Wesley Earl Craven

Wes Craven

biografie

(1)
  • Jeden z najpopularniejszych twórców horrorów ostatnich lat. Reżyser, scenarzysta, producent i aktor. Były nauczyciel przedmiotów humanistycznych, który w latach 70. porzucił karierę naukową dla filmu. Zaczynał jako asystent Seana Cunninghama w kilku niskobudżetowych komediach.
    W 1972 roku wyreżyserował swój pierwszy film, "Ostatni dom po lewej" - mroczną, realistyczną opowieść o gwałcie i przemocy, inspirowaną "Źródłem" Bergmana z 1959 roku.
    Po pięcioletniej przerwie Craven nakręcił swój kolejny horror, "Wzgórza mają oczy", który został uznany za klasyka gatunku lat 70-tych. Największą sławę przyniósł Cravenowi "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984) - historia przerażającego Freddy'ego Kruegera, potwora, prześladującego w snach nastolatków z małego amerykańskiego miasteczka. Ten sugestywny horror okazał się takim sukcesem frekwencyjnym, że w ciągu kilkunastu lat powstał cały cykl filmów o krwawym monstrum. 
    Wielkim hitem kinowym stał się też przewrotny "Krzyk". W 1997 roku. powstał "Krzyk 2",w kolejnych latach na ekrany weszły kolejne dwie części popularnego thrillera.

opinie i nagrody