Recenzja filmu Matrix (1999)
Lilly Wachowski
Lana Wachowski

Enter the Matrix

Kiedy za 100 lat ktoś będzie robił ranking najważniejszych filmów XX wieku na pewno znajdzie się w nim "Matrix"
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Matrix (1999)
Kiedy za 100 lat ktoś będzie robił ranking najważniejszych filmów XX wieku na pewno znajdzie się w nim <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrix"</b></a> braci Wachowskich. Obraz, który bardzo szybko opuścił kinowy ekran by stać kulturowym fenomenem do dziś inspirującym i skłaniającym do dyskusji. Obecnie <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrix"</b></a> to nie tylko 3 filmy kinowe, to również kolekcja 9 animowanych krótkometrażówek <a href="http://www.filmweb.pl/f34774/Animatrix,2003" class="n"><b>"Animatrix"</b></a>, gra wideo <b>"Enter the Matrix"</b>, dwa albumy komiksowe a już niebawem olbrzymia gra MMORPG <b>"Matrix Online"</b>. Całość składa się na unikalny, intrygujący, wciągający i pełen ukrytych znaczeń świat stworzony przez braci Wachowskich, świat, który teraz ? dzięki kolekcji <b>"The Ultimate Matrix"</b> ? możemy poznać najdokładniej.

<b>"The Ultimate Matrix"</b> to 10 płyt DVD, na których oprócz filmów <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrix"</b></a>, <a href="http://matrix.reaktywacja.filmweb.pl/Matrix,Reaktywacja,%282003%29,obsada,Film,id=7603" class="n"><b>"Matrix Reaktywacja"</b></a> i <a href="http://matrix.rewolucje.filmweb.pl/Matrix,Rewolucje,%282003%29,obsada,Film,id=33996" class="n"><b>"Matrix Rewolucje"</b></a>, znajdziecie również kompilację <a href="http://www.filmweb.pl/f34774/Animatrix,2003" class="n"><b>"Animatrix"</b></a>, dokument <a href="http://www.filmweb.pl/Matrix,Revisited,%282001%29,obsada,Film,id=97721" class="n"><b>"Matrix Revisited"</b></a>, fragmenty filmowe nakręcone specjalnie na potrzeby gry wideo oraz kilkadziesiąt godzin materiałów dodatkowych poświęconych zarówno obrazom, jak i pracy nad nimi, inspiracjom braci Wachowskich oraz ukrytym znaczeniom zawartym w filmach.

Wizualnie kolekcja prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Płyty zapakowane są w eleganckie, kartonowe pudełka, te zaś umieszczono w gustownym etui, na którym zamiast tytułu umieszczono jedynie charakterystyczne, spadające zielone symbole ? wizerunek, który bez trudu rozpozna każdy fan cyklu. Do wydania dołączona jest niewielka książeczka z opisem zawartości każdej z płyt. Tam również przeczytać możemy wstęp braci Wachowskich, z którego dowiemy się dlaczego bracia nie zdecydowali się opatrzyć żadnego z filmów swoim komentarzem.

Jak się łatwo domyślacie opisanie zawartości 10 płyt DVD nie jest rzeczą prostą. Żeby Was nie zanudzić postaram się w swoim tekście skupić na najważniejszych elementach wydania zaznaczając również różnice pomiędzy <b>"The Ultimate Matrix"</b> a wcześniejszymi wydaniami DVD filmów.

Jedna z największych i najważniejszych zmian czeka nas już przy filmie <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrix"</b></a>, który w kolekcji ukazuje się z poprawionym cyfrowo obrazem i dźwiękiem. Mam w domu wcześniejsze wydanie filmu zatem mogłem porównać obie wersje i muszę przyznać, że różnice pomiędzy oboma wydaniami są bardzo widoczne. W nowej "wersji" kolory są wyraźniejsze i bardziej nasycone, lepszy jest również kontrast.
Na płycie nie znajdziemy natomiast dodatków znanych z wcześniejszego wydania. Zamiast komentarza ekipy i aktorów oraz znanego wszystkim interaktywnego materiału <b>"The Dream World"</b> na krążku znajdziemy jedynie dwa nowe komentarze. <b>"Philosphers"</b>, którego autorami są dr Cornel West i Ken Wilber oraz <b>"Critics"</b>, w którym wypowiadają się Todd McCarthy z Variety, John Powers z Vogue i David Thomson. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że "filozofowie" film lubią a "krytycy" nie i na każdym kroku wytykają Wachowskim błędy. Obie wypowiedzi składają się na bardzo ciekawy materiał, z którego dowiemy się wiele nie tylko na temat samego filmu, ale również jego inspiracji, nawiązań itp.
Podobne komentarze znajdziemy również przy <a href="http://matrix.reaktywacja.filmweb.pl/Matrix,Reaktywacja,%282003%29,obsada,Film,id=7603" class="n"><b>"Matrix Reaktywacja"</b></a> i <a href="http://matrix.rewolucje.filmweb.pl/Matrix,Rewolucje,%282003%29,obsada,Film,id=33996" class="n"><b>"Matrix Rewolucje"</b></a>. Niestety, żaden z nich nie został opatrzony polskim tłumaczeniem, co jest ? moim zdaniem ? poważnym błędem.

<a href="http://www.filmweb.pl/Matrix,Revisited,%282001%29,obsada,Film,id=97721" class="n"><b>"The Matrix Revisited"</b></a> ukazuje się w postaci praktycznie identycznej jak w roku 2001. Z płyty zniknęło co prawda kilka mniej istotnych materiałów, ale zamiast ich znajdziemy na niej dodatki z oryginalnego wydania DVD <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrixa"</b></a>: <b>"Take the Red Pill"</b>, <b>"Follow the White Rabbit"</b> oraz będący wcześniej w wersji "easter eggs" ? <b>"The Music Revisited"</b> ? kolekcję 41 utworów inspirowanych filmem.

<a href="http://matrix.reaktywacja.filmweb.pl/Matrix,Reaktywacja,%282003%29,obsada,Film,id=7603" class="n"><b>"Matrix Reaktywacja"</b></a> został na potrzeby wydania skompresowany na nowo i obraz filmu jest ciut lepszy niż ten z poprzedniego wydania. Na płycie znajdziemy ponadto znane już komentarze "filozofów" i "krytyków". Do obrazu dołączony jest czwarty krążek zatytułowany <b>"Matrix Reaktywacja: Revisited"</b> - kolekcja dodatków dotyczących filmu. Najciekawszym z nich jest materiał zatytułowany <b>"Enter the Matrix"</b>, w którym obejrzeć możemy wszystkie filmowe sekwencje nakręcone z myślą o grze wideo. Dodatek poprzedzony jest krótkim wstępem, w którym o programie opowiadają producent Joel Silver i aktorzy: <a href="http://www.filmweb.pl/Jada,Pinkett,Smith,filmografia,Person,id=2881" class="n">Jada Pinkett Smith</a> oraz <a href="http://www.filmweb.pl/Anthony,Wong,%28I%29,filmografia,Person,id=115274" class="n">Anthony Wong</a>.
Ponadto na krążku znajdziemy mnóstwo materiałów poświęconych realizacji filmu oraz najtrudniejszych, a zarazem najlepiej prezentujących się na ekranie sekwencji.

<a href="http://matrix.rewolucje.filmweb.pl/Matrix,Rewolucje,%282003%29,obsada,Film,id=33996" class="n"><b>"Matrix Rewolucje"</b></a> to trzeci i zarazem ostatni film opatrzony komentarzami "filozofów" i "krytyków". Tytuł ten uzupełnia wypełniony dodatkami krążek <b>"Matrix Rewolucje: Revisited"</b>. Z materiałów tam zawartych dowiemy się jak zostały zrealizowane między innymi: sceny bójki w Club Hel, szturmu na Syjon, czy finałowego starcia pomiędzy Smithem i Neo. Bohaterami jednego z dodatków są również filmowcy, dzięki którym film powstał.

Kolejny krążek to oczywiście <a href="http://www.filmweb.pl/f34774/Animatrix,2003" class="n"><b>"Animatrix"</b></a>. Kompilacja doskonałych krótkometrażówek ukazuje się w kolekcji "The Ultimate Matrix" w postaci niezmienionej w stosunku do oryginalnego wydania.

Płyta numer 8 zatytułowana <b>"Korzenie Matrixa"</b> zawiera dwa godzinne i niezwykle ciekawe dokumenty: <b>"Return to Source: Philosophy & The Matrix"</b> oraz <b>"The Hard Problem: The Science Behind Fiction"</b>. Pierwszy z nich, w którym wypowiadają się również autorzy komentarza "filozofów" dr Cornel West i Ken Wilber, poświęcony jest filozoficznym aspektom filmów Wachowskich. Tematem drugiego jest naukowe podejście do pomysłów Wachowskich oraz dyskusja nad tym, czy możliwe jest w ogóle stworzenia takiego systemu jak Matrix.
Ponadto na krążku znajdziemy 7 dodatków ukrytych, krótkich materiałów poświęconych m.in. imionom głównych bohaterów, mitowi świętego Graala i jego obecności w filmie, czy religijnym aspektom historii Neo.

Następny krążek zatytułowany "Burly Man ? Kroniki" zawiera trwający ponad półtorej godziny dokument zatytułowany <b>"The Burly Man Chronicles"</b> będący relacją z 276 dni zdjęciowych podczas, których powstały <a href="http://matrix.reaktywacja.filmweb.pl/Matrix,Reaktywacja,%282003%29,obsada,Film,id=7603" class="n"><b>"Matrix Reaktywacja"</b></a> i <a href="http://matrix.rewolucje.filmweb.pl/Matrix,Rewolucje,%282003%29,obsada,Film,id=33996" class="n"><b>"Matrix Rewolucje"</b></a>. Materiał ten możemy obejrzeć ze znaną z oryginalnego wydania <a href="http://matrix.filmweb.pl/" class="n"><b>"Matrixa"</b></a> opcją "podążaj za białym królikiem". Naciskając w odpowiednim momencie guzik pilota możemy obejrzeć 80 minut dodatkowego materiału (sekwencje te można obejrzeć również oddzielnie z poziomu menu). Bohaterami "The Burly Man Chronicles" są ludzie zaangażowani w realizację obrazu: aktorzy i członkowie ekipy. Ponadto w dokumencie znalazł się fragment poświęcony tragicznie zmarłej <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=8417" class="n">Aaliyah</a>, która miała zagrać jedną z ról w filmie i przed śmiercią w katastrofie lotniczej zdążyła wziąć udział w części zdjęć.

<b>"Archiwum Zionu"</b> to ostatni krążek kolekcji. Znajdziemy na nim materiały odnoszące się do wszystkich filmów serii: galerie storyboardów, szkiców koncepcyjnych, fotografii jak również zwiastunów kinowych, spotów telewizyjnych i wideoklipów. W dziale <b>"Rave Reel"</b> obejrzeć możemy specyficzny "wideoklip" składający się ze scen pokazujących cyfrowe efekty specjalne w różnych fazach ich tworzenia. Płytę zamyka trwający niecałych 10 minut promocyjny materiał poświęcony internetowej grze <b>"Matrix Online"</b>.

Kolekcja <b>"The Ultimate Matrix"</b> z całą pewnością zasługuje na uwagę. Nawet jeśli kupiliście wcześniejsze wydania tutaj znajdziecie całą masę nowego i niezwykle ciekawego materiału, dzięki któremu wzbogacicie swoją wiedze na temat wykreowanego przez Wachowskich świata. Polecam.

PS. Z myślą o kolekcjonerach przygotowano specjalne wydanie kolekcji. Oprócz zapakowanych w specjalne pudełko płyt znajdzie się w nim 80-stronicowa książeczka oraz figurka przedstawiająca Neo.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 29% uznało tę recenzję za pomocną (135 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)