Susan Alexandra Weaver

Sigourney Weaver

biografie

(2)
 • Susan Alexandra Weaver urodziła się 8 października 1949 roku w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA). Wywodzi się z rodziny aktorskiej, jej matka Elizabeth Inglis i wuj Doodles Weaver byli również aktorami, a ojciec Sylvester L. Weaver Jr. przez wiele lat pozostawał szefem stacji NBC.
  Aktorka imienia Sigourney zaczęła używać w latach 60., po obejrzeniu filmu "Wielki Waldo Pepper", w którym nosiła je jedna z bohaterek. Po ukończeniu Yale School of Drama (Connecticut, USA) rozpoczęła pracę na nowojorskich scenach teatralnych. Tam nabierała pierwszych doświadczeń przed debiutem filmowym w 1977 r. Sławę przyniosła jej postać Ellen Ripley, w którą wcieliła się w obrazie "Obcy - ósmy pasażer Nostromo". Pierwotnie była to rola przeznaczona dla mężczyzny, ale reżyser Ridley Scott uparł się, że ma zagrać kobieta i zaproponowano ją Sigourney.
  W sumie wystąpiła w czterech filmach opowiadających o przygodach Ripley. Wciela się w różne postaci. Równie dobrze czuje się w komediach: "Łowcy duchów", jak i dramatach: "Rok niebezpiecznego życia", "Goryle we mgle", czy filmach sensacyjnych: "Psychopata". Aktorka występuje również w teatrze. W 1981 r. zagrała w sztuce "Old Times" wyreżyserowanej przez swojego męża, a w 1986 r. w "Kupcu weneckim". Za obie role otrzymała bardzo dobre recenzje.
  W 2009 roku otrzymała nagrodę Saturn za rolę dr Grace Augustine w filmie "Avatar".

 • Sigourney Weaver, a właściwie Susan Alexandra Weaver, urodziła się 8 października 1949 roku, w Leroy Hospital w Nowym Jorku.
  Jej ojciec, producent TV Sylvester L. Weaver Jr. pierwotnie chciał dać jej imię Flavia, z powodu swej pasji do historii starożytnego Rzymu (starszy brat otrzymał imię Trajan). Jej matka, Elizabeth Inglis, była angielską aktorką, która poświęciła swoją karierę dla szczęścia rodziny.

  Sigourney, rozpieszczana przez nianię, dorastała w niewinnej otoczce błogości. Do 1959 roku rodzina często przemieszczała się i zamieszkiwała w trzydziestu różnych miejscach. W 1961 roku Sigourney zaczęła brać udział w zajęciach Brearly Girls Academy, ale matka wysłała ją do Chapin, prywatnej szkoły w Nowym Jorku. Bardzo szybki wzrost Sigourney przyczynił się do kpin i szyderstw ze strony rówieśników, i aby zyskać ich sympatię, przyjęła rolę klasowego pajaca. Była bardzo dobrą uczennicą, jej oceny były nadzwyczajne. W wieku 13 lat (1962 rok), Sigourney mierzyła prawie 180 cm wzrostu !. W tym samym roku cała rodzina na krótko przeniosła się do San Francisco, co było nieprzyjemnym doświadczeniem dla Weaver.

  Po przeniesieniu się do Connecticut, gdzie uczęszczała do Ethel Walker School, od początku stanęła wobec tych samych problemów, jakie miała w poprzednich szkołach. W 1963 roku, Susan zmieniła imię na Sigourney, od imienia jednej z postaci w "Wielkim Gatsbym" Scotta F. Fitzgeralda - Sigourney Haward. Jej naturalne imię, Susan, otrzymała na cześć najlepszej przyjaciółki matki, Susan Pretzlik.

  Jak do tej pory, Sigourney wystąpiła w głównej roli szkolnego przedstawienia, "Śnie nocy letniej". Latem 1965 roku pracowała z trupą teatralną, występując w "Tramwaju zwanym pożądaniem" i "Cieszmy się życiem". Oczywiście były to role drugoplanowe, gdyż była wyższa od wszystkich grających tam aktorów! Po zakończeniu nauki w 1967 roku, Sigourney spędziła kilka miesięcy w izraelskim kibucu, szukając tam swych żydowskich korzeni. W tym mniej więcej czasie zaręczyła się z reporterem Aaronem Latham'em, lecz związek wkrótce rozpadł się. W 1969 roku Sigourney powróciła na studia z literatury angielskiej w Stanford University, gdzie brała udział w różnych sztukach teatru szkolnego.

  Po ukończeniu nauki, w 1971 roku złożyła podanie do Yale School Drama, w Nowym Jorku. Przebrnęła przez przesłuchania, po przeczytaniu mowy Brechta, przewiązana sznurem jak pasem. Ale profesorowie z powodu wzrostu odrzucali ją, obsadzając w rolach prostytutek i starych kobiet, podczas gdy koleżanka z roku, Meryl Streep, była wynoszona prawie pod "sufit". Jednakże podczas swego debiutu teatralnego w 1973 roku ("Classics Watergate"), spotkała się z zespołem wspaniałych dramaturgów i aktorów, którzy przygarnęli "brzydkie kaczątko". Przyjacielską pomocą obdarował ją Christopher Durang, ale też Kate McGregor-Stewart i Albert Innaurato.

  W 1974 roku występowała w wielu sztukach, przeważnie w głównych rolach ("Frogs" Arystofanesa, "The Nature and Purpose of the Universe" i "Daryl and Carol and Kenny and Jenny" Duranga). Po zakończeniu studiów, przez blisko rok, startowała do różnych ról, ale jak zwykle na przeszkodzie stał jej wzrost! Pomimo tego, dalej kontynuowała współpracę z Durangiem i Innaurato, występując w ich sztukach, czego ukoronowaniem była nagroda "Desk Drama" za główną rolę w sztuce "Das Lusitania Songspiel" Durang'a, graną przez dwa sezony (1979 - 1981).

  W latach siedemdziesiątych pokazała się w kilku spotach TV i nawet wystąpiła w operze mydlanej "Madman" jako Avis Ryan. Po tych niezbyt prestiżowych produkcjach nastał oczywiście "Obcy : 8 pasażer Nostromo". Rola twardej, bezkompromisowej porucznik Ripley zrobiła z niej gwiazdę i przyniosła nominację do nagrody "British Award". Wreszcie pozytywnie zauważona mogła wystąpić w tak doskonałych filmach jak "Naoczny świadek" i "Rok niebezpiecznego życia". W 1983 roku Sigourney odbiera honorową nagrodę EMMY dla jej ojca, parę miesięcy przed tym, jak jej wujek - aktor - Doodles Weaver, popełnił samobójstwo. Był to okres, w którym potrzebowała wsparcia, a szczęśliwym trafem na jej drodze stanął Jim Simpson (dwa lata wcześniej rozpadł się jej związek z Jamesem M. McClure). 1 października 1984 roku pobrali się. Dalej następuje pasmo sukcesów : filmy, nominacje, nagrody - jakby los chciał odpłacić za lata szyderstw i kpin.

  13 kwietnia 1990 roku Sigourney urodziła córeczkę, Charlotte Simpson. Okres ten pozwolił jej na chwilę wytchnienia, zejścia z widoku publicznego. Do filmu powróciła jako łysa Ripley w "Obcym 3" i piękna królowa Izabela w "1492: Wyprawa do raju" - drugim filmie w reżyserii Ridleya Scotta w jakim zagrała.

opinie i nagrody