiaki.

  Jako nastolatka nie myślała poważnie o karierze aktorskiej. Podczas nauki w Valley High School zaczęła stawiać pierwsze kroki ku dorosłości, pracowała jako sprzedawczyni w miejscowym sklepie z odzieżą. Po ukończeniu szkoły średniej w 1976 roku, rozpoczęła studia prawnicze w Golden West College, w czasie których pracowała jako kasjerka w sklepie spożywczym.

  Niezaspokojona studiami albo ambicją Michelle zdecydowała się na poważną zmianę w życiu, co pchnęło ją ku karierze aktorskiej. Widziała, że konkursy piękności to dobre miejsce na początek i szansa na to, że zostanie się zauważonym przez agenta. Tak jak sobie zaplanowała, wystąpiła w konkursie i wygrała. W 1978 roku została Miss Orange County. 

  Michelle porzuciła swój prawniczy kierunek i przeniosła się na aktorstwo, gdzie zadebiutowała na ekranie w serialu "Fantasy Island". Po pojawieniu się w "Delta House" i filmie "Znów zakochani", Michelle została obsadzona w głównej roli kontynuacji wielkiego przeboju kinowego "Grease". Mimo że film okazał się totalną klapą, ci którzy go widzieli, wychwycili nową aktorkę. Po dłuższej przerwie Michelle została obsadzona w roli żony Al Pacino w filmie "Człowiek z blizną". Właściwie reżyser Brian De Palma pierwotnie nie chciał dać jej tej roli, dopóki nie ujrzał Michelle osobiście podczas castingu.

  Kiedy jej kariera wystartowała, w życiu osobistym pojawiły się poważne kłopoty, od kiedy rzekomo została wciągnięta do sekty we wczesnych latach 80. Reżyser Peter Horton, który wówczas był jej kolegą z klasy aktorskiej, rozpoczął tą kalifornijską sensację, która w ostateczności uwolniła ją ze szponów sekty. W 1981 roku Horton i Michelle wzięli ślub.

  Po graniu krótkich epizodów w małych filmach, Michelle wystąpiła w roli głównej u boku Cher, Susan Sarandon i Jacka Nicholsona w  "Czarownicach z Eastwick". Stopniowo stawała się zauważana, szczególnie po tytułowej roli w telewizyjnym filmie "Natica Jackson". Jednak dopiero kiedy lata 80. rysowały się ku końcowi, Michelle naprawdę zaczęła pracować non-stop. W 1988 roku zagrała główną rolę w filmie "Poślubiona mafii", "Tequila Sunrise", a przede wszystkim "Niebezpieczne związki", dzięki któremu zyskała nominację do Oscara dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej. W 1989 roku Michelle zwróciła uwagę krytyków swoją rolą piosenkarki salonowej Susie Diamond w "Wspaniali bracia Baker".

  Ta legendarna rola zebrała dla niej nominację do Oscara jako Najlepszej Aktorki, oraz nominacje na festiwalach New York Film Critics Award, Chicago Film Festival Award i Golden Globe Award (to nazwy tylko niektórych), wszystkie dla Najlepszej Aktorki 1990 roku. Po rozwodzie z Hortonem w 1990 roku, Michelle prawdopodobnie nie miała nawet czasu myśleć o samotności - przede wszystkim dlatego, bo jej po prostu trudno być samej, związana była z Fisherem Stevensem, Johnem Malkovichem i Michaelem Keatonem.

  Jej tytuł jako jednej z najbardziej wszechstronnych aktorek dzisiaj można łatwo udowodnić przez rozmaitość ról, jakie odegrała: rosyjska kobieta w "Wydziale Rosji", wycieńczona kelnerka w filmie "Frankie i Johnny", Kobieta Kot w "Powrocie Batmana", Jacqueline Kennedy czyli nawiedzona gospodyni domowa w "Polu miłości" (rola, dzięki której zdobyła swoją drugą nominację do Oscara jako Najlepsza Aktorka), miejska nauczycielka w "Młodych gniewnych", samotna matka w "Szczęśliwym dniu" (którego jest zarazem producentem), królowa wróżek w "Śnie nocy letniej" z Calistą Flockhart i nawiedzona żona w thrillerze "Co kryje prawda" u boku Harrisona Forda.

  David E. Kelley, producent telewizyjny jest obecnym mężem aktorki. Dokładnie 13 Listopada 1993 roku zakochani weszli w związek małżeński. Tego samego roku para adoptowała córkę Claudię Rose, a 5 sierpnia 1994 roku na świat przyszedł ich synek John Henry.

opinie i nagrody