Recenzja filmu Vinci (2004)
Juliusz Machulski

Zabawa z widzem

Bohaterem filmu "Vinci" Juliusza Machulskiego jest intryga, bo na niej przede wszystkim skupia się uwaga widza. Młodzi, świetni aktorzy podkreślają wiarygodność fabuły, a nieprzewidywalny ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Vinci (2004)
Bohaterem filmu <a href="http://vinci.filmweb.pl/" class="n"><b>"Vinci"</b></a> <a href="http://juliusz.machulski.filmweb.pl/Juliusz,Machulski,filmografia,Person,id=70" class="n">Juliusza Machulskiego</a> jest intryga, bo na niej przede wszystkim skupia się uwaga widza. Młodzi, świetni aktorzy podkreślają wiarygodność fabuły, a nieprzewidywalny scenariusz i poczucie humoru właściwe twórcy sprawia, że <a href="http://vinci.filmweb.pl/" class="n"><b>"Vinci"</b></a> można oglądać kilka razy.
Niebawem film ukazuje się na dvd i wszyscy, którzy nie mieli okazji zobaczyć go w kinie, teraz będą mogli nadrobić to niedopatrzenie.

Wydanie dvd niewątpliwie zasługuje na uwagę, choćby ze względu na dość pokaźną liczbę materiałów dodatkowych. Najciekawszym dodatkiem jest komentarz <a href="http://juliusz.machulski.filmweb.pl/Juliusz,Machulski,filmografia,Person,id=70" class="n">Juliusza Machulskiego</a>, w którym reżyser podaje wiele interesujących informacji na temat fabuły, doboru aktorów, wybierania miejsc, gdzie kręcone były zdjęcia, pracy nad scenariuszem, który zmieniał się nieco, w miarę jak postępowały prace nad produkcją.

Będąc w Ameryce <a href="http://juliusz.machulski.filmweb.pl/Juliusz,Machulski,filmografia,Person,id=70" class="n">Juliusz Machulski</a> przeczytał o kradzieży obrazu Mony Lisy w Paryżu w 1911 roku i to nasunęło mu pomysł na scenariusz. Już wtedy pojawił się zarys całej historii. <a href="http://vinci.filmweb.pl/" class="n"><b>"Vinci"</b></a> to powrót do filmów typu <a href="http://vabank.filmweb.pl/Vabank,%281981%29,o,filmie,Film,id=1146" class="n"><b>"Vabank"</b></a>, gdzie śledząc kryminalną zagadkę, poznajemy ludzi i ich charaktery. W głównych rolach z premedytacją obsadzono stosunkowo mało opatrzonych aktorów, by - jak mówi reżyser - ich obecność była bardziej realistyczna. Trzeba przyznać, że <a href="http://www.filmweb.pl/Borys,Szyc,filmografia,Person,id=56091" class="n">Borys Szyc</a> i <a href="http://www.filmweb.pl/Robert,Wi%EAckiewicz,filmografia,Person,id=8931" class="n">Robert Więckiewicz</a> stworzyli na planie świetnie zgrany i uzupełniający się duet.
<a href="http://juliusz.machulski.filmweb.pl/Juliusz,Machulski,filmografia,Person,id=70" class="n">Juliusz Machulski</a> w jednym z wywiadów podkreśla, że <a href="http://www.filmweb.pl/Robert,Wi%EAckiewicz,filmografia,Person,id=8931" class="n">Robert Więckiewicz</a>, z którym pracował już przy dwóch filmach i sztuce teatralnej, to aktor o wielkich możliwościach posiadający świetne warunki zewnętrzne. Przeszłość rysuje mu się na twarzy - opowiada reżyser. - Kiedy kręciliśmy zdjęcia w Nowej Hucie, pielęgniarka z więzienia występująca w <a href="http://vinci.filmweb.pl/" class="n"><b>"Vinci"</b></a> zapytana przez aktora, czy wygląda on na takiego, który trzy lata siedział w więzieniu odpowiedziała: Nie, dziesiona... :)
<a href="http://vinci.filmweb.pl/" class="n"><b>"Vinci"</b></a> - jak podkreśla <a href="http://juliusz.machulski.filmweb.pl/Juliusz,Machulski,filmografia,Person,id=70" class="n">Machulski</a> - to zabawa z widzem. Ale do samego obrazu "Damy z łasiczką", który pełni w filmie ważną rolę, twórcy podchodzili z należnym szacunkiem.
Sam prosiłem reżysera, żebyśmy nie fotografowali prawdziwego obrazu - mówi w wywiadzie operator <a href="http://www.filmweb.pl/Edward,K%B3osi%F1ski,filmografia,Person,id=10781" class="n">Edward Kłosiński</a> - bo nie jesteśmy w stanie zrobić tak dobrej kopii, by widz, mimo rozmaitych zabiegów technicznych, miał możliwość ich porównania. Ale najtrudniejsze od strony technicznej było pokazanie skoku na muzeum. W tym celu wybudowano dekorację przedstawiającą podziemia Krakowa i połączono je z prawdziwymi lokacjami, by stworzyć spójny obraz.

Poza wywiadami z reżyserem i operatorem możemy posłuchać także wypowiedzi <a href="http://www.filmweb.pl/Kamilla,Baar,filmografia,Person,id=141780" class="n">Kamilli Baar</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Borys,Szyc,filmografia,Person,id=56091" class="n">Borysa Szyca</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Robert,Wi%EAckiewicz,filmografia,Person,id=8931" class="n">Roberta Więckiewicza</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Marcin,Doroci%F1ski,filmografia,Person,id=42489" class="n">Marcina Dorocińskiego</a>, <a href="http://www.filmweb.pl/Jan,Machulski,filmografia,Person,id=395" class="n">Jana Machulskiego</a> oraz <a href="http://www.filmweb.pl/Monika,Sajko-Gradowska,filmografia,Person,id=11884" class="n">Moniki Sajko-Gradowskiej</a>, która przygotowywała scenografię do filmu. Oprócz tego na płycie znalazło się kilkanaście scen niewykorzystanych, osobny dodatek stanowią wpadki, które przytrafiły się na planie. Całość uzupełniają dwa zwiastuny oraz fotosy z filmu.
Dźwięk zapisano w formacie 5.1, natomiast dźwięk komentarza reżysera w formacie 2.0. Film został opatrzony angielskimi napisami.

<a href="http://vinci.filmweb.pl/" class="n"><b>"Vinci"</b></a> to rozrywka w dobrym wydaniu. Wydanie dvd polecam nie tylko miłośnikom twórczości reżysera <a href="http://seksmisja.filmweb.pl/Seksmisja,%281983%29,o,filmie,Film,id=1163" class="n"><b>"Seksmisji"</b></a>.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 50% uznało tę recenzję za pomocną (44 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)