Władysław Pasikowski

7,5
5 378 ocen pracy reżysera
Absolwent Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego i wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi.

Zadebiutował w 1991 roku filmem "Kroll", historią dezercji Marcina Krolla z jednostki wojskowej na kilka dni przed pokazowymi manewrami - film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został uhonorowany nagrodą za debiut i Nagrodą Specjalną Jury.

Rok po "Krollu" powstały sensacyjno- kryminalne "Psy", a w 1994 roku druga część filmu o podtytule "Ostatnia krew". Film oparty na polskich realiach przełomu 1989-1990 stał się przebojem kinowym początku lat 90. Pierwsza część przyniosła Pasikowskiemu nagrodę za reżyserię na FPFF w Gdańsku, a czytelnicy "Filmu" przyznali "Psom" Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu 1992 roku.

Kolejnym filmem Pasikowskiego był "Słodko-gorzki", nakręcony w 1996 roku. Akcja filmu rozgrywa się wśród młodych ludzi - uczniów jednego z liceów. Po "Słodko-gorzkim" reżyser nakręcił dwa filmy o tematyce wojennej: "Demony wojny wg Goi" i "Operację Samum". W 2001 roku na ekrany kin wszedł "Reich". W ostatnich latach Pasikowski współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą przy scenariuszu najgłośniejszego polskiego filmu ostatnich lat: "Katynia" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W latach 2004-2008 zrealizował dwa sezony serialu kryminalnego "Glina", z Jerzym Radziwiłowiczem i Maciejem Stuhrem w rolach głównych. Obie serie serialu zostały nazwane przez krytyków "najlepszym serialem kryminalnych wszech czasów", a Jerzy Radziwiłowicz otrzymał Wiktora za najlepszą rolę męską.
biografia dodana przez redakcję filmweb.pl
Władysław Pasikowski, nazywany polskim Quentinem Tarantino, przyszedł na świat 14 czerwca 1959 roku w Łodzi (Polska). Zainteresowanie filmem zaszczepił w nim ojciec, który był bileterem w kinie i zabierał syna na seanse. Pasikowski najpierw studiował kulturoznawstwo - specjalizując się w filmoznawstwie - na Uniwersytecie Łódzkim, które ukończył w 1983 roku. Poznał tam przyszłego operatora swoich filmów, Pawła Edelmana. Później uczył się reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 1988 roku. Mimo, iż nie był uznawany za dobrego studenta, jego film dyplomowy - "Stasiek", nakręcony pod opieką Filipa Bajona, został bardzo dobrze oceniony. Po studiach Pasikowski był asystentem Andrzeja Konica przy kręceniu serialu "Pogranicze w ogniu". 

Jego debiutanckim, pełnometrażowym filmem był "Kroll" z 1991 roku, z Bogusławem LindąOlafem Lubaszenko oraz Cezarym Pazurą w rolach głównych. Opowiada on o ucieczce z wojska młodego szeregowca, Marcina Krolla i podążającym za nim pościgu. Obraz ten został nagrodzony m.in. Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą Indywidualną dla najlepszego reżysera, ról  Pazury i Lindy na Festiwalu Filmowym w Gdyni, z pominięciem przy tym odtwórcy roli tytułowej, Olafa Lubaszenki. "Kroll" powstał w oparciu o historie kolegi Pasikowskiego o wojsku, których sam doświadczył. W 1992 roku twórca wyreżyserował "Psy", który okazał się jednym z jego najbardziej kasowych filmów. Głównym bohaterem był, grany przez Bogusława Lindę, Franz Maurer - były funkcjonariusz UB, a później policjant, którego Pasikowski uczynił pozytywną postacią, mimo przemian ustrojowych, które wówczas odbywały się w Polsce. Obraz ten przyniósł reżyserowi Złotą Kaczkę dla najlepszego filmu oraz Złote Lwy Gdańskie - Nagrodę Indywidualną dla najlepszego reżysera.

W 1993 roku Pasikowski napisał, opowiadającą o post apokaliptycznej przyszłości książkę, "Ja, Gelerth". Była ona nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 1994 roku nakręcił kontynuację przygód Franza Maurera, "Psy II: Ostatnia krew", która zdaniem krytyków nie dorównywała części pierwszej, ale trwale zapisała się w historii polskiej kinematografii i pamięci widzów, chociażby za sprawą kultowych już dialogów. W 1996 roku twórca wyreżyserował obraz "Słodko gorzki". Na pytania dziennikarzy dlaczego po "Krollu" i obu częściach "Psów" zdecydował się opowiedzieć historię, której bohaterami są maturzyści odparł, że na nakręcenie innej nie było go wówczas stać, a ta była najtańsza. Film zdobył Nagrody Indywidualne dla najlepszego reżysera i najlepszej muzyki na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Później Pasikowski nakręcił wojenne "Demony wojny wg Goi" oraz "Operację Samum", według scenariusza Roberta Bruttera i Macieja Dutkiewicza, które nie odniosły dużego sukcesu w porównaniu z wcześniejszymi filmami reżysera. 

W 2001 roku Pasikowski wyreżyserował "Reich", który sam autor uważa za ulubiony w swoim dorobku. Jednak produkcja w której główne role zagrali Bogusław Linda i Mirosław Baka spotkała się z chłodnym odbiorem. W 2002 roku twórca zadebiutował jako reżyser teatralny, sztuką "Kto się boi Virginii Woolf?", w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Główne role zagrali Krystyna JandaMarek KondratAgnieszka Krukówna oraz Szymon Bobrowski. W 2003 roku wyreżyserował serial "Glina", według scenariusza Macieja Maciejewskiego, z Jerzym RadziwiłowiczemMaciejem Stuhrem i Robertem Gonerą w rolach głównych. Produkcja opowiadająca o pracy oficera Andrzeja Gajewskiego w 2008 roku doczekała się kontynuacji.

W 2012 roku na ekrany kin trafiło "Pokłosie", z Maciejem Stuhrem i Ireneuszem Czopem w rolach głównych. Chociaż filmowi zarzucano zakłamywanie historii i ukazywanie w złym świetle Polaków, przyznano mu szereg nagród, w tym Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Filmowym w Gdyni czy Srebrne Grono przyznawane na festiwalu, Lubuskie Lato Filmowe. Również krytycy ze Stanów Zjednoczonych dobrze go ocenili. W 2014 roku Pasikowski wyreżyserował "Jacka Stronga", opartego na życiu pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. W roli tytułowej wystąpił Marcin Dorociński. Film zdobył Złote Lwy Gdańskie dla najlepszego reżysera. W tym samym roku twórca otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej, a w 2015 roku Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Pasikowski ma na swoim koncie również scenariusze do filmów, których nie wyreżyserował. Należą do nich nominowany do Oscara w 2008 roku "KatyńAndrzeja Wajdy oraz "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", za który otrzymał nominację do Złotej Kaczki i który jednocześnie był nominowany do odpowiednika Złotych Malin, antynagrody Węża dla najgorszego reżysera, Patryka Vegi. W 2017 roku Pasikowski przejął po nim reżyserię kolejnej części "PitBulla" - "Pitbull. Ostatni pies", z Marcinem DorocińskimRafałem Mohrem i Dodą w rolach głównych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones