Walter Matthau

Walter John Matthow

8,4
4 535 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Walter Matthau

Aktor powszechnie znany jako Walter Matthau nazywa się Waldemar Matuszański. Urodził się w Polsce (Kresy Wschodnie - dzisiejsza Ukraina) i studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej! Kiedy była któraś z rzędu rocznica Łódzkiej Filmówce, w TV pojawił się reportaż a weń wywiady/pozdrowienia od absolwentów. Walter Matthau przemówił weń poprawna polszczyzną przedstawiając się jako "Waldek Matuszański" - absolwent szkoły.

4god10

Nie rozumiem. Wyedytowałem wiadomość, ale kiedy próbuję ją zapisać, wyskakuje mi: "Nie możesz zapisać zmian w temacie.":(

OK. A zatem:

Errata: http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Matthau#Early_life - tu pisze, ze urodził się w Nowym Jorku, matkę miał z Litwy (nie z Ukrainy, jak przypuszczałem). Kurna, ale ja pamiętam, jak w TVP wypowiadał się (PO POLSKU) nt. którejś tam rocznicy powstania Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Hmmm

4god10

Matko, jakie "pisze" ? Pisze to liczba mnoga od miejscowości Pisz w tym przypadku. Nie "pisze", a JEST NAPISANE.

forever

O Ojcze! No fakt, klops, przepraszam. Wybacz, matórę miałem iórz dawno temu;// ;))

4god10

Matthau to był znany farmazoniarz:-) i lubił opowiadać różne historie. Urodził się w Stanach, nie studiował nigdy w Łodzi. Ale ja również pamiętam tą wypowiedź w TVP. Jego rodzice na pewno znali język polski i Walter też znał nasz język w podstawowym zakresie, ale wszystkie wersje słowiańskiego nazwiska (z najbardziej zakręconą Matuszczańskajański którym się podpisał w Trzęsieniu Ziemi) były zmyslone

GG06

Skoro to "farmazoniarz" jak go określiłeś, to czy możemy być pewni jakiejkolwiek prawdy na jego temat? ;) Skoro uważał się za Polaka, to może nim był? Tego nauczyła go jego matka. I choć Wiki podaje, że była Żydówką, to ciekaw jestem jej zdania na ten temat? Bo jeśli była i nie czuła się Polką, to skąd w jej synu ten sentyment do Polski? No i brak jakiegokolwiek wyeksponowania żydowskich korzeni przez Waltera? Nie wiem czy to prawda, ale Amerykańscy Żydzi podobno toczą i toczyli prawdziwe wojny z Amerykańskimi Polakami. I jedni i drudzy jak mają u siebie kogoś sławnego, to mówią, że to od nich - to Polak, a ten to Żyd i vice versa: to Żyd a nie Polak etc. Nie zawsze zdanie zainteresowanych jest brane pod uwagę. Roman Polański np. i przyznawał się do bycia Żydem z Polski w USA i żydowska diaspora się do tego przyznawała. Nie znam wypowiedzi Waltera, że uważałby się za Żyda, za to znam wypowiedzi, w których twierdził, że jest Polakiem. Dziwna sprawa...

4god10

Teraz doczytałem trochę za linkami z Wiki o tym, jak był związany z Żydami. Jakoś wcześniej to do mnie nie dotarło. Hm. W każdym razie jakiś sentyment do Polski posiadał więc raczej nie był z tych Żydów, co to internacjonalistycznie do Polski podchodzili. Tak, czy s...k był wyjątkowym aktorem i bardzo go lubię;)

4god10

http://www.film.org.pl/memoriam/matthau.html

4god10

Był polskim Żydem. Żyd to nie narodowość, to wyznanie. Zydów wykluczyli ze społeczeństw naziści.
Jeśli ktoś rodzi się w Polsce, ma polskie obywatelstwo. Kropka.
Może być katolikiem, protestatntem, prawosławnym, ewangelikiem, zielonoświątkowcem, świadkiem Jehowy, albo Żydem. Ale nie przestaje z tego powodu być Polakiem.

AutorAutor

Na logikę tak, ale jeśli chodzi o wyznawców judaizmu do w pierwszej kolejności się mówi że są żydowskiego pochodzenia, śmieszne to troche

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones