Gang zwierzaków (2019)
Natalie Dormer
Eddie Marsan

Zabawa za grosze

Zabawa za grosze
Nadszedł czas ferii. Dla dystrybutorów to świetna okazja na wprowadzanie do kin produkcji familijnych skierowanych do tych rodziców, którzy właśnie w filmach widzą idealną rozrywkę dla swoich pociech. Pomysł szczytny, ale rzeczywistość często rozmija się z ideami. Czasami więc można się natknąć na animację, po której dziecko na całe miesiące straci ochotę na kolejna przygodę z kinem. Jedną z nich jest właśnie europejsko-chińska koprodukcja "Gang zwierzaków".

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to brzydota animacji. Zwierzęcy bohaterowie wyglądają tak, jakby twórcy nigdy nie widzieli psów, kotów, świń, chomików i wzorowali się na tandetnych pluszowych zabawkach, które można kupić w sklepach typu "wszystko za złotówkę". Póki pozostają nieruchomo, ich koszmarny design aż tak bardzo nie razi. Można nawet odnaleźć trochę uroku w karykaturalnych kształtach. Dopiero wprawione w ruch w pełnej krasie ujawniają swą brzydotę. Zwierzęta wyglądają wtedy pokracznie, jakby cierpiały na częściowy paraliż kończyn. Wzorem dla twórców był chyba chód zombie.

Im bardziej dynamiczny miał być w zamyśle twórców ruch, tym gorzej film się prezentuje. A przecież akcji w "Gangu zwierzaków" nie brakuje. Bohaterowie co chwilę muszą salwować się ucieczką lub wykazywać sprytem w starciach z kolejnymi przeciwnikami. Trudno w takich momentach nie podziwiać niezdarności, z jaką sceny te zostały wykonane. Trzeba bowiem wyjątkowego "talentu", by z sekwencji ucieczki polegającej na lawirowaniu zatłoczonymi ulicami metropolii uczynić wydarzenie, które tak nuży.

Sama fabuła wprowadza jeszcze większe zamieszanie i zmęczenie. Zamiast prostej opowieści o grupie różniących się od siebie zwierzaków, które muszą połączyć siły, by pokonać wspólnego wroga, twórcy serwują koktajl złożony z wielu różnych pomysłów. Jest tu coś o buncie maszyn i dystopii, w której emocje są postrzegane jako główne zagrożenie, jest tajemnica z przeszłości głównego bohatera, pojawiają się też grupy pomniejszych przeciwników, którzy psują szyki bohaterom. Fabuła rozpada się na drobne elementy, a ich jedynym wspólnym mianownikiem są występujące w nich postacie.

Przyglądając się bohaterom i ich losom, trudno jest też odczytać, dla kogo przeznaczony jest "Gang zwierzaków". Pogarda, z jaką twórcy odnoszą się do kultury fitness, może i spodoba się niektórym dorosłym widzom. Nie jestem jednak pewien, ilu rodziców będzie w stanie bawić się dobrze u boku swoich pociech na żartach z depilacji i powiększania sobie ust. Szczególnie jeśli dzieci będą się chciały dowiedzieć na ten temat czegoś więcej. Wątpliwości budzi też sposób pokazywania relacji między postaciami, jak choćby dwuznaczne żarty o napalonej na mopsa świni. Być może elementy te powstały, by ratować film w oczach dorosłej widowni. Twórcy lepiej zrobiliby jednak, starając się uczynić całość bardziej atrakcyjną dla docelowej widowni.

"Gang zwierzaków" to wyrób filmopodobny, którego jedynymi zaletami jest to, że jest kolorowy i pozwala zająć czymś dzieci przez półtorej godziny.