Quentin Jerome Tarantino

Quentin Tarantino

biografie

(2)
 • Gdy w 1992 roku na ekrany wszedł film "Wściekłe psy", wyreżyserowany przez nikomu nieznanego debiutanta Quentina Tarantino, krytycy chórem krzyknęli, że oto mamy do czynienia z narodzinami prawdziwego talentu. Kiedy dwa lata później powstał obraz pt. "Pulp Fiction", zachwyt przeszedł wszelkie granice. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes, Oscara za scenariusz i został okrzyknięty, podobnie jak jego twórca, kultowym. Tygodnik "Variety" twierdził, że Tarantino jest pierwszym z nowej generacji reżyserów - artystów, którzy swojego fachu będą uczyli się nie w szkołach, ale oglądając film na wideo. Powoływali się na fakt, iż Quentin, będąc maniakiem kina, pięć lat przepracował w wypożyczalni kaset, gdzie miał łatwy dostęp do filmów i mógł je oglądać też w godzinach pracy. Codziennie pochłaniał po kilka obrazów, od niskobudżetowych produkcji rodem z Hongkongu po dzieła francuskiej "nowej fali". Była to jego szkoła filmowa.
  Realizacją "Wściekłych psów" udało mu się zainteresować Harveya Keitela, który nie dość, że zwiększył budżet filmu z 35 tysięcy dolarów do 1,5 miliona, to jeszcze przekonał do zagrania w nim takich aktorów jak Tim Roth czy Michael Madsen.
  Obecnie Quentin Tarantino jest prawdopodobnie jednym z najchętniej oglądanych i najczęściej dyskutowanych reżyserów naszych czasów. Przez wielu krytyków przedstawiany jest jako wzorowy przykład twórcy postmodernistycznego.

 • Quentin Tarantino, urodzony 27 marca 1963 roku, miłość do kina odziedziczył po matce. Od jego najwcześniejszych lat, po przeniesieniu do Los Angeles w 1965 roku, jego młoda mama (kiedy Quentin przyszedł na świat, jego rodzicielka miała 16 lat) bardzo często zabierała go do kina. Na pierwszych seansach bywał już jako dwulatek, a jako dziewięciolatek "zaliczył" brutalny film Johna Boormana "Uwolnienie".

  W wieku 22 lat zatrudnił się w wypożyczalni kaset wideo. Dzięki temu, jak sam twierdzi, mógł oglądać wszystkie filmy, na jakie miał ochotę. Pracował na jednej zmianie z innym maniakiem kina Rogerem Avarym (późniejszym współscenarzystą "Pulp Fiction") - spędzali oni całe godziny dyskutując o filmach i wymyślając własne fabuły.

  W 1985 roku Tarantino zaczął kręcić na taśmie 16 mm swój pierwszy film, "Urodziny mojego najlepszego przyjaciela", ale niestety nigdy go nie skończył. Później często startował, bez powodzenia zresztą, w rozmaitych castingach i z powodu niezbędnych doświadczeń spisał na swoim CV fikcyjny "dorobek" - m.in. rolę w "Królu Learze".

  Pierwszym filmem, który przyniósł Quentinowi rozgłos, były "Wściekłe psy" z 1992 roku, w którym Tarantino zabłysnął jako scenarzysta, reżyser i aktor. Dzięki popularności filmu do nowego projektu - "Pulp Fiction" - Tarantino pozyskał swoich wymarzonych aktorów - Bruce'a Willisa i Johna Travoltę.

  Rok 1994 okazał się prawdziwym przełomem w karierze reżysera. "Pulp Fiction" uhonorowano Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Tarantino dostał Złoty Glob za scenariusz i siedem nominacji do Oscara - walkę o miano najlepszego filmu przegrał z filmem "Forrest Gump", ale Quentin ostatecznie otrzymał wraz z Avarym statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny. W tym roku na ekrany kin trafił także słynny film "Urodzeni mordercy".

  Z późniejszych dokonań Quentina Tarantino na uwagę zasługuje perfekcyjnie zrealizowany dramat gangsterski "Jackie Brown" - nie osiągnął on jednak zysków na miarę "Pulp Fiction". W 2003 roku mistrz Tarantino zorganizował widzom wielki comeback w postaci krwawego "Kill Billa". Kolejnymi jego filmami były między innymi "Grindhouse: Death Proof " i "Bękarty wojny".

opinie i nagrody