Natalie Hershlag

Natalie Portman

biografie

(4)
  • Córka lekarza i artystki, Natalie Portman, przychodzi na świat w Jerozolimie, którą w wieku 3 lat opuszcza, aby osiąść w Nowym Jorku. Wcześnie odkryta przez agenta występuje w reklamach, aby następnie otrzymać swoją pierwszą rolę w filmie "Leon zawodowiec" w reżyserii Luca Bessona, gdzie partneruje Jeanowi Reno. Od tego momentu jej kariera nabiera tempa. Wciela się w postać pasierbicy Ala Pacino w "Gorączce", córki prezydenta USA w filmie "Marsjanie atakują" Tima Burtona, a z Woodym Allenem spotyka się na planie obrazu "Wszyscy mówią: kocham cię!". Po tym, jak odrzuciła rolę m.in w filmach "Lolita" w reżyserii Adriana Lyne'a i nowej wersji "Romea i Julii" wizjonera Baza Luhrmanna, Natalie wybiera teatr i sztukę "Dziennik Anny Frank", gdzie wciela się w postać głównej bohaterki. Jej powrót na ekrany kinowe jest miażdżący. Staje się bowiem królową Amidalą na potrzeby trzech części "Gwiezdnych wojen", tj. "Mrocznego widma", "Ataku klonów" oraz "Zemsty Sithów". Portman, im starsza, tym jest bardziej wymagająca w wyborze odpowiedniego scenariusza. Potwierdzają to jej role w dramatach "Wszędzie, byle nie tu", "Gdzie serce twoje" czy tragikomedii "Powrót do Garden State". Nie zapomina także o gatunku historycznym, grając w filmie "Wzgórze nadziei". Swoją odwagę demonstruje również w filmie Mike'a Nicholsa "Bliżej", gdzie odtwarza postać striptizerki Alice. Ta rola przyniosła jej pierwszą naprawdę poważną nagrodę, Złotego Globa w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej.
    Portman, absolwentka prestiżowego Uniwersytetu Harvarda, poza aktorstwem znana jest także ze swojego zaangażowania w życie polityczne oraz działalność charytatywną.

  • Natalie Portman przyszła na świat 9 czerwca 1981 roku w Jerozolimie. Do dziewiątego roku życia wiele podróżowała - jako trzylatka przeniosła się z Izraela do Waszyngtonu, następnie do Connecticut w wieku 7 lat, by po dwóch latach znów wyjechać na Long Island w Nowym Jorku, gdzie mieszka do dziś. Swoją karierę zaczęła od kilku podrzędnych rólek w teatrze; wcieliła się w głupią blondynkę Dorę w "Fiorello" oraz feministkę Annie w "Annie Get Your Gun". Pewnego dnia, kiedy siedziała w pizzerii, podszedł do niej jeden z szefów dużej firmy kosmetycznej Revlon i zapytał jedenastoletnią wówczas Natalie, czy nie zgodziłaby się wystąpić jako modelka na jednym z organizowanych przez niego pokazów. Dziewczynka odmówiła mu, mówiąc, że woli aktorstwo. Mężczyzna był zdziwiony, jednak zdecydował się umówić Natalie z agentami od castingu. Tak właśnie mała Natalie otrzymała swoją pierwszą poważną rolę. Była to postać jej rówieśniczki Matyldy w "Leonie zawodowcu". Udział w tym filmie stał się wydarzeniem. Młoda aktorka została okrzyknięta nadzieją Hollywood, a jej jakże udany debiut przyniósł jej niesamowity rozgłos. Do dziś duet Portman - Reno uznawany jest za jeden z najlepszych w dziejach kina. Po tym występie do młodej aktorki zaczęło przychodzić wiele propozycji, spośród których zaczęła bardzo ostrożnie wybierać. Od tego czasu wystąpiła w takich produkcjach, jak "Gorączka" u boku samego Ala Pacino i Roberta de Niro, "Wszyscy mówią: kocham cię!" w reżyserii Woody'ego Allena, komedii "Marsjanie atakują" Tima Burtona oraz "Wszędzie, byle nie tu" z Susan Sarandon. Natalie za rolę w tym filmie otrzymała pierwszą nominację do Złotego Globu. Lecz prawdziwe "przebudzenie" nastąpiło dopiero, gdy przyjęła propozycję George'a Lucasa dotyczącą zagrania królowej Amidali w nowych częściach sagi "Gwiezdne wojny". Co prawda Natalie nie wykazała się specjalnie swoimi umiejętnościami aktorskimi z powodu niezbyt dobrego scenariusza, ale za to znowu zrobiło się o niej głośno. W 2004 roku zgodziła się przyjąć rolę w filmie Mike'a Nicholsa "Bliżej". W filmie tym wciela się w postać striptizerki Alice. Udział w nim okazał się słusznym wyborem - dwudziestotrzyletnia wówczas aktorka otrzymała swojego pierwszego Złotego Globa oraz nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

  • Natalie Portman urodziła się 9 czerwca 1981 roku w Jerozolimie w Izraelu. Jej rodzice przenieśli się do USA, kiedy Natalie miała 3 lata. Po raz pierwszy 11-letnią Natalie zauważył agent firmy Revlon, który zaproponował jej zdjęcia próbne. Ona jednak szybko odmówiła twierdząc, że praca modelki jest strasznie nudna i głupia. W niedługi czas po tym wydarzeniu Natalie pojawiła się na okładce francuskiego wydania pism "Elle", "Sassy", "Vanity Fair" jako wschodząca gwiazda aktorstwa.
    Pierwszą poważną rolą w jej życiu była postać Matyldy w "Leonie zawodowcu". Natalie pokazała niewątpliwie, że jest obdarzona talentem aktorskim. Mimo tego, że podczas kręcenia filmu miała zaledwie 13 lat, stała się godną partnerką dla tak znakomitych aktorów jak Jean Reno czy Gary Oldman. Jej występ został przyjęty przez krytyków bardzo ciepło, w związku z czym otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki przyznawaną przez YoungStar Awards. Wbrew swoim zapewnieniom zaprezentowała na wybiegu kolekcję kreatora mody Isaaca Mizrahi. Od czasu, gdy weszła do show-biznesu, rodzice nie przestają otaczać jej troskliwą opieką. Zanim ich córka przyjmie rolę, zjawiają się u producenta, by poznać szczegóły dotyczące roli, którą Natalie ma zagrać (nie zgodzili się na miłosną scenę w filmie, gdzie gra rolę obok Susan Sarandon w filmie "Wszędzie, byle nie tu"). Natalie Portman wystąpiła także na Broadwayu, gdzie w sztuce "Pamiętniki Anny Frank" grała tytułową bohaterkę. Żeby grać Annę Frank, musiała zrezygnować z innych kuszących ról filmowych: z "Kopciuszka" u boku Whoopi Goldberg, a także z "Zaklinacza koni" Roberta Redforda. Ale najbardziej zaskoczyła wszystkich, odrzucając kontrowersyjną główną rolę w "Lolicie"'. Podobnie zrobiła z rolą Julii w filmowej wersji szekspirowskiego dramatu, w której miała zagrać u boku Leonardo DiCaprio. 13-letnia wówczas aktorka uznała, że jej filmowy romans z 21-letnim DiCaprio nie byłby wiarygodny.

  • Aktorka Natalie Portman urodziła się w 1981 roku w Jerozolimie (Izrael). Została odkryta przez agencję modelek, dzięki której w wieku 13 lat trafiła na plan filmu Luca Bessona "Leon zawodowiec" z Jeanem Reno w tytułowej roli. Za kreację Matyldy otrzymała entuzjastyczne recenzje, które otworzyły jej drzwi do dalszej kariery. Wśród jej ról zdecydowanie ważne były te u boku Ala Pacino w "Gorączce" i Jacka Nicholsona w "Marsjanie atakują!". Odrzuciwszy oferty wcielenia się w role tytułowe w "Lolicie" Adriana Lyne'a i "Romeo i Julii" Baza Luhrmana Portman skupiła się na swoim debiucie broadwayowskim w "Pamiętniku Anny Frank", za który zebrała bardzo pochlebne recenzje u krytyków teatralnych. Przełomem w jej karierze okazała się jednak rola królowej Amidali w filmie "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" George'a Lucasa, dzięki której pokazała szerokiej publiczności jak rozwinął się jej talent. Wywołała też głosy porównujące ją do młodej Audrey Hepburn. Po "Gwiezdnych wojnach" zaczęła dostawać bardziej dorosłe role. Także w życiu prywatnym Portman podjęła dojrzałe decyzje, zaczynając studia na wydziale psychologii Uniwersytetu Harvarda. W filmie "Powrót do Garden State" wcieliła się w rolę Sam - dziewczyny, która próbuje wprowadzić życie głównego bohatera na nowy tor.

opinie i nagrody