Morgan Porterfield Freeman Jr.

Morgan Freeman I

biografie

(2)
 • Jest jednym z najbardziej uznawanych aktorów w Hollywood, karierę zaczął od występów w musicalach. Zanim podjął naukę w szkole aktorskiej, spędził pięć lat w US Air Force. W 1968 roku zadebiutował na scenie jako Rudolph w "Hello, Dolly" - wersji z udziałem Pearl Bailey. Następnie grywał w dramatach szekspirowskich oraz pojawił się w szeregu interesujących produkcji broadwayowskich i off-broadwayowskich. We wczesnych latach 70. stał się popularną postacią telewizyjnego programu edukacyjnego dla dzieci, "The Eletric Company", emitowanego przez PBS.

  Na dużym ekranie pojawił się w 1971 roku w filmie "Who Says I Can't Ride a Rainbow?". Przez lata był obsadzany w jednakowych, schematycznych rolach, dopóki nie otrzymał nominacji do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora drugoplanowego za udział w filmie "Cwaniak". Drugą nominację do Oscara oraz status gwiazdy zyskał w 1990 roku, kiedy to zagrał w uroczej komedii "Wożąc panią Daisy". Potem wystąpił w takich szlagierach kinowych jak "Chwała", "Robin Hood: Książę Złodziei" czy "Bez przebaczenia". W 1993 roku zadebiutował jako reżyser, realizując film "Bopha!", opowiadający o czarnoskórym policjancie i jego synu, prześladowanych przez zwolenników apartheidu. Rok później zagrał w "Skazanych na Shawshank", za co został wyróżniony nominacją do Oscara dla najlepszego aktora.

  Ogromną popularność zdobył dzięki występowi w słynnym thrillerze "Siedem" Davida Finchera, gdzie wcielił się w postać policjanta tropiącego (wraz z Bradem Pittem) seryjnego zabójcę. Freeman jest jednym z niewielu czarnoskórych aktorów amerykańskich, którym reżyserzy (jak Clint Eastwood czy Brian De Palma) dają znaczną swobodę twórczą w konstruowaniu kreowanych postaci i pozwalają przy tym na wykraczanie poza utarte schematy, wynikające z koloru skóry.

 • Jest jednym z najwybitniejszych aktorów amerykańskich. Jedna z najbardziej cenionych krytyczek w Ameryce, Pauline Kael, nazwała go niegdyś "najwybitniejszym aktorem amerykańskim".

  Na początku swojej kariery grywał głównie na deskach teatralnych. Za rolę w sztuce "The Migthy Gents" otrzymał nominację do najważniejszej nagrody teatralnej - Tony.

  Na dużym ekranie zadebiutował w produkcji "Who Says I Can't Ride a Rainbow?" Edwarda Manna w 1971 roku. Lata 70. i 80. nie okazały się bogate w znakomite role. Aktor grywał głównie epizody.
  Przełomowym momentem w jego karierze była kreacja w filmie "Street Smart" Jerry'ego Schatzberga. Za tę rolę dostał swoją pierwszą nominację do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego. Otrzymał także nominację do Złotego Globu. Dwa lata później dostał swój jedyny, jak dotąd, Złoty Glob oraz drugą nominację do Oscara za rolę w filmie "Wożąc panią Daisy" Bruce'a Beresforda. Trzecią nominację do Oscara otrzymał za kreację w filmie Franka Darabonta - "Skazani na Shawshank". Za tę rolę dostał także nominację do Złotego Globu i Nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów.

  Upragnionego Oscara dostał w 2005 roku za rolę drugoplanową w filmie "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Za tę kreację otrzymał też nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów i czwartą nominację do Złotego Globu. Aktor ma na swoim koncie role m.in. w filmach: "Epidemia", "Suma wszystkich strachów", słynnym "Siedem", "Bruce Wszechmogący", "Amistad" czy "Dzień zagłady".

opinie i nagrody
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię