Recenzja filmu Dogville (2003)
Lars von Trier

Geniusz Larsa von Triera

Oryginalne i budzące wiele emocji dzieło Larsa von Triera w wydaniu dvd prezentuje się imponująco. Ci, którzy przegapili premierę kinową powinni koniecznie sięgnąć po płytę z filmem, a raczej po ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Dogville (2003)
Oryginalne i budzące wiele emocji dzieło Larsa von Triera w wydaniu dvd prezentuje się imponująco. Ci, którzy przegapili premierę kinową powinni koniecznie sięgnąć po płytę z filmem, a raczej po dwie płyty, bo w takiej właśnie wersji ukazało się "Dogville".

Pierwsza poza filmem zawiera filmografię reżysera i Nicole Kidman oraz zwiastuny innych filmów, które ukazały się nakładem Mayfly.
Na drugim krążku znajdziemy wywiad z Larsem von Trierem, w którym opowiada o swoich doświadczeniach i sposobie realizacji filmu. Zawsze inspirował mnie teatr w telewizji - mówi reżyser. - W początkach kariery realizowałem wiele moich obrazów przy pomocy środków ściśle filmowych. Teraz, gdy armie i pokonujące góry smoki można pokazać przy pomocy komputera, stało się to zbyt łatwe. Nie chcę być manipulowany, bo oglądając tego rodzaju obrazy widzę człowieka przy komputerze, a nie konkretną scenę. Zaczynam spoglądać wstecz na dawne cnoty i wartości. Wybrałem więc zwykłą opowieść. Pracuję jak w laboratorium eksperymentuję, ale nie zmieniam więcej niż jeden czynnik naraz. W moim filmie nie ma zbyt wielu udziwnień, żeby nie odstraszyć widzów. Von Trier podkreśla, że inspiracją dla niego był Brecht i jego prosty, oszczędny teatr. W teatrze to osoby stają się najważniejsze. Oglądając "Dogville" widz skupia się na postaciach i akceptuje umowność scenografii.

Kolejne dodatki to relacja z rozdania nagród na ubiegłorocznym Festiwalu w Cannes, (film otrzymał nominację do Złotej Palmy) oraz trwający 53 minuty film "Wyznania z Dogville".
Oglądamy 16 aktorów, którzy przez 6 tygodni wcielali się w postacie mieszkańców Dogville. Lars dawał mi w kość i czuję się trochę dziwnie - mówi w filmie Nicole Kidman. Na jej twarzy widać emocje będące dowodem, że zarówno dla głównej aktorki, jak również dla pozostałych członków ekipy praca nad filmem była trudną szkołą. Widzę inteligentne dziecko, które bawi się lalkami, obcinając im głowy - to stwierdzenie jednego z aktorów. - Obiecuję, że nie nakręcę więcej filmu z niepoczytalnym reżyserem - dodaje.
Jak się okazuje genialne dzieła wymagają ogromnych poświęceń. W tym przypadku efekt ciężkiej pracy niewątpliwie wart jest obejrzenia.

Wszystkie materiały dodatkowe zawarte na płycie zostały przetłumaczone. Film dostępny jest w oryginalnej wersji dźwiękowej w formacie Dolby Digital 5.1, oraz z lektorem w DD 5.1 i DTS.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 11% uznało tę recenzję za pomocną (244 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (9)

zobacz wszystkie