Recenzja serialu Przyjaciele (1994)
Dana De Vally Piazza
Sheldon Epps

Pożegnanie z Przyjaciółmi

Dziesięcioletnia przygoda z bohaterami „Przyjaciół" dobiegła końca. Na pożegnanie i pocieszenie Warner Bros. serwuje 10 i ostatni już sezon serialu. Tym razem jego wielbiciele otrzymują do rąk ...
Filmweb sp. z o.o.
Dziesięcioletnia przygoda z bohaterami <a href="http://przyjaciele.filmweb.pl/" class="n"><b>&#8222;Przyjaciół"</b></a> dobiegła końca. Na pożegnanie i pocieszenie Warner Bros. serwuje 10 i ostatni już sezon serialu.
Tym razem jego wielbiciele otrzymują do rąk trzy płyty (sprzedawane osobno), na których znalazło się 18 odcinków. Ostania płyta zawiera odcinki 17 i 18 (kończące serię), które wyświetlane są łącznie.
W "wielkiej filmowej rodzinie" przybędzie dwoje dzieci, szóstkę przyjaciół czekają przeprowadzki, będziemy również świadkami pięknego ślubu w ekstremalnych warunkach.

Od 1994 roku nakręcono już ponad 200 odcinków serialu, które niezmiennie gromadziły przed telewizorami milionową widownię. W maju pokazano ostatni odcinek, który obejrzało 50 mln. widzów. Na Times Square w Nowym Jorku, gdzie umieszczono wielki ekran, <a href="http://przyjaciele.filmweb.pl/" class="n"><b>&#8222;Przyjaciołom"</b></a> w ostatnich wspólnych chwilach towarzyszyło ponad 3 tysiące wielbicieli.
<a href="http://przyjaciele.filmweb.pl/" class="n"><b>&#8222;Przyjaciele"</b></a> nie potrzebują specjalnych rekomendacji. Dowodem na to jest pokaźna lista przyznawanych im nagród. 59 nominacji do nagrody Emmy i 10 nominacji do Złotego Globu, w tym pięciokrotnie w kategorii &#8222;Najlepszy serial telewizyjny". W 1998 roku serial zdobył nagrodę BAFTA i tytuł &#8222;Najlepszego zagranicznego programu telewizyjnego". Innym dowodem uznania jest nagroda People&#8217;s Choice Award w kategorii &#8222;Ulubiony serial komediowy" przyznana pięciokrotnie.

Film można oglądać z polskimi napisami. Niestety, opatrzono nimi tylko odcinki serialu. Wszystkie materiały dodatkowe dostępne są w wersji oryginalnej. Szkoda, bo jest na co popatrzeć.

<b>"The One The Goes Behind The Scene"</b> to trwający nieco ponad 40 minut materiał opowiadający o realizacji filmu od scenariusza, aż do realizacji zdjęć, które kręcone są przed publicznością zgromadzoną w studio. Co ciekawe, przez ten cały czas trwają prace nad scenariuszem. Dialogi są poprawiane w czasie prób, jak również w przerwach pomiędzy ujęciami.
"Tu nie ma czasu, żeby się zastanawiać, czy coś jest śmieszne, czy nie i dlaczego. To po prostu musi być śmieszne - podkreśla <a href="http://www.filmweb.pl/Kevin,Bright,filmografia,Person,id=140410" class="n">Kevin Bright</a> - producent i reżyser większości odcinków".

Dodatek <b>"Friends Around the World"</b> poświęcony jest wersjom serialu w języku szwedzkim, niemieckim i japońskim. Dzięki dokumentowi, w którym naszym przewodnikiem jest odtwórca roli Gunthera - <a href="http://www.filmweb.pl/James,Michael,Tyler,filmografia,Person,id=97118" class="n">James Michael Tyler</a>, mamy okazję spotkać się z fanami <a href="http://przyjaciele.filmweb.pl/" class="n"><b>"Przyjaciół"</b></a> w tych krajach, jak również obejrzeć fragmenty cyklu w innych wersjach językowych oraz poznać aktorów odpowiedzialnych za dubbing niemiecki i japoński.

<b>"Flashback Gag Reels"</b> to trwająca ponad 30 minut kompilacja gagów i wpadek z planu.

Listę materiałów dodatkowych zamyka trzyczęściowy dokument <b>"Friends of Friends"</b> będący zbiorem wywiadów z aktorami odtwarzającymi w serialu role drugoplanowe. O swoich postaciach i pracy na planie opowiadają <a href="http://www.filmweb.pl/Christina,Pickles,filmografia,Person,id=3923" class="n">Christina Pickles</a> (Judy Geller), <a href="http://www.filmweb.pl/Maggie,Wheeler,filmografia,Person,id=126762" class="n">Maggie Wheeler</a> (Janice), <a href="http://www.filmweb.pl/Jane,Sibbett,filmografia,Person,id=42783" class="n">Jane Sibbett</a> (Carol Willick - była żona Rossa), <a href="http://www.filmweb.pl/Morgan,Fairchild,filmografia,Person,id=4996" class="n">Morgan Fairchild</a> (Nora Bing - matka Chandlera), <a href="http://www.filmweb.pl/Alexandra,Holden,filmografia,Person,id=40485" class="n">Alexandra Holden</a> (Elizabeth Stevens - dziewczyna Rossa), <a href="http://www.filmweb.pl/Eddie,Cahill,filmografia,Person,id=115559" class="n">Eddie Cahill</a> (Tag Jones - asystent Rachel), <a href="http://www.filmweb.pl/Cole,Sprouse,filmografia,Person,id=6586" class="n">Cole Sprouse</a> (Ben - syn Rossa), <a href="http://www.filmweb.pl/Paget,Brewster,filmografia,Person,id=4071" class="n">Paget Brewster</a> (Kathy - z którą spotykali się Joey i Chandler), <a href="http://www.filmweb.pl/June,Gable,filmografia,Person,id=140384" class="n">June Gable</a> (Estelle Leonrad - agentka Joeya), <a href="http://www.filmweb.pl/Lauren,Tom,filmografia,Person,id=42447" class="n">Lauren Tom</a> (Julie - dziewczyna Rossa), <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=3463" class="n">David Arquette</a> (Malcolm - chłopak zafascynowany Phoebe), <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=88888" class="n">Debra Jo Rupp</a> (nauczycielka, która została dziewczyną brata Phoebe), <a href="http://www.filmweb.pl/Teri,Garr,filmografia,Person,id=5228" class="n">Teri Garr</a> (Matka Phoebe) oraz <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=134738" class="n">Bonnie Somerville</a> (Mona - dziewczyna Rossa).
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 75% uznało tę recenzję za pomocną (99 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)