Recenzja filmu Morderstwo w Orient Expressie (2017)
Kenneth Branagh

Zobaczmy to jeszcze raz

Formalnie film jest zdecydowanie poprawny. Konieczne uproszczenia fabularne względem książkowego pierwowzoru zostały dobrane w odpowiedni sposób i dzięki temu historia niewiele traci z ...
Filmweb sp. z o.o.
"Morderstwo w Orient Expressie" jest jedną z najbardziej znanych powieści Agathy Christie. Często też określa się ją jako najlepszy kryminał autorki, co zapewne ma związek z niebywale przewrotnym zakończeniem. Powieść była wielokrotnie eksploatowana na małym i dużym ekranie (na szczególną uwagę zasługuje adaptacja Sidneya Lumeta z rewelacyjnym Albertem Finney'em w roli Herculesa Poirota). Najnowszej interpretacji klasycznego kryminału podjął się Kenneth Branagh. Artysta zarówno stanął za kamerą, jak i wcielił się w postać ikonicznego detektywa.

photo.title


Długa podróż pociągiem przysparza Herculesowi Poirot kolejnego detektywistycznego wyzwania. Po tajemniczym morderstwie szemranego biznesmena bohater zobowiązuje się odkryć, który z pasażerów dokonał tego makabrycznego czynu. Przedsięwzięcia nie ułatwia mu fakt, że podróżuje z grupą naprawdę osobliwych postaci. Ponadto Poirot szybko przekuje się, że praktycznie każdy pasażer próbuje przed nim coś ukryć, a sprawa morderstwa tym samym robi się coraz bardziej zagmatwana...

Trudno odmówić "Morderstwu w Orient Expressie" doborowej obsady. Wspomniany Branagh na pewno nie zawodzi w postaci kultowego detektywa i chętnie zobaczyłbym go w ekranizacjach innych powieści Agathy Christie. W roli Ratchetta oko cieszy Johnny Depp, któremu ostatnimi laty odgrywanie czarnych charakterów służy o wiele lepiej niż granie postaci pozytywnych ("Wrogowie publiczni", "Pakt z diabłem", czy mała rólka w "Fantastycznych zwierzętach"). Na dalszym planie wyraźnie widać Michelle Pfeiffer, Judi Dench i Josha Gada, których kreacjom również nie można nic zarzucić.

photo.title


Formalnie film jest zdecydowanie poprawny. Konieczne uproszczenia fabularne względem książkowego pierwowzoru zostały dobrane w odpowiedni sposób i dzięki temu historia niewiele traci z oryginalnego uroku. Dialogi co prawda kilkukrotnie są nad wyraz patetyczne i okraszone zbyt teatralnymi gestami, ale generalnie pasuje to do ogólnej konwencji filmu utrzymanego w klasycznym tonie.

"Morderstwo w Orient Expressie" to przyzwoity film. Stwierdzenie, że wnosi powiew świeżości do ogranej (choć wciąż wyśmienitej) historii byłoby przejawem przesadnego optymizmu, lecz mimo to dwie godziny w sali kinowej mijają bardzo szybko. Film raczej nie należy do tych, które się wspomina latami, ale zdecydowanie jest w stanie zapewnić godziwą rozrywkę każdemu fanowi kryminalnych zagadek.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 58% uznało tę recenzję za pomocną (19 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (2)