Recenzja filmu

Poradnik pozytywnego myślenia (2012)
David O. Russell
Bradley Cooper
Jennifer Lawrence

Excelsior!

Po znakomicie przyjętym dramacie "Fighter" (2010) David O. Russel postanowił wziąć na warsztat coś lżejszego, mianowicie komedię, w zamyśle komedię romantyczną. Film miał u nas premierę w okolicy
Po znakomicie przyjętym dramacie "Fighter" (2010) David O. Russel postanowił wziąć na warsztat coś lżejszego, mianowicie komedię, w zamyśle komedię romantyczną. Film miał u nas premierę w okolicy walentynek, więc pozwoliłem sobie wybrać się na seans właśnie w to rozdmuchane "święto". Czy żałuję, o tym poniżej.

Nauczyciel historii, Pat Solitano (Bradley Cooper), doznał załamania nerwowego po tym, jak stracił pracę, dom oraz żonę, a ostatnie osiem miesięcy spędził w szpitalu psychiatrycznym. Po warunkowym zwolnieniu ze szpitala w wyjściu na prostą pomagają mu rodzice – Patrick senior (R. De Niro) i Dolores (Jacki Weaver, oboje nominowani do Oscara za role drugoplanowe). Na początku nie jest różowo, Pat próbuje odzyskać wiarę w siebie i wyjść na prostą. Za główny cel stawia sobie odzyskanie żony i chce pokazać jej, że może być lepszym człowiekiem – zaczyna biegać, aby schudnąć, czyta książki, gdyż ukochana jest nauczycielką literatury. Przyświeca mu motto poznane w szpitalu, "Excelsior!" – oznaczające mniej więcej "zawsze do góry". Facet stara się ukierunkować swoje myślenie pozytywnie. Świetnie pokazuje to scena, gdy po przeczytaniu "Pożegnania z bronią" Hemingwaya wpada we wściekłość i wyrzuca książkę przez okno, gdyż nie ma ona żadnego pocieszającego zakończenia. Poza tym, w obecnym stanie, gość nie ma żadnych ograniczeń w rozmowach z ludźmi, potrafić być szczery aż do bólu, na przyjacielskiej kolacji popełnia gafę za gafą, a sytuacje te często wywołują nasz uśmiech. Na tej samej kolacji pojawia się Tiffany (Jennifer Lawrence), z którą Pat dzieli te same uczucia – ona też niedawno straciła męża. Dziewczyna jest niemniej ekscentryczna od naszego bohatera, jednak od razu wiadomo, że coś między nimi zaiskrzy. Tiffany zna jego żonę i obiecuje przekazać jej list od niego (Pat ma sądowy zakaz kontaktu z żoną), jeśli ten pomoże jej przy pewnym projekcie. W ten sposób bohaterowie zbliżają się do siebie i zawarty układ pomaga im walczyć ze swoimi demonami.

Role drugoplanowe to przede wszystkim De Niro i Jacki Weaver. On, głowa rodziny i zapalony miłośnik amerykańskiego futbolu, ona to przykładna żona i matka. W wątku Patricka seniora odnajdujemy nawiązanie do obecnej sytuacji ekonomicznej USA – przez kryzys odebrano mu emeryturę, więc zakładami bukmacherskimi chce uciułać na założenie własnej restauracji. Inną postacią nawiązującą do rodziny w czasach kryzysu jest przyjaciel rodziny, Ronnie, który podkreśla, jak bardzo obecne załamanie gospodarcze go przytłacza. Postać De Niro stara się poprzez futbol, wspólną, rodzinną pasję, odnowić kontakt z synem, jednak średnio mu to wychodzi, gdyż góruje jego nerwica natręctw (np. ustawianie pilotów w odpowiedniej kolejności), obsesyjna kontrola i wybuchy gniewu. Mamuśka przede wszystkim stara się łagodzić konflikty na linii ojciec-syn, czarując przy tym uśmiechem i wspierając swojego syna.

Historia kończy się oczywiście bez zaskoczenia, na które po cichu liczyłem. Obraz nie powala niczym nowym, mamy motyw lekko dysfunkcyjnej rodziny, kryzys w relacji ojciec-syn, rodząca się miłość, która potrafi uleczyć stare rany. Nic dziwnego, że film uzyskał aż tyle nominacji i Oscara (właściwie nie wiem za co) dla młodziutkiej J. Lawrence. Odzwierciedla to, że Amerykanie w dobie kryzysu potrzebują takich historii – ciepłych, lekkich i pozytywnie nastawiających do działania. Jak podpowiada tytuł, potrzebują swoistego "Poradnika pozytywnego myślenia". Jednak mimo powtarzanych schematów nie będziemy się nudzić, a nawet często śmiać. Film ogląda się nadzwyczaj przyjemnie i bez dłużyzn. Polecam zwłaszcza na romantyczne wieczory. Jeśli miałby go ocenić, to w filmwebowej skali dałbym 7/10.
1 10
Moja ocena:
7
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną?
Szkoda, że tego typu filmy nie pojawiają się w kinowych repertuarach w okolicach walentynek. Zamiast... czytaj więcej
Pat Solitano (Bradley Cooper) nie miał ostatnio dobrej passy. Spędził 8 miesięcy w zakładzie... czytaj więcej
W jaki sposób odrodzić krytykowany zewsząd gatunek filmowy, zwany komediami romantycznymi? Na to pytanie... czytaj więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones