Recenzja filmu Matrix (1999)
Lilly Wachowski
Lana Wachowski

Enter the Matrix

Kiedy za 100 lat ktoś będzie robił ranking najważniejszych filmów XX wieku na pewno znajdzie się w nim "Matrix"
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Matrix (1999)
Kiedy za 100 lat ktoś będzie robił ranking najważniejszych filmów XX wieku na pewno znajdzie się w nim "Matrix" braci Wachowskich. Obraz, który bardzo szybko opuścił kinowy ekran by stać kulturowym fenomenem do dziś inspirującym i skłaniającym do dyskusji. Obecnie "Matrix" to nie tylko 3 filmy kinowe, to również kolekcja 9 animowanych krótkometrażówek "Animatrix", gra wideo "Enter the Matrix", dwa albumy komiksowe a już niebawem olbrzymia gra MMORPG "Matrix Online". Całość składa się na unikalny, intrygujący, wciągający i pełen ukrytych znaczeń świat stworzony przez braci Wachowskich, świat, który teraz ? dzięki kolekcji "The Ultimate Matrix" ? możemy poznać najdokładniej.

"The Ultimate Matrix" to 10 płyt DVD, na których oprócz filmów "Matrix", "Matrix Reaktywacja" i "Matrix Rewolucje", znajdziecie również kompilację "Animatrix", dokument "Matrix Revisited", fragmenty filmowe nakręcone specjalnie na potrzeby gry wideo oraz kilkadziesiąt godzin materiałów dodatkowych poświęconych zarówno obrazom, jak i pracy nad nimi, inspiracjom braci Wachowskich oraz ukrytym znaczeniom zawartym w filmach.

Wizualnie kolekcja prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Płyty zapakowane są w eleganckie, kartonowe pudełka, te zaś umieszczono w gustownym etui, na którym zamiast tytułu umieszczono jedynie charakterystyczne, spadające zielone symbole ? wizerunek, który bez trudu rozpozna każdy fan cyklu. Do wydania dołączona jest niewielka książeczka z opisem zawartości każdej z płyt. Tam również przeczytać możemy wstęp braci Wachowskich, z którego dowiemy się dlaczego bracia nie zdecydowali się opatrzyć żadnego z filmów swoim komentarzem.

Jak się łatwo domyślacie opisanie zawartości 10 płyt DVD nie jest rzeczą prostą. Żeby Was nie zanudzić postaram się w swoim tekście skupić na najważniejszych elementach wydania zaznaczając również różnice pomiędzy "The Ultimate Matrix" a wcześniejszymi wydaniami DVD filmów.

Jedna z największych i najważniejszych zmian czeka nas już przy filmie "Matrix", który w kolekcji ukazuje się z poprawionym cyfrowo obrazem i dźwiękiem. Mam w domu wcześniejsze wydanie filmu zatem mogłem porównać obie wersje i muszę przyznać, że różnice pomiędzy oboma wydaniami są bardzo widoczne. W nowej "wersji" kolory są wyraźniejsze i bardziej nasycone, lepszy jest również kontrast.
Na płycie nie znajdziemy natomiast dodatków znanych z wcześniejszego wydania. Zamiast komentarza ekipy i aktorów oraz znanego wszystkim interaktywnego materiału "The Dream World" na krążku znajdziemy jedynie dwa nowe komentarze. "Philosphers", którego autorami są dr Cornel West i Ken Wilber oraz "Critics", w którym wypowiadają się Todd McCarthy z Variety, John Powers z Vogue i David Thomson. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że "filozofowie" film lubią a "krytycy" nie i na każdym kroku wytykają Wachowskim błędy. Obie wypowiedzi składają się na bardzo ciekawy materiał, z którego dowiemy się wiele nie tylko na temat samego filmu, ale również jego inspiracji, nawiązań itp.
Podobne komentarze znajdziemy również przy "Matrix Reaktywacja" i "Matrix Rewolucje". Niestety, żaden z nich nie został opatrzony polskim tłumaczeniem, co jest ? moim zdaniem ? poważnym błędem.

"The Matrix Revisited" ukazuje się w postaci praktycznie identycznej jak w roku 2001. Z płyty zniknęło co prawda kilka mniej istotnych materiałów, ale zamiast ich znajdziemy na niej dodatki z oryginalnego wydania DVD "Matrixa": "Take the Red Pill", "Follow the White Rabbit" oraz będący wcześniej w wersji "easter eggs" ? "The Music Revisited" ? kolekcję 41 utworów inspirowanych filmem.

"Matrix Reaktywacja" został na potrzeby wydania skompresowany na nowo i obraz filmu jest ciut lepszy niż ten z poprzedniego wydania. Na płycie znajdziemy ponadto znane już komentarze "filozofów" i "krytyków". Do obrazu dołączony jest czwarty krążek zatytułowany "Matrix Reaktywacja: Revisited" - kolekcja dodatków dotyczących filmu. Najciekawszym z nich jest materiał zatytułowany "Enter the Matrix", w którym obejrzeć możemy wszystkie filmowe sekwencje nakręcone z myślą o grze wideo. Dodatek poprzedzony jest krótkim wstępem, w którym o programie opowiadają producent Joel Silver i aktorzy: Jada Pinkett Smith oraz Anthony Wong.
Ponadto na krążku znajdziemy mnóstwo materiałów poświęconych realizacji filmu oraz najtrudniejszych, a zarazem najlepiej prezentujących się na ekranie sekwencji.

"Matrix Rewolucje" to trzeci i zarazem ostatni film opatrzony komentarzami "filozofów" i "krytyków". Tytuł ten uzupełnia wypełniony dodatkami krążek "Matrix Rewolucje: Revisited". Z materiałów tam zawartych dowiemy się jak zostały zrealizowane między innymi: sceny bójki w Club Hel, szturmu na Syjon, czy finałowego starcia pomiędzy Smithem i Neo. Bohaterami jednego z dodatków są również filmowcy, dzięki którym film powstał.

Kolejny krążek to oczywiście "Animatrix". Kompilacja doskonałych krótkometrażówek ukazuje się w kolekcji "The Ultimate Matrix" w postaci niezmienionej w stosunku do oryginalnego wydania.

Płyta numer 8 zatytułowana "Korzenie Matrixa" zawiera dwa godzinne i niezwykle ciekawe dokumenty: "Return to Source: Philosophy & The Matrix" oraz "The Hard Problem: The Science Behind Fiction". Pierwszy z nich, w którym wypowiadają się również autorzy komentarza "filozofów" dr Cornel West i Ken Wilber, poświęcony jest filozoficznym aspektom filmów Wachowskich. Tematem drugiego jest naukowe podejście do pomysłów Wachowskich oraz dyskusja nad tym, czy możliwe jest w ogóle stworzenia takiego systemu jak Matrix.
Ponadto na krążku znajdziemy 7 dodatków ukrytych, krótkich materiałów poświęconych m.in. imionom głównych bohaterów, mitowi świętego Graala i jego obecności w filmie, czy religijnym aspektom historii Neo.

Następny krążek zatytułowany "Burly Man ? Kroniki" zawiera trwający ponad półtorej godziny dokument zatytułowany "The Burly Man Chronicles" będący relacją z 276 dni zdjęciowych podczas, których powstały "Matrix Reaktywacja" i "Matrix Rewolucje". Materiał ten możemy obejrzeć ze znaną z oryginalnego wydania "Matrixa" opcją "podążaj za białym królikiem". Naciskając w odpowiednim momencie guzik pilota możemy obejrzeć 80 minut dodatkowego materiału (sekwencje te można obejrzeć również oddzielnie z poziomu menu). Bohaterami "The Burly Man Chronicles" są ludzie zaangażowani w realizację obrazu: aktorzy i członkowie ekipy. Ponadto w dokumencie znalazł się fragment poświęcony tragicznie zmarłej Aaliyah, która miała zagrać jedną z ról w filmie i przed śmiercią w katastrofie lotniczej zdążyła wziąć udział w części zdjęć.

"Archiwum Zionu" to ostatni krążek kolekcji. Znajdziemy na nim materiały odnoszące się do wszystkich filmów serii: galerie storyboardów, szkiców koncepcyjnych, fotografii jak również zwiastunów kinowych, spotów telewizyjnych i wideoklipów. W dziale "Rave Reel" obejrzeć możemy specyficzny "wideoklip" składający się ze scen pokazujących cyfrowe efekty specjalne w różnych fazach ich tworzenia. Płytę zamyka trwający niecałych 10 minut promocyjny materiał poświęcony internetowej grze "Matrix Online".

Kolekcja "The Ultimate Matrix" z całą pewnością zasługuje na uwagę. Nawet jeśli kupiliście wcześniejsze wydania tutaj znajdziecie całą masę nowego i niezwykle ciekawego materiału, dzięki któremu wzbogacicie swoją wiedze na temat wykreowanego przez Wachowskich świata. Polecam.

PS. Z myślą o kolekcjonerach przygotowano specjalne wydanie kolekcji. Oprócz zapakowanych w specjalne pudełko płyt znajdzie się w nim 80-stronicowa książeczka oraz figurka przedstawiająca Neo.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 28% uznało tę recenzję za pomocną (137 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)