Thomas Jeffrey Hanks

Tom Hanks

biografie

(3)
 • Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał pięć lat. Wychowywał go ojciec – kucharz, który wkrótce przeniósł się z Kaliforni do Oakland.
  Aktorstwem Tom zainteresował się w szkole średniej. Podczas studiów w California State University w Sacramento wystąpił z powodzeniem w studenckiej inscenizacji "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa. Zwrócił na niego wówczas uwagę reżyser Vincent Dowling, który powierzył mu rolę Grumia w "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira, w zespole Great Lakes Shakespeare Festival z Cleveland. Hanks z sukcesem zagrał także w innych szekspirowskich inscenizacjach tego zespołu. Za występ w "Dwóch panach z Werony" zdobył nagrodę dla najlepszego aktora przyznaną przez Stowarzyszenie Krytyków Cleveland. Został zaproszony do Nowego Jorku, gdzie ponownie wystąpił w "Poskromieniu złośnicy" i zadebiutował w filmie "On wie, że jesteś sam". Następnie przeniósł się do Los Angeles. Pojawił się u boku Jane Fondy w filmie "Lalkarka".
  Wielką popularność przyniósł mu udział w telewizyjnym serialu komediowym "Bosom Buddies".
  Pierwszy wielki sukces kasowy odniósł grając w "Plusku", a za występ w "Dużym" zdobył pierwszą nominację do Oscara. Dwa lata z rzędu zdobywał Oscara za najlepszą rolę męską – za występy w "Filadelfii" (1993, także Złoty Glob i Srebrny Niedźwiedź na MFF w Berlinie) i "Forreście Gumpie".
  Jego pierwszą żoną była aktorka i producentka Samantha Lewes, drugą jest aktorka Rita Wilson.
  Był producentem i wyreżyserował odcinki serii dokumentalnej: "Z Ziemi na Księżyc", o programie kosmicznym Apollo, i fabularnej: "Kompania braci".

 • Ukończył Uniwersytet Kalifornijski w Sacramento. Pierwsze kroki jako aktor stawiał będąc jeszcze w szkole średniej. Grając w szkolnym teatrze wzbudził zainteresowanie krytyków i został zwerbowany do Great Lakes Shakespeare Festival w Ohio, gdzie spędził trzy krótkie sezony.
  Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie zadebiutował w "On wie, że jesteś sam", a potem w telewizyjnym show "Bosom Buddies". Tom Hanks otrzymał nagrodę Złotego Globu oraz nominację do Oskara za rolę małego chłopca w ciele mężczyzny w filmie w reżyserii Penny Marshall "Duży". Kolejną nominację do Złotego Globu aktor otrzymał za grę u boku Meg Ryan w romantycznej komedii "Bezsenność w Seattle" Nory Ephron.
  Hanks zdobył sobie szerokie uznanie krytyków i publiczności swoją pracą w "Apollo 13", w którym zagrał astronautę Jima Lovella. Jego miłość do programów kosmicznych znalazła odzwierciedlenie w nagrodzonej Emmy serii HBO "Z Ziemi na Księżyc", która pokazuje historię misji statków kosmicznych Apollo. Hanks był producentem wykonawczym oraz gospodarzem serii. Wyreżyserował ponadto jeden z odcinków, a do innych napisał scenariusz.
  W 1996 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta filmem "Szaleństwa młodości", w którym także wystąpił.
  W 1999 roku Hanks otrzymał Złoty Glob oraz czwartą nominację do nagrody Akademii za rolę kapitana Millera w filmie Stevena Spielberga "Szeregowiec Ryan".

 • Thomas Jeffrey Hanks urodził się 9 lipca 1956 roku w Concord w Kalifornii. Jest spokrewniony z prezydentem USA Abrahamem Lincolnem. Większą część dzieciństwa spędził w rodzinach zastępczych. Swoją przygodę z aktorstwem zaczął, kiedy uczył się w szkole średniej.

  Zdenerwowany tym, że nie dostał roli w szkolnym przedstawieniu, postanowił rzucić szkołę i wyjechać do Cleveland, aby wziąć udział w Great Lakes Shakespeare Festival. Udało mu się zagrać w sztuce "Poskromienie Złośnicy". W 1980 roku zagrał w serialu komediowym pod tytułem "Bosom Buddies".

  Przez wiele lat był uważany za aktora komediowego, jednak wszystko zmieniło się w 1993 roku, kiedy Hanks wcielił się w role głównego bohatera filmu "Filadelfia", a następnie w kasowym hicie "Forrest Gump". Pokazał tym samym, że posiada niezwykły talent, nie tylko jako aktor komediowy. Hanks zadebiutował również jako reżyser i scenarzysta w 1996 roku, jednak jego film "Szaleństwa młodości" nie odniósł wielkiego sukcesu.

  Kolejne jego role to absolutny geniusz aktorski, grał w takich hitach jak "Szeregowiec Ryan", "Kompania Braci", "Cast Away" czy "Zielona Mila". W swojej karierze otrzymał cztery Złote Globy oraz dwa Oscary.

opinie i nagrody