Muertos hablan español

Studio Telltale Games udowodniło już, że potrafi opowiadać niesamowite historie w swoich produkcjach. Świetnym przykładem może być "The Walking Dead: Season One", czy nawet "The Wolf Among Us". Tym razem zmierzymy się z żywymi trupami po raz czwarty, jednak "The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier" należy traktować jako trzeci sezon przygodówki o żywych trupach. Po niezbyt klimatycznym "The Walking Dead: Michonne" przez studiem stanęło wyzwanie powrotu do korzeni rodem z pierwszego sezonu będącego Opus Magnum amerykańskiego studia z San Rafael.

Sama formuła gry nie zmieniła się za bardzo. Dalej mamy do czynienia przygodówkę z gatunku "tą od Telltale", podzieloną na pięć epizodów wydawanych co kilka tygodni. Kiedy zaczynamy rozgrywkę, intro niesamowicie klimatycznie i efekciarsko wprowadza gracza w świat przeżywający apokalipsę zombie. Dostajemy możliwość ponownego doznania tego doświadczenia, gdyż wprowadzenie opowiada historię pewnej latynoamerykańskiej rodziny zamieszkałej gdzieś w Stanach Zjednoczonych. Gracz może poczuć się niemal jak w kinie, bądź przed serialem godnym Złotego Globu. Następnie jesteśmy przerzuceni do czasów znanych nam z końca drugiego sezonu. Dostajemy możliwość dokonania wyborów z poprzednich części gry jeszcze zanim rozpoczniemy nową przygodę, bądź importowania naszych dawnych postępów.

Bohaterem, w którego się wcielamy jest młody były bejsbolista imieniem Javi, który podróżuje wraz z żoną swojego brata i ich dziećmi. Same główne postaci są charakterystyczne i dobrze napisane, zwłaszcza syn Kate, "Jesus", czy brat Javiego. Scenariusz także potrafi niejednokrotnie zaskoczyć, mówiąc szczerze lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Narracja jest prowadzona niemalże wzorowo, jednak w okolicy czwartego i piątego epizodu można już dostrzec spadek formy studia, bądź napięty grafik studia związany z jednoczesną produkcją wielu innych tytułów. Wybory, których musimy dokonywać w sekwencjach dialogowych pozornie są oczywiste, jednak w kilku przypadkach potrafią zaskoczyć. Od tej strony nowy tytuł Telltale Games jeszcze delikatnie kuleje.

Klimat gry powrócił w najlepszym wydaniu, a nawet można powiedzieć, że stał się jeszcze cięższy, jeszcze bardziej dusi gracza zwłaszcza poprzez kolorystykę oprawy graficznej (która swoją drogą stoi na przyzwoitym poziomie) i zakończenia pewnych etapów rozgrywki. The Walking Dead: The Telltale Series - A New Frontier można uznać za "The Walking Dead: Season Three" ze względu na to, że w grze można spotkać postać Clementine dobrze znaną z poprzednich dwóch sezonów. Historię naszej czarnoskórej dziewczynki poznajemy głównie poprzez scenki retrospekcyjne z nią w roli głównej. Są to jedyne fragmenty gry, w których możemy się w nią wcielić. Obecność dawnej protagonistki nie jest żadnym zaskoczeniem, gdyż jej twarz możemy ujrzeć na okładce gry, a dodatkowo pod koniec trzeciego sezonu gracz zostaje uraczony pięknym napisem "Clementine's story will continue", czego chyba większość graczy chyba się spodziewała.

Od strony technicznej grze nie można niczego zarzucić. Oprawia audiowizualna stoi na świetnym poziomie i jest bardzo dobrze dopasowana do tytułu od Telltale Games. Nie ma problemów z optymalizacją wersji pecetowej, co jeszcze nie tak dawno było bolączką "Batman - The Telltale Series". Gra jest jednak troszkę za krótka, dalej nie można doczekać się rozmachu w długości produkcji na miarę pierwszego sezonu. Przejście tego tytułu nie zajęło mi więcej niż 10 godzin. W porównaniu, sezon pierwszy zajął mi blisko 17 godzin (bez dodatku). Trzeba będzie się jednak do tego przyzwyczaić, bo od pewnego czasu jest to standard stosowany przez Telltale Games.

Suma sumarum, trzeci sezon "The Walking Dead" jest rewelacyjną grą niepozbawioną jednak błędów (zwłaszcza wyboru i braki scenariuszowe pod koniec gry) wartą swojej ceny (około 90 zł w wersji pecetowej na platformę Steam).